Ознака: работници
Економија 22.05.23 | 21:56

Тренчевска со утеха: Нема да има многу прекувремена работа

Прекувремената работа дури и со согласност нема да биде толку голема затоа што градежништвото зависи од временските услови, а ограничувањата за работа на високи и ниски...

Балкан 29.04.23 | 22:45

Германија го олеснува доаѓањето на работници од Балканот

Германската влада подготвува реформа на законот за имиграција, чија цел е да се забрза доселувањето на квалификувана работна сила. Правилото за Западен Балкан успешно...

Свет 20.04.23 | 11:49

На Италија и недостигаат околу милион работници

Италија се соочува со голем недостиг на работна сила – и недостигаат вкупно околу еден милион работници во неколку економски сектори, изјави министерката за труд Марија...

Економија 10.04.23 | 12:54

Пратениците да не гласаат за измените и дополнување на Закон за работни односи, кои се однесуваат за изградбата на Коридорите 8 и 10д порачаа од „Гласен текстилец

Пратениците да не гласаат за измените и дополнување на Закон за работни односи, кои се однесуваат за изградбата на Коридорите 8 и 10д, порача на денешната прес конференција,...

Свет 08.04.23 | 19:30

Германија го олеснува издавањето работни визи за странски работници: Зошто се менува имиграциската политика?

Германскиот државен кабинет ги одобри плановите за привлекување квалификувани работници надвор од ЕУ. Со реформирање на своето законодавство за имиграција, земјата...

Економија 08.04.23 | 17:43

За изградба на коридорите 8 и 10-д Владата сака да ги направи работниците робови во сопствената држава, реагира ССМ

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) во реакција на предложените законски измени поврзани со изградата на автопатите на коридорите 8 и 10 -д денеска ги повика пратениците...

Економија 04.04.23 | 08:59

Зголемен бројот на работници во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во февруари годинава, во однос на февруари лани, е поголем за 1.8 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Во првите два месеца...

Економија 16.03.23 | 14:16

Бесконечна е глупоста на Владата, вели Мицкоски по најавите за увезување работници од странство за 200 евра плата

Живееме во време кога имаме Владата на ДУИ поддржана од СДСМ, која секојдневно се труди да го понижи граѓанинот на Македонија и свесни сме дека разочарувањето кај нашите...

Свет 05.03.23 | 15:22

Во Италија за Велигден ќе фалат 50.000 работници во областа на туризмот

Во Италија за време на Велигден и пролет годинава поради зголемениот прилив на домашни и странски туристи ќе има недостиг од околу 50.000 работници во областа на туризмот. Минатата...

Економија 27.02.23 | 13:21

Плата за јануари се уште не зеле 35.939, а за декември 12.692 вработени

Управата за јавни приходи (УЈП) навреме ги има преземено сите законски надлежности што ги има во делот на присилна наплата – опомени, решенија, блокади, … за работодавачите...

Економија 06.02.23 | 14:44

Во Кавадарци фалат металуршки техничари, бравари, заварувачи, електричари, медицински лица

Во Кавадарци фалат металуршки техничари, бравари, заварувачи, електричари, медицински лица. Се бараат месари, готвачи. Ова беше кажано на денешната средба посветена...

Економија 06.02.23 | 11:42

Откако нашите избегаа во странство, Битиќи тврди дека ние ќе увезуваме работници

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано, се уште е отворена дилема, вели...

Економија 03.02.23 | 14:18

Огромен дел од работниците не ги знаат законските права за заштита и безбедност при работа

Огромен број работници сè уште не знаат што покрива Законот за безбедност и здравје при работа, не знаат на кого се однесува и не знаат кои права ги имаат. Законот покажува...

Свет 23.01.23 | 13:22

Поради недостиг на работници Германија годишно губи 100 милијарди евра

Германија нема доволно млад кадар. Германската федерална влада очекува недостиг од околу 240.000 квалификувани работници до 2026 година. Според пресметките на Институтот...

Свет 23.01.23 | 12:22

Недостигот на неквалификувани работници е закана за просперитетот на Германија

Германската државна развојна банка KfW го идентификува постојаниот недостиг на квалификувани работници и падот на продуктивноста на трудот како сериозна закана за...

Црна хроника 23.12.22 | 17:12

Двајца работници тешко повредени на работа

Двајца работници во текот на вчерашниот ден се здобија со тешки повреди на работните места. Во 10.20 часот во Полициската станица Центар било пријавено дека во Градската...

Македонија 23.12.22 | 16:50

Битиќи: Животниот стандард на работниците за нас е на прво место

Ги поддржуваме компаниите за да генерираат нови работни места и подобро платени работни места. Не правиме компромис меѓу бизнисот и работниците. Ние сме социјалдемократска...

Мода и убавина 01.12.22 | 14:23

Популарниот моден бренд отпушта 1.500 работници ширум светот

Модниот бренд H&M соопшти дека ќе ја намали својата глобална работна сила за околу 1.500 работни места како дел од планот за намалување на трошоците и подобрување на ефикасноста. Компанијата...

Свет 07.11.22 | 12:46

Во Португалија работниците што имаат деца под 12 години нема да работат за викенд

Врховниот суд на Португалија пресуди дека компаниите нема да можат да ги обврзуваат работниците да работат во сабота и недела ако имаат деца помлади од 12 години. Исклучок...

Економија 30.09.22 | 19:06

Намален бројот на работници во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – август 2022 година е намален за 1,6 отсто во однос на истиот период лани, додека во август 2022 година бележи пад...