Ознака: тајфун
Свет 26.10.19 | 09:40

Тајфунот заминува, катастрофата никако: Десетина загинати, исчезнати, попуштаат брани, се излеваат реки во Јапонија

Најмалку десет лица загинаа, а три се водат за исчезнати во поплавите и свлечиштата во источна Јапонија, предизвикани од обилни дождови, јавува јапонската телевизија...

Свет 13.10.19 | 09:38

Силен тајфун ја погоди Јапонија, 18 мртви: Половина милион домови без струја, најлошото допрва доаѓа

Јапонски војници денеска спроведуваат спасувачки акции, во обид да им помогнат на жителите, заробени во бројните поплави предизвикани од тајфунот Хагибис, во кои загинаа...

Свет 12.10.19 | 21:47

Мегатајфун и ветрови од 225км/час косат сè пред себе

Две лица загинаа, 60-тина се повредени, а повеќе од милион жители на Јапонија се советувани да ги напуштат своите домови поради моќниот тајфун Хагибис, кој денеска ќе...

Свет 03.10.19 | 11:15

Во тајфун во Јужна Кореја загинаа шест лица

Шест лица загинаа, а четворица се повредени во тајфунот Митаг кој ја погоди Јужна Кореја, соопштија властите. Митаг е 18-ти тајфун што донесе многу обилни дождови во јужните...

Свет 22.09.19 | 18:05

Јапонија во страв чека жесток удар: 412 летови откажани поради мегатајфун

Јапонските авиокомпании биле принудени да откажат 412 летови поради тајфунот „Тапа“ кој се приближува кој југозападниот остров Кјушу, а најмалку 5.000 станбени згради...

Свет 11.08.19 | 10:39

Лакима во Кина усмрти 28 лица, над милион се евакуирани

Смртниот биланс од силниот тајфун Лакима, која ја погоди источна Кина се искачи на 28 лица, додека 20 се сметаат за исчезнати. Обилните дождови, исто така, предизвикаа лизгање...

Свет 09.08.19 | 10:07

Супертајфун се движи кон Кина, издаден црвен аларм

Кинеските власти огласија црвен аларм за источниот дел на земјата поради доаѓањето на супертајфунот Лекима, кој веќе предизвика хаос во воздушниот сообраќај над Тајван. Тајфунот...