Турција веќе не очекува ништо од Европската унија, на чија врата чека 40 години, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Ги исполнивме сите ветувања што и ги дадовме на Европската унија, но нив речиси и да ги нема, рече Ердоган на инаугуративната седница на турскиот парламент, додавајќи дека нема да толерира нови барања или услови во процесот на пристапување.

„Доколку не отстапат во врска со некои неправди како што е воведувањето визи, што ги користат како латентни санкции, ако не си ги поправат грешките… Од наша страна целосно ќе го изгубат правото на изразување политички, општествени, економски и воени очекувања“, предупреди тој.

„Доколку Европската унија има намера да го прекине пристапниот процес кој постои само на хартија, тоа ќе биде нивна одлука“, додаде тој.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.