Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, на прес-конференција по разговорот со претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, порача дека официјална Анкара и понатаму останува на ставот дека не го поддржува влезот на Шведска и Финска во НАТО.

Шведската телевизија емитуваше интервјуа со водачите на терористичките групи. По такво нешто не можеме да кажеме дека се добредојдени во НАТО. Истото важи и за Финска – истакна турскиот претседател.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.