Филипинските власти денеска наредија евакуација на илјадници жители, затворање на училишта и канцеларии и забрана за бродски превоз поради очекуваното пристигнување на тајфунот Мавар, кој се приближи до северните филипински провинции една недела откако помина низ американската територија Гуам во западниот Пацифик.

Тајфунот е проследен со силни ветрови со постојана брзина од 155 километри на час и налети до 190 километри.

Метеоролозите предвидуваат дека планинските делови на Филипините ќе бидат поштедени од директен удар од тајфунот, а анализите покажуваат дека бурата се врти североисточно кон Тајван или јужна Јапонија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.