Бројот на напади на банкомати во Европа драстично расте, утврди Европол, пренесува ДПА.

Видовите на употребените експлозиви се исто така сè помоќни и опасни, изјави портпаролката на Европол, Клер Жорж за ДПА.

„Исклучително моќни експлозиви се користат сè почесто, предизвикувајќи дури и уривање на згради и убивање на невини луѓе“, рече таа.

Таа рече дека полицијата го идентификувала овој растечки тренд во многу европски земји, вклучително и Германија, јужна Европа и балтичките земји.

Нападите се извршени од криминални банди кои се специјализирани за такви експлозии и дејствуваат на меѓународно ниво, рече таа.

Германската полиција забележала 287 напади на банкомати, додека лани имало 268. Се очекува годинава да има повеќе.

До септември холандската полиција забележала ист број напади на банкомати како и целата претходна година и покрај намалувањето на бројот на банкомати.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.