Ознака: Реџеп Тајип Ердоган
Свет 19.08.21 | 23:55

Ердоган: Турција нема намера да стане европско складиште за мигранти

По кризата во Авганистан, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика европските земји да преземат одговорност за мигрантите што доаѓаат од Авганистан. Турција...

Македонија 07.06.21 | 08:13

Ердоган пружа лакт да се поздрават, Заев се фаќа за срце

На средбата со Ердоган Зоран Заев направи уште еден од многубројните гафови.Кога турскиот претседател му подаде лакт да направат корона поздрав, Заев наместо и тој...

Балкан 10.05.21 | 21:58

Ердоган се закани: Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците

Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп...

Балкан 17.03.21 | 09:42

Се самоуби телохранител на Ердоган

Полицаецот Мехмет Али Булут, стациониран во Управата за претседателска заштита, пронајден е мртов во вторникот, во својот стан. Како што јавија турските медиуми, се...

Свет 24.10.20 | 19:33

Ердоган до Макрон: Прво провери го сопственото ментално здравје

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган жестоко го критикуваше односот на францускиот претседател Емануел Макрон кон муслиманите. Ердоган дури го доведе во прашање...

Балкан 06.09.20 | 08:33

Ердоган и се закани на Грција дека мора да разговара

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја предупреди Грција дека ќе мора да влезе во разговори за спорните делови на источен Медитеран или да се соочи со последиците. –...

Балкан 15.08.20 | 20:12

Ердоган: Турција нема да го запре истражувањето во источен Медитеран

Турција нема да ги запре подводните истражувања на континенталниот гребен со бродот „Оруч Реис“, изјави во саботата претседателот на земјата, Реџеп Таип Ердоган. Никогаш...

Свет 30.06.20 | 14:39

Путин, Ердоган и Рохани утре на дигитална средба за Сирија

Претседателите на Русија, Иран и Турција – Владимир Путин, Хасан Рохани и Реџеп Таип Ердоган утре ќе одржат трилатерална видео конференција, откри во вторникот портпаролот...

Балкан 08.04.20 | 10:45

По наредба на Ердоган: Турција испраќа помош за сите балкански земји

Турција се приклучува на помошта за балканските земји со медицинска опрема, наменета за борба со коронавирусот. По наредба на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган,...

Балкан 11.03.20 | 11:43

Eрдоган нема да ги затвори границите за бегалци се додека ЕУ не му ги исполни условите

Турција ќе ги остави границите отворени за мигрантите кои патуваат кон Европа се додека Европска Унија не ги исполни очекувањата на Анкара во врска со Договорот за...

Свет 09.03.20 | 10:29

Хан: Ердоган ги пушти мигрантите кон ЕУ, за да го сврти вниманието од внатрешните проблеми

Еврокомесарот за буџет Јоханес Хан смета дека отворањето на границите кон Европската унија е маневар на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за свртување на вниманието...

Свет 05.03.20 | 14:23

Путин и Ердоган на директна средба ќе ја решаваат кризата во Сирија

Претседателот на Русија и на Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган денеска во Москва разговараат за решавање на кризата во сириската провинција Идлиб. Ердоган...

Балкан 04.03.20 | 15:42

ЕУ бара од Ердоган да не ги охрабрува бегалците да тргнат на пат

Високиот претставник на Европоската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска изјави дека имал долги и позитивни разговори со турскиот претседател...

Свет 03.02.20 | 21:27

Го поддржува територијалниот интегритет на Украина: Ердоган ја осуди руската анексија на Крим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Киев ја осуди „руска анексија на Крим“ и вети дека ќе го поддржи територијалниот интегритет на Украина. Ердоган,...

Балкан 30.11.19 | 19:03

Ердоган: Турски тек ќе биде пуштен на 8 јануари

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека гасоводот „Турски тек“ ќе биде пуштен на 8 јануари 2020 година во Истанбул. Ердоган ова го изјави на церемонијата...

Свет 29.11.19 | 15:10

Eрдоган ќе бара пари од Франција и Германија за да ги врати бегалците во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган планира да постигне договор со Велија Британија, Франција и со Германија за добивање средства за Анкара за нејзината политика...

Балкан 14.11.19 | 13:36

Ердоган огорчен од писмото на Трамп, му го вратил лично!

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, лично му го вратил на американскиот претседател, Доналд Трамп, писмото во кое тој го повика да не се глупира, изјави Ердоган...

Балкан 13.11.19 | 17:34

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува...

Свет 01.11.19 | 22:20

Ќе се прави безбедносна зона: Ердоган го претстави планот за бегалците од Сирија

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш во Истанбул изјави дека светската организација ќе го разгледа планот на турскиот претседател Реџеп Тајип...

Свет 18.10.19 | 09:23

Ердоган до Трамп: Ќе бидат спасени повеќе животи кога ќе го победиме тероризмот

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган во одговор до американскиот претседател Доналд Трамп рече дека ќе бидат спасени уште повеќе животи кога ќе се победи тероризмот,...