Ознака: Филипини
Останати спортови 26.07.21 | 19:49

Филипините го освоија прво олимписко злато во историјата

Филипинката Хидилин Дијаз го освои златниот медал во кревање тегови во категоријата до 55 килограми на Олимписките игри во Токио и со тоа на својата земја и го донесе...

Свет 24.07.21 | 09:25

Силен земјотрес ги погоди Филипините

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран на Филипините. Земјотресот е регистриран меѓу островот Миндоро и главниот град на Филипините,...

Свет 05.07.21 | 16:12

Бројот на загинати во авионската несреќа на Филипини се зголеми на 52

Бројот на загинати во вчерашната несреќа на филипинскиот воен авион „Ц-130“ достигна 52, соопштија властите. Претходно беше соопштено дека во несреќата загинале 45 војник,...

Свет 24.06.21 | 10:15

„Блек хоук даун“: Шестмина загинати при уривање на хеликоптер на Филипините

Хеликоптер „Блек хоук“ (Црн јастреб), се урна на Филипините за време на ноќна обука, при што загинале сите шест лица кои се наоѓале во леталото, соопштија локалните власти. Потрагата...

Свет 22.06.21 | 08:51

Дутерте најави затворска казна за тие што нема да се вакцинираат

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте, најави затворски казни за граѓаните кои одбиваат да се вакцинираат против Ковид-19. Филипините се во тешка состојба со епидемијата...

Свет 09.03.21 | 09:15

Полицијата на Филипини уби градоначалник и неговите помошници

Полицијата на Филипините го уби градоначалникот на еден град во централниот дел на земјата и неговите двајца помошници, а во престрелката убиени се и двајца полицајци. Регионалниот...

Свет 02.03.21 | 22:34

Амбасадорка ја тепала својата помношничка во резиденцијата

Филипинската амбасадорка во Бразил е разрешена откако било откриено дека со месеци тепала една од своите куќни помошнички во официјалната резиденција. Нејзините напади...

Здравје 23.02.21 | 23:05

Филипини им нудат на Британија и Германија медицински сестри, во замена за вакцини

Филипини ќе пушти илјадници нивни медицински сестри за да добијат работа во Велика Британија и Германија, ако двете земји им донираат вакцини против коронавирус, изјавил...

Свет 02.01.21 | 07:40

На Флорида се појави новата мутација на корона вирусот: Филипините забранија влез за патници од САД

Властите на Филипини забрануваат влез на странски патници од САД. Одлуката стапува на сила од недела, а причина за нејзиното донесување е откривањето позаразната мутација...

Калеидоскоп 20.11.20 | 17:14

13-годишно девојче присилено да се омажи за 48-годишен маж: Свадбена церемонија на Филипините го згрози светот

Договорен брака на Филипините, во кој 13-годишно девојче било присилено да се венча за 48-годишен маж го привлече вниманието на целиот свет со „одвратна“ свадбена церемонија. Венчавката...

Свет 29.09.20 | 13:35

Дутерте удри по Фејсбук откако компанијата отстрани профили поврзани со војската

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте отворено се запраша дали да го забрани Фејсбук, откако американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите...

Свет 25.08.20 | 18:58

Секој петти позитивен на Филипините се заразил во последните 10 дена

Министерството за здравство на Филипините соопшти дека се потврдени 2.965 нови случаи на корона вирус, а починале уште 34 лица. На Филипините се регистрирани вкупно 197.164...

Свет 18.08.20 | 14:57

Филипините погодени од силен земјотрес

Едно семејство останало заробено во својот дом, оштетени се голем број куќи, ниски згради и пристаниште, а дел од патиштата и мостовите во филипинското место Катаинган...

Калеидоскоп 11.08.20 | 12:22

Дутерте сака прв на Филипините да ја прими руската вакцина против Ковид-19

Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте, ја пофали вакцината против Ковид-19, која ја разви Рускиот фонд за директни вложувања, нагласувајќи дека е подготвен да биде...

Свет 09.06.20 | 12:00

На Филипините нема да се отворат училиштата додека не се открие вакцина против коронавирус

Филипинските власти потврдија дека децата нема да одат на училиште сè додека не стане достапна вакцината за коронавирус. Сега се стравува дека на милиони ученици ќе...

Свет 23.12.19 | 09:43

На Филипини 11 луѓе починале од кокосово вино

Најмалку 11 лица починаа на Филипините, а над 300 се згрижени в болница, откако пиеле вино од кокос, што, меѓу другото, се консумирало и на божиќните забави, соопштија денеска...

Свет 07.11.19 | 09:49

Осум загинати во директен судар меѓу патнички автобус и комбе во Филипини

Осум лица загинаа кога патнички автобус се судри со комбе во источниот дел на Филипини, соопшти денеска полицијата, пренесе ДПА. Уште десет лица се повредени во несреќата...

Патувања 14.10.19 | 13:07

Tуристка уапсена поради провокативно бикини

Дваесетишестгодишната Лин Зу Тинг од Тајван била уапсена поради „провокативно“ бикини. Лин летувала на филипинскиот остров Боракај заедно со нејзиното момче. Кога...

Свет 13.09.19 | 11:54

Ако ви бараат поткуп удрете ги или пукајте: Дутерте го најде лекот за корумпираните службеници

Претседателот на Филипини Родриго Дутерте предложи граѓаните во државата да пукаат во службеници кои од нив бараат поткуп, но да не ги убиваат, објави весникот „Манила...

Свет 03.08.19 | 23:21

Се превртеа три траекта, настрадаа седум лица на Филипини

Најмалку седум лица загинаа, а 31 беа спасени кога три траекти се превртеа поради лошите временски услови меѓу провинциите Гимарос и Илоило, на Филипини, соопшти крајбрежната...