Ознака: Турција
Свет 27.09.22 | 10:50

Напад врз полициска станица во Турција: Еден полицаец загина, а друг е повреден

Вчера вечер била нападната полициска станица во регионот Мезитли, објави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу. Нападот се случил во 23 часот, кога повеќе...

Балкан 16.09.22 | 15:13

Официјална Атина: Не прифаќаме опомени од земји, како што е Турција

Турција уште еднаш се обидува да се вмеша во внатрешните прашања на друга земја, прекршувајќи ги основните правила на меѓународно однесување, соопштија од Министерството...

Балкан 14.09.22 | 10:17

Грчката крајбрежна служба демантира дека оставила десетици мигранти да умрат во турските територијални води

Крајбрежната служба на Грција ја демантира турската крајбрежна служба во врска со инцидентот во близина на Мармарис, во територијалните води на Турција, во кој животот...

Балкан 11.09.22 | 17:12

Продолжуваат тензиите меѓу Грција и Турција: Грчката стража пукаше врз „сомнителен“ турски товарен брод

Бродови на грчката крајбрежна стража пукаа врз товарен брод во меѓународни води во Егејското Море, обвинија турските власти. Во него се наведува дека на бродот, кој...

Балкан 11.09.22 | 08:46

Мицотакис до Ердоган: Силеџиството нема да помине со Грција

Под слоганот „Конзистентност, континуитет, стабилност“, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, синоќа говореше на отворањето на 86-от Меѓународен саем, осврнувајќи се...

Балкан 06.09.22 | 19:13

Ердоган: Ако грчки противвоздушни системи продолжат да таргетираат турски авиони, може да го изгубиме трпението

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган повторно и се закани на Грција со воен одговор „доколку продолжат провокациите“, како што беше неодамна случај кога турските...

Свет 01.09.22 | 15:33

Турција презентира нов суперсоничен, смртоносен дрон дизајниран од зетот на Ердоган, чии мотори се произведени во Украина

Серискиот прототип на суперсоничното беспилотно летало „Бајрактар“ – „​​Кизилелма“ беше изложен на Текнофест, авијациска изложба што традиционално се одржува...

Свет 26.08.22 | 09:07

Во Финска прва средба во рамки на заедничкиот механизам меѓу државата, Шведска и Турција

Во Финска денеска ќе се одржи првата средба во рамки на заедничкиот механизам меѓу државата, Шведска и Турција. На 28 јуни трите земји потпишаа трилатерален меморандум...

Свет 20.08.22 | 14:20

Тешка несреќа во Турција: Најмалку 16 загинати откако автобус удри во екипи кои интервенирале на друга сообраќајка

Најмалку 16 луѓе загинаа, а 22 се повредени во двојниот судар во близина на градот Газиантеп, објавија турските власти. Помеѓу загинатите тројца се пожарникари, четворица...

Свет 16.08.22 | 22:18

Русите сѐ повеќе купуваат имот во Турција

Двојно е зголемен бројот на имоти во Турција продадени на Руси, јавува турската телевизија НТВ. Во првите седум месеци од годината, бројот на имоти купени во Турција...

Свет 13.08.22 | 22:24

Турција првпат назначи жена генерал

Турската армија назначи прва жена генерал, објавено е денеска во Службениот весник на оваа земја. Како што пренесува „Anadolu Agency“, Озлем Јилмаз е унапредена во бригаден...

Балкан 10.08.22 | 17:27

Пахор: Турција е важна земја за нас, во Словенија има голем потенцијал за странски инвеститори

Словенечкиот претседател, Борут Пахор, од Анкара порача дека Турциија е важна земја за Словенија, а тоа го покажувал и потпишаниот Документ за стратешко партнерство...

Балкан 10.08.22 | 13:18

Дрон снимил како Грција ги враќа мигрантите во турските води

Беспилотно летало на турските поморски сили снимило како грчката страна во Егејското Море ги враќа непријавените мигранти во турските води. Во врска со овој случај...

Фудбал 09.08.22 | 13:51

Пари од турска обложувачка мафија преку криптовалути завршувале во Македонија

Турскиот весник „Милиет“ пишува дека се уапсени 59 лица, кои биле вмешани во обложувачки скандал. Истрагата траеела осум месеци а резултира со апсење на осомничените...

Свет 08.08.22 | 08:44

Шведска и Финска немаат поддршка од Турција за влез во НАТО, земјата бара да ги исполнат своите обврски

Турција нема да го поддржи приемот на Шведска и Финска во НАТО додека тие држави не ги исполнат своите обврски во врска со борбата против тероризмот, изјави турскиот...

Калеидоскоп 07.08.22 | 08:51

Турската ѕвезда Демет Оздемир најави свадба: Се мажи за најпосакуваниот Турчин!

Една од најубавите турски глумици Демет Оздемир во последната недела на август ќе стапне на „лудиот камен“. Нејзиниот избраник е суперпопуларниот турски музичар и...

Свет 06.08.22 | 21:17

„Фајненшл Тајмс“: Западот загрижен поради сè поблискиот однос меѓу Русија и Турција

Западните влади се вознемирени поради продлабочувањето на економските врски меѓу Турција и Русија, предупредувајќи на зголемениот ризик Турција да биде погодена од...

Балкан 03.08.22 | 13:49

Инфлацијата во Турција речиси 80 отсто

Инфлацијата во Турција во јули достигна годишна стапка од 79,6 отсто, што е нејзино највисоко ниво во изминатите 24 години, покажуваат податоците на турскиот Завод за статистика....

Свет 02.08.22 | 18:37

Првиот брод со украинско жито стигна до брегот на Турција

Првиот брод што вчера тргна од Одеса со украинско жито за светскиот пазар е регистриран денеска во водите на Црното Море во близина на брегот на Турција, јави ДПА. Бродот...

Свет 31.07.22 | 18:15

Група од 100 француски пратеници ја осудија воената политика на Ердоган кон Курдите

Група од 100 француски пратеници ја осудија „воената политика“ на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кон Курдите во северна Сирија. Додека Русија на Владимир Путин...