Ознака: Западен Балкан
Македонија 14.09.21 | 15:47

Заев: Пријателска атмосфера на работниот ручек со Меркел во Тирана

Владината делегација, предводена од премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи...

Македонија 14.09.21 | 08:54

Meркел во Тирана ќе се збогува со лидерите од Балканот

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја продолжи својата посета на Западен Балкан денеска во Тирана, каде што ќе има билатерална средба со албанскиот премиер Еди...

Балкан 08.09.21 | 21:24

Меркел во понеделник во Белград, во вторник во Тирана со лидерите од Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел в понеделник, на 13 септември ќе го посети Белград, објавен е на веб-страницата на канцеларката, јави дописникот на МИА од Белград. Меркел...

Свет 02.09.21 | 10:53

Меркел на 14 септември во Тирана на средба со лидерите на Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел на 14 септември ќе допатува во неколкучасовна посета на Тирана. Цел на посетата е да се даде нов поттик на Берлинскиот процес започнат...

Свет 30.08.21 | 11:35

Најмногу од Македонија: Две третини од повратниците од Западен Балкан во Австрија се заразени со коронавирус

Повеќе од две третини од повратниците од одмор од Западен Балкан се позитивни на коронавирус, соопшти австриската Агенцијата за здравство и безбедност на храна (АГЕС). Најголем...

Вести Калеидоскоп 18.08.21 | 12:06

Западен Балкан е најзагрозен од климатските промени

Со потпишувањето на Декларацијата за Зелена агенда, земјите од Западен Балкан се обврзаа на Самитот во Софија на 10-ти ноември 2020 година дека ќе спроведуваат мерки во...

Македонија 29.07.21 | 15:00

Mицкоски: Секоја регионална соработка е добредојдена, но членството во ЕУ нема алтернатива

Секоја регионална иницијатива е добредојдена, но тоа не смее да биде алтернатива за полноправно членство на земјата во Европската Унија, истакна денеска на прес-конференција...

Балкан 06.07.21 | 14:19

Ако си членка на ЕУ добиваш 5.000, ако не си, само 500 евра помош по глава на жител: Расте економскиот ѕид меѓу Западен Балкан и ЕУ

Италијанскиот институт за меѓународни односи (ИАИ) соопшти дека Западен Балкан неизбежно заостанува зад остатокот од југоисточна Европа, бидејќи Европската Унија...

Балкан 06.07.21 | 13:03

Јанша: Можен напредок со Македонија и Албанија во октомври ако има договор на земјите-членки

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, за веме на обраќање пред европратениците во Стразбур, истакна дека во октомври е можен напредок во процесот на проширување со Скопје...

Балкан 06.07.21 | 11:48

Западен Балкан од четврток на епидемиолошката „зелена“ листа на Австрија

Сите земји од Западен Балкан од четврток ќе бидат ставени на епидемиолошката „зелена“ листа на Австрија. Како што е најавено во Виена, со уредба која стапува во сила...

Балкан 06.07.21 | 10:30

Јанша: Перспективата на Западниот Балкан кон ЕУ треба да повторно да заживее

Словенечкиот премиер, Јанез Јанша, утрово ги презентира приоритетите на претседателството на неговата земја со ЕУ, меѓу кои е и Западниот Балкан, а претседателката...

Свет 05.07.21 | 13:41

Меркел, Макрон, Џонсон и Курц на виртуелен самит со премиерите од Западен Балкан

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе биде домаќинка на виртуелниот Берлински самит за Западен Балкан, на кој ќе учествуваат премиерите на земјите од регионот....

Македонија 03.07.21 | 17:42

Палмер за ТВ21: Земјите од Западен Балкан мораат да овозможат добро управување и транспарентност

Заменик помошникот државен секретар и специјален претставник на САД за Балканот Метју Палмер во интервју за ТВ21 посочи дека земјите од Западен Балкан мораат да овозможат...

Балкан 03.07.21 | 13:59

Меркел: Иднината на Западен Балкан е во обединета Европа

Убедена сум дека иднината на Западен Балкан лежи во вистинска обединета Европа, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел по повод претстојниот виртуелен...

Балкан 02.07.21 | 14:40

Пахор: Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е геополитичко прашање од највисок приоритет

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, на панел дискусија на Преспанскиот форум за дијалог, истакна дека земјите од Западен Балкан треба да го забрзат темпото на реформските...

Балкан 02.07.21 | 14:32

Ѓукановиќ: Денес логично зборуваме за падот на евроентузијазмот на Западниот Балкан

Преседателот на Црна, Мило Ѓукановиќ, за време на панел дискусија на Преспанскиот форум за дијалог, порача дека има застој во политиките на проширување на Европската...

Македонија 01.07.21 | 22:06

Рикер: САД стојат зад Македонија како сојузник и како пријател

Уште многу работа останува да се направи и отворањето на преговорите со Европската Унија е почеток на процесот што ќе налага натамошна посветеност, ова вечерва во Охрид...

Економија 01.07.21 | 08:57

Западен Балкан од денеска без роаминг

Од денеска се укина роамингот за телефонски разговори, СМС пораки и интернет меѓу  Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. Со тоа се заокружи...

Македонија 25.06.21 | 15:00

Од 1 јули ќе нема роаминг меѓу шесте земји од Западен Балкан

Сите граѓани на земјите од Западен Балкан од 1 јули ќе може безбедно да ги користат своите мобилни телефони за да остваруваат повици, да испраќаат пораки или да сурфаат...

Балкан 24.06.21 | 09:05

Претседателите на парламентите на Западен Балкан в понеделник на самит во Брисел

Претседателите на парламентите на Србија, Албанија, БиХ, Црна Гора, Македонија и претседателот на Собранието на Косово ќе се состанат в понеделник во Брисел, на иницијатива...