Ознака: Турција
Свет 16.10.20 | 11:34

Висока припадничка на Исламска Држава уапсена во Турција

Во турската област Адана е уапсена висока припадничка на терористичката организација Исламска Држава против која Франција има распишано црвена потерница. Како што...

Балкан 15.10.20 | 14:58

Турција не дозволила прелет: Грчкиот владин авион задржан во воздух повеќе од 20 минути

Авион на грчката влада во кој министерот за надворешни работи, Никос Дендиас, се враќал од Ирак, бил задржан во воздух дополнителни 20 минути, затоа што турските власти...

Балкан 14.10.20 | 14:10

Пронајдени нови резерви на гас во Црното Море

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во средата рече дека земјата пронашла нови резерви на природен гас во Црното Море. Зборувајќи пред парламентарната група на...

Балкан 14.10.20 | 13:30

Ердоган: Турција ќе и одговори на Грција на начин „како што заслужува“

Турција ќе и даде на Грција „заслужен одговор“ во источно-медитеранскиот територијален спор меѓу двете земји, рече во средата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, според...

Свет 13.10.20 | 14:41

Ставале средство за чистење во алкохолот, починале 44 лица

Четириесет и четири лица починале минатата недела во Турција по конзумирањето на лажни алкохолни пијалоци. Како што пренесуваат турските медиуми, уапсени се 58 лица...

Балкан 08.10.20 | 15:09

Чавушоглу: Турција и Грција се согласија да одржат разговори

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу објави во четвртокот дека Анкара и Атина се согласиле да одржат билатерални разговори во врска со источен Медитеран. Во...

Балкан 06.10.20 | 14:39

Ердоган до Меркел: Европската унија подлегна на уцените

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оцени денеска дека ЕУ подлегнала на уцените на Грција и Кипар во врска со состојбата во источен Медитеран. Тој ова и го соопштил...

Балкан 05.10.20 | 15:03

Србија планира да лета турски дронови

Српска државна делегација денеска отпатува за Анкара, каде ќе се договорат за набавка на неколку системи на борбени беспилотни летала од типот „Барјактар“. Според...

Останати спортови 05.10.20 | 14:56

Формула 1 во Турција ќе се одржи без публика

Трката од шампионатот во Формула 1, за Големата награда на Турција во сезоната 2020 година ќе се одржи без гледачи, пренесува Ројтерс. Во услови на влошена состојба со бројот...

Свет 30.09.20 | 14:11

Азербејџан и етничките ерменски сили денеска во нови судири, се зголемуваат меѓународните тензии

Азербејџан и етничките ерменски сили во средата водеа нови судири по најголемата ерупција од нивниот децениски конфликт од средината на 90-тите години на минатиот век,...

Балкан 30.09.20 | 10:25

Германија: Слободата на изразување во Турција „во голема мера поткопана“

Слободата на собирање, изразувањето и слободата на печатот потиснати, печатените и ТВ медиумите „скоро целосно усогласени , стои во доверливиот извештај на германскиот...

Свет 28.09.20 | 15:34

Турција подготвува второ обвинение за шестмина осомничени за убиството на Кашоги

Турските обвинители подготвија второ обвинение во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, именувајќи ги новите шестмината државјани...

Свет 28.09.20 | 15:19

Ерменија ја обвинува Турција за испраќање на 4.000 борци од Сирија

Ерменија ја обвини Турција за масовно мешање во конфликтот околу регионот Нагорно Карабах. Агенцијата Интерфакс го цитираше ерменскиот амбасадор во Русија дека Турција...

Балкан 27.09.20 | 10:28

Ердоган: Турција ќе постигне успех во производство на летачки автомобили

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека епохалните иновации на сите полиња – од вештачка интелигенција до сајбер безбедност – ќе се посеат и развиваат...

Балкан 24.09.20 | 17:28

Турција: Казна затвор до две години за заразените со корона кои ќе дадат неточни податоци

Затвор од три месеци до две години им се заканува на заразените со Ковид-19 во Турција, кои даваат неточни или нецелосни податоци во изјавите за нивните контакти, јавува...

Балкан 23.09.20 | 17:41

Грција бара санкции за Ердоган, одлуката ја разгледуваат 27 членки на ЕУ

Грчката влада соопшти дека сè уште очекува ЕУ да одобри санкции против Турција, и покрај договорот на двете членки на НАТО да ги продолжат разговорите за поморските...

Балкан 23.09.20 | 10:50

Турција е кралот на крипто-валутите на Блискиот Исток

Турција е неприкосновен крал на крипто-валутата на Блискиот Исток, со тоа што земјата усвојува дигитални средства со значително повисоки стапки од соседните земји,...

Балкан 22.09.20 | 10:20

Турција: Санкциите на Брисел укажуваат на пристрасност и двојни аршини

Турција денеска соопшти дека санкциите на ЕУ против турската компанија „Аврасја“, обвинета за кршење на ембаргото на ОН за испорака на оружје во Либија, претставуваат...

Балкан 21.09.20 | 13:15

Грција: Блиску сме до продолжување на разговорите со Турција за Источен Медитеран

Грција е близу до продолжување на преговорите со Турција за спорните поморски територии на Источниот Медитеран, потврди во понеделникот владиниот портпарол, Стелиос...

Свет 14.09.20 | 22:51

Во Турција денес е регистриран најголем број на смртни случаи од Ковид-19

Како резултат на инфекција со коронавирус во последните 24 часа, 63 лица починале во земјата. Со 1.716 новозаразени, вкупниот број на лица заразени со коронавирус достигнал...