Од Германија беше соопштено дека од сабота, 1-ви јуни, стапува на сила третата фаза од германскиот закон чија цел е привлекување странска квалификувана работна сила, која ќе донесе бројни придобивки за граѓаните од Западен Балкан, со удвојување на квота на работници од регионот кои ќе можат полесно да се вработат во Германија.

Минатата година германската влада воведе закон за имиграција на квалификувани работници (ФЕГ), чиишто одредби постепено стапуваат на сила.

Всушност, станува збор за продолжување на законот од 2016 година, кој им овозможи на граѓаните на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија полесен пристап до германскиот пазар на труд, до одреден степен независно од формалните квалификации.

Законот беше продолжен и изменет минатата година и стапува на сила етапно. Измените не се однесуваат на работни места, чие извршување е законски поврзано со заверка на диплома, на пример, академски професии како медицина или грижа за инвалиди.

Според законот, секој кој има професионална квалификација ќе може да ја извршува таа работа во Германија, а истото важи и без доказ за лицата кои работеле во нивните земји најмалку две години на работа за која е потребно стручно образование признато од државата.

Ново е таканаречената „шанса карта“ за лов на работа која се заснова на доделување бодови според различни критериуми, како што се квалификации, познавање на германски или англиски јазик, работно искуство, врски со Германија, возраст и евентуално семејството кое го придружува странскиот работник.

Третата фаза од законот ќе им олесни на странските работници кои ќе се вработат да носат со себе не само потесни, туку и членови од поширокото семејство.

Таа фаза е особено интересна за стручњаците од занаетчиските професии бидејќи, меѓу другото, од 1 јуни 2024 година двојно се зголемува квотата за лица од Западен Балкан од 25.000 на 50.000, соопшти централниот синдикат на германски занаетчии ЗДХ.

Поточно, тоа значи дека 50.000 граѓани на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија ќе имаат полесен пристап до германскиот пазар на труд, без да докажат професионални квалификации. Дополнително, ќе има и месечни контингенти.

Германската Федерална агенција за вработување однапред ќе дава дозволи за вработување, а не како досега, како последователно одобрување, а работодавците ќе можат да ја побараат дозволата преку Интернет.

Штом Агенцијата даде одобрение, идниот работник од Западен Балкан ќе може да побара германска виза за престој и работна виза во надлежното конзуларно претставништво.

Сепак, олеснувањето нема да важи за продолжување на дозволата за престој, во кој случај вработениот ќе мора да се обрати до надлежната управа за странци.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.