Ознака: Реџеп Таип Ердоган
Свет 07.08.22 | 10:12

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубли

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави по враќањето од Сочи дека Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубли. Позитивниот аспект на нашата посета на Сочи е...

Свет 06.08.22 | 22:01

Ердоган ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска, по враќањето од Сочи, изјави дека Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи. – Позитивен аспект од нашата посета на...

Свет 06.08.22 | 21:17

„Фајненшл Тајмс“: Западот загрижен поради сè поблискиот однос меѓу Русија и Турција

Западните влади се вознемирени поради продлабочувањето на економските врски меѓу Турција и Русија, предупредувајќи на зголемениот ризик Турција да биде погодена од...

Свет 05.08.22 | 22:55

Путин по средбата со Ердоган: Европските партнери да ѝ се заблагодарат на Анкара за функционирањето на Турски тек

Гасоводот Турски тек работи без прекин и европските партнери мора да ѝ бидат благодарни на Турција за тоа, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средбата...

Свет 05.08.22 | 18:55

Путин: Европа да и се заблагодари на Турција за транзитот на гас од Русија

„Гасоводот `Турски поток` работи без прекин и европските партнери мора да и бидат благодарни на Турција за тоа“ изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на...

Свет 05.08.22 | 08:18

Путин и Ердоган денеска на средба во Сочи, втора за 17 дена

жПретседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, ќе разговараат денеска во Сочи за енергетиката и за проширување на трговско–економските...

Свет 31.07.22 | 18:15

Група од 100 француски пратеници ја осудија воената политика на Ердоган кон Курдите

Група од 100 француски пратеници ја осудија „воената политика“ на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кон Курдите во северна Сирија. Додека Русија на Владимир Путин...

Свет 26.07.22 | 13:20

Ердоган: Нема компромис за членството на Шведска и Финска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција нема да заземе позитивен став за кандидатурата на Шведска и Финска за членство во НАТО доколку тие не ги...

Свет 23.07.22 | 20:06

Eрдоган смета дека со извозот на жито преку Црно Море ќе се растерети кризата со храна

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека во наредните денови ќе почне извозот на жито преку Црното Море. -Со почетокот на транспортот на жито по морскиот...

Свет 19.07.22 | 09:15

Ердоган, Раиси и Путин денеска се среќаваат во Техеран

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган замина за Техеран каде денеска ќе учествува на состанок за Сирија со рускиот и иранскиот колега Владимир Путин и Ебрахим Раиси. Како...

Свет 02.07.22 | 20:51

Ердоган: Ќе ја имаме најмоќната војска во светот, не ги забораваме оние кои ни го свртеа грбот

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во последните...

Свет 29.06.22 | 19:01

Турција побара екстрадиција на „33 терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени за тероризам во рамките на договорот со кој се согласи да не го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО. Двете скандинавски...

Свет 25.06.22 | 23:02

Ердоган на Столтенберг: Нема напредок за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Шведска и Финска допрва треба да преземат „конкретни и искрени“ чекори да ја ублажат загриженоста на Турција пред нивното предложено влегување во НАТО, изјави во саботата...

Македонија 13.06.22 | 08:54

Ковачевски на средба со Ердоган во Истанбул

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска во Истанбул ќе ја предводи владината делегација на средба со претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган. Средбата...

Балкан 10.06.22 | 19:16

Ердоган ја предупреди Грција на грчки, Ципрас му одговори на турски

Пораките и предупредувањата кои во изминатите денови ги испраќа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, доцна синоќа, одлучи да ги повтори, но на грчки јазик, преку...

Балкан 09.06.22 | 21:04

Ердоган ќе се кандидира за претседател на Турција и вгодина

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека повторно ќе се кандидира на претседателските избори закажани за јуни 2023 година, во прво официјално соопштение. „Овде...

Свет 09.06.22 | 15:30

Ердоган со предупредување до Грција за „катастрофални“ последици доколку продолжи со вооружување на островите во Егејот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја предупреди Грција да престане да ги вооружува островите во Егејското Море и да ги почитува меѓународните договори. Грција...

Свет 09.06.22 | 10:53

Ердоган: Не поддржуваме влез на Шведска и Финска во НАТО

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, на прес-конференција по разговорот со претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, порача дека официјална Анкара и понатаму...

Свет 08.06.22 | 20:33

Ердоган: Се уште не поддржуваме влез на Шведска и Финска во НАТО

Анкара се уште останува на ставот дека не го поддржува влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на прес-конференција...

Балкан 05.06.22 | 12:08

Обезбедувањето на Ердоган е елитна единица подготвена да прави хаос од САД до Сараево

Обезбедувањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е единица надалеку позната по својот „краток фитил“. Тие се сенката на Ердоган. Незаменлив дел од секое...