Ознака: работници
Црна хроника 28.06.22 | 19:45

Тепачка меѓу работници во Кисела Вода

На 27.06.2022 во 23.50 часот во Полициската станица Кисела Вода, А.А.(44) од Скопје пријавил дека во 15.30 часот на работно место на објект во изградба на подрачјето на Кисела Вода,...

Свет 26.06.22 | 09:50

Се бара работник повеќе: Германија привремено дозволува влез на странци поради недостиг на аеродромите

Германија ќе дозволи влез на странски работници поради недостиг на вработени на германските аеродроми како привремена мерка, објави германскиот весник Билд ам Зонтаг,...

Економија 24.06.22 | 09:41

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да прифати покачување на платите во јавниот сектор, пари има, но нека престанат со крадење

Од ВМРо-ДПМНЕ бараат власта да прифати покачување на платите во јавниот сектор. Како што велат од партијата, пари има, но власта треба да престане со крадење. СДСМ и ДУИ...

Македонија 23.06.22 | 12:58

Митева: Работниците втор ден штрајкуваат, а СДСМ нема намера да им помогне

СДСМ гласаше против линеарно зголемување на платите во јавниот сектор за 2.806 денари, што е и обврска на власта да го реализира, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Балкан 24.05.22 | 22:44

Некогаш беше „ако ти не сакаш, има кој сака“, но сега никој не сака: Хрватска остана без келнери, готвачи, собари…

Во пресрет на туристичката сезона во Хрватска повторно се гласни старите поплаки. Се проценува дека и летово ќе недостасуваат околу 35.000 келнери, готвачи, собари, рецепционери… Ваквата...

Македонија 17.05.22 | 21:48

Ристески: Шест часовно работно време за сите работници, а не само за органите на државната управа

Комплетниот систем на заштита на работничките права е функционален само на хартија, а во пракса сведоци сме на секојдневни пријави за прекршувања на основните работнички...

Свет 25.03.22 | 15:25

Украина тврди дека Русите го изолирале градот Славутич во кој живеат работниците од централата во Ченобил

Локалните украински власти денеска соопштија дека градот Славутич, во кој живеат работниците кои се ангажирани во одржувањето на нефункционалната нуклеарна централа...

Македонија 09.03.22 | 17:51

Левица поднесе два предлог закони кои ги таргетираат работниците и студентите

Левица поднесе два предлог-закони кои се однесуваат на измени во Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност, како и измени на Законот за субвенциониран...

Економија 25.02.22 | 22:49

„Гласен текстилец“: Газди се спремаат да отпуштаат работници поради зголемената минимална плата

Здружението „Гласен Текстилец“ од Штип соопшти дека добило сознание оти поради стапувањето на сила на Законот за минимална плата од 18.000 денари, дел од работодавачите...

Економија 15.02.22 | 13:42

Ова може да доведе и 150 часа работа неделно: „Гласен текстилец“ со иницијатива до Уставен за изградбата на Коридорите 8 и 10

Здружението „Гласен Текстилец” од Штип денеска поднесе иницијатива до Уставен суд за оценување на уставност и законитост на членот 12 од Законот кој одобрува градежни...

Економија 10.02.22 | 09:37

Пешевски: Исплаќајте ги празниците и прекувремените саати на работниците, затоа од 10.000 работници на минимална плата за овие години дојдовме до 110.000

Потпретседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Иван Пешевски, смета дека еден ден во неделата за одмор на работниците е нужниот минимум. Истото ги чини и работниците....

Црна хроника 04.02.22 | 16:53

Косовци без документи работеле на објект на Водно

Вчера во 12.30 часот, полициски службеници од Одделот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија при Регионалниот центар за гранични работи Север во содејство...

Калеидоскоп 04.02.22 | 09:20

Компанија во Германија им плаќа по 5.000 евра на работниците кои се вакцинирани

Германска компанија која се занимава со производство на канцелариска опрема, им исплатила по 5.000 евра на вработените кои биле вакцинирани. Откако е понудена премијата,...

Балкан 21.01.22 | 10:37

Ќе остане ли некој на Балканот: Германија ќе прима по 400.000 работници годишно

Новата германска коалициска Влада сака секоја година од странство да привлекува по 400.000 квалификувани работници, со што смета дека би го решила проблемот со демографската...

Свет 21.01.22 | 08:56

САД ќе бараат задолжително вакцинирање против Ковид-19 за работниците кои ја минуваат копнената граница

Американското Министерство за домашна безбедност (DHS) вчера најави дека есенцијалните работници, како што се возачите на камиони и медицинските сестри, кои ја преминуваат...

Економија 30.12.21 | 13:38

Бројот на работници во индустријата во ноември намален за 3,6 проценти

Индексот на бројот на работниците во индустријата во ноември 2021 година, во однос на ноември минатата година, изнесува 96,4, покажуваат податоците на Државниот завод за...

Свет 17.12.21 | 18:57

„Мерцедес“ ќе почести 100.000 работници со бонуси до 6.000 евра

Одборот и работничкиот совет на германскиот производител на автомобили Дајмлер и Мерцедес-Бенц ќе исплатат бонуси со висина до 6.000 евра на приближно 100.000 квалификувани...

Балкан 20.11.21 | 21:58

Виетнамски работници во кинеска фабрика во Србија работат без никакви услови и плачат за помош

Агенцијата „Асошиејтед прес“ (АП) објави репортажа за тешките услови за живот на виетнамските работници на градилиштето на кинеската компанија Линглонг кај Зрењанин...

Економија 17.11.21 | 15:43

ССМ: Вакцинацијата не смее да се врши со уцени, присила или закани кон работниците

И Сојузот на синдикати на Македонија реагира против најновите мерки што ги предлага Комисијата за заразни болести. Од Синдикатот наведуваат дека вакцинацијата мора...

Црна хроника 05.11.21 | 16:35

Тешко повредени двајца работници во Свети Николе и во Скопје

Жител на Свети Николе вчера се здобил со тешка телесна повреда додека извршувал работни задачи во фабрика, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи. Вчера...