Ознака: Реџеп Тајип Ердоган
Балкан 30.11.19 | 19:03

Ердоган: Турски тек ќе биде пуштен на 8 јануари

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека гасоводот „Турски тек“ ќе биде пуштен на 8 јануари 2020 година во Истанбул. Ердоган ова го изјави на церемонијата...

Свет 29.11.19 | 15:10

Eрдоган ќе бара пари од Франција и Германија за да ги врати бегалците во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган планира да постигне договор со Велија Британија, Франција и со Германија за добивање средства за Анкара за нејзината политика...

Балкан 14.11.19 | 13:36

Ердоган огорчен од писмото на Трамп, му го вратил лично!

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, лично му го вратил на американскиот претседател, Доналд Трамп, писмото во кое тој го повика да не се глупира, изјави Ердоган...

Балкан 13.11.19 | 17:34

Си Ен Ен: Само Трамп му се радува на Ердоган

Американскиот претседател Доналд Трамп едвај чека да го види својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, но тешко е да се најде некој друг во Вашингтон кој го споделува...

Свет 01.11.19 | 22:20

Ќе се прави безбедносна зона: Ердоган го претстави планот за бегалците од Сирија

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш во Истанбул изјави дека светската организација ќе го разгледа планот на турскиот претседател Реџеп Тајип...

Свет 18.10.19 | 09:23

Ердоган до Трамп: Ќе бидат спасени повеќе животи кога ќе го победиме тероризмот

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган во одговор до американскиот претседател Доналд Трамп рече дека ќе бидат спасени уште повеќе животи кога ќе се победи тероризмот,...

Свет 14.10.19 | 18:43

Еродаган не се откажува од воена офанзива во Сирија

Турција нема да се откаже од офанзивата против курдските борци во североисточниот дел на Сирија, „без разлика кој и што кажува“, изјави денеска турскиот претседател...

Балкан 05.09.19 | 12:47

Ердоган: Доколку не добие поддршка, Турција повторно ќе ја отвори маршутата за мигрантите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција можеби ќе мора повторно да ја отвори рутата за мигранти кон Европа, доколку Анкара не добие доволна...