Ознака: Западен Балкан
Балкан 13.09.22 | 11:05

Шефот на бугарската дипломатија на разговори со амбасадорите на земјите од Западен Балкан

Бугарскиот министер за надворешни работи во техничката влада, Николај Милков, разговараше со амбасадорите и претставниците на амбасадите на земјите од Западен Балкан...

Свет 30.08.22 | 08:59

Сијарто: Европа ќе има нови стратешки проблеми ако не ги интегрира земјите од Западен Балкан

Нè очекуваат нови проблеми ако ЕУ не го интегрира Западен Балкан, вели унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто. Европа ќе доживее нови стратешки проблеми...

Балкан 29.08.22 | 21:33

Ќе ќари ли нешто Македонија: EУ ќе инвестира девет милијарди евра во економиите на Западен Балкан

Европска комисија планира да инвестира девет милијарди евра во економиите на Западен Балкан и да привлече 20 милијарди евра приватни инвестиции во регионот, изјави...

Балкан 05.08.22 | 14:18

Во американскиот Сенат претставен нацрт-закон за демократија и просперитет на Западен Балкан

Во американскиот Сенат беше презентиран нацрт-законот за демократија и развој на Западен Балкан, чија цел е да се поддржи економскиот развој на регионот преку иницијативи...

Балкан 24.06.22 | 15:29

Сијарто: Без интеграција на Западен Балкан во ЕУ ќе биде тешко да се зборува за безбедност

Брисел и секој главен град во Западна Европа треба да разберат дека наскоро ќе биде тешко да се зборува за безбедност во Европа без интеграција на Западен Балкан во...

Македонија 22.06.22 | 12:56

Ковачевски: Ако не се обезбеди прогрес на процесот на евроинтеграции, тоа ќе е сериозен удар врз кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Македонија има докажани пријатели во земјите членки на ЕУ, вели премиерот Димитар Ковачевски. Тие се оние земји кои гледаат кон иднината, наспроти минатото и од кои...

Македонија 21.06.22 | 11:43

Ковачевски, Вучиќ и Рама на вонреден состанок: Утре финална одлука за нивното учество на ЕУ-Западен Балкан самитот во Брисел

Премиерот Димитар Ковачевски информира дека денеска се одржал вонреден состанок на Отворен Балкан, а во пресрет на самитот ЕУ-Западен Балкан. -Заедно со моите колеги...

Македонија 20.06.22 | 22:04

Самитот за Западен Балкан без присуство на Ковачевски, Вучиќ и Рама?

Српскиот претседател Александар Вучиќ навестува дека е можно лидерите на земјите од Западниот Балкан да не учествуваат на Самитот ЕУ-Западен Балкан кој ќе се одржи...

Балкан 20.06.22 | 11:55

Словенија дава предлог до ЕУ за забрзување на проширувањето кон Западен Балкан

Словенечката влада поднесува предлог до Европската Унија за да се забрза процесот на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан, во контекст на кандидатскиот...

Балкан 20.06.22 | 09:27

Австрискиот шеф на дипломатијата: Имам чувство дека Европа го губи Балканот

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, порача дека се надева дека на самитот на Европската Унија ќе има јасно упатен сигнал не само во правец...

Свет 14.06.22 | 22:38

Бајден ја продолжи за една година Извршната наредба за Западен Балкан

Претседателот на САД синоќа објави соопштение во кое се вели дека ја продолжува важноста на извршната наредба во однос на Македонија потпишана лани на 8 јуни. -Со...

Свет 14.06.22 | 13:09

Бајден ја продолжи важноста на црната листа за Западен Балкан

Американскиот претседател Џо Бајден ги продолжи вонредните мерки за Балканот за уште една година, соопшти Белата куќа. Секое лице, граѓанин или политичар, кој го спречува...

Балкан 13.06.22 | 16:44

Австрија го презентира на Србија нон-пејперот за проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Белград разговараше со австрискиот министер за европски и меѓународни прашања, Александар Шаленберг за билатералната...

Балкан 06.06.22 | 20:55

Предлогот на Макрон за „втора лига“ ЕУ станува реалност: Балканот ќе се намамува со фондови

Австрија испрати нон-пејпер за дискусија пред Самитот на лидерите на ЕУ и Западен Балкан што ќе се одржи на 23 јуни во Брисел.   – Треба да размислуваме надвор од...

Балкан 10.05.22 | 14:02

Брисел не го коментира предлогот на Маркон за втора лига ЕУ за Балканот и Украина

Европската Комисија не го коментира предлогот на Емануел Макрон за Европска политичка заедница додека не биде финализиран, процесот за сега останува ист, јавува дописничката...

Балкан 09.05.22 | 22:12

На кого ли мислеше: Германскиот канцелар пофали дека сме имале храбри лидери

Германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференцијата со францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека е потребно да се испратат јасни сигнали за земјите од...

Балкан 30.04.22 | 18:27

Германски новинар: Западен Балкан-буре барут во вечната чекална на Европа

„Буре барут во вечната чекална на Европа“, е насловот на текстот во магазинот „Цицеро“ за војната во Украина и за состојбата на Западен Балкан. Авторот не мисли дека...

Балкан 26.04.22 | 12:37

Ќучук: Европската интеграција на Западен Балкан се претвори во прашање на безбедност

Темата за европската интеграција на Западен Балкан доби друга димензија и стана прашање на безбедност, рече европратеникот и копретседател на Европските либерали...

Свет 05.04.22 | 10:21

Стејт департмент: Сега е време да се даде приоритет на мирот и безбедноста на Западен Балкан

Сега е време да се даде приоритет на мирот и безбедноста на Западен Балкан, изјавил претставник на Стејт департментот за Гласот на Америка, одговарајќи на прашањето...

Колумни 04.04.22 | 09:08

ЕУ нема оправдание за одложување членство за земјите од Западен Балкан!

Слободан Томиќ После сѐ и покрај сѐ, Европската Унија конечно мора попрецизно да ја дефинира својата политика за проширување со Западен Балкан и да ги идентификува...