Ознака: Реџеп Таип Ердоган
Свет 02.07.22 | 20:51

Ердоган: Ќе ја имаме најмоќната војска во светот, не ги забораваме оние кои ни го свртеа грбот

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во последните...

Свет 29.06.22 | 19:01

Турција побара екстрадиција на „33 терористи“ од Шведска и Финска откако го тргна ветото за прием

Турција побара екстрадиција на 33 лица осомничени за тероризам во рамките на договорот со кој се согласи да не го блокира приемот на Шведска и Финска во НАТО. Двете скандинавски...

Свет 25.06.22 | 23:02

Ердоган на Столтенберг: Нема напредок за влезот на Шведска и Финска во НАТО

Шведска и Финска допрва треба да преземат „конкретни и искрени“ чекори да ја ублажат загриженоста на Турција пред нивното предложено влегување во НАТО, изјави во саботата...

Македонија 13.06.22 | 08:54

Ковачевски на средба со Ердоган во Истанбул

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска во Истанбул ќе ја предводи владината делегација на средба со претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган. Средбата...

Балкан 10.06.22 | 19:16

Ердоган ја предупреди Грција на грчки, Ципрас му одговори на турски

Пораките и предупредувањата кои во изминатите денови ги испраќа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, доцна синоќа, одлучи да ги повтори, но на грчки јазик, преку...

Балкан 09.06.22 | 21:04

Ердоган ќе се кандидира за претседател на Турција и вгодина

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека повторно ќе се кандидира на претседателските избори закажани за јуни 2023 година, во прво официјално соопштение. „Овде...

Свет 09.06.22 | 15:30

Ердоган со предупредување до Грција за „катастрофални“ последици доколку продолжи со вооружување на островите во Егејот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја предупреди Грција да престане да ги вооружува островите во Егејското Море и да ги почитува меѓународните договори. Грција...

Свет 09.06.22 | 10:53

Ердоган: Не поддржуваме влез на Шведска и Финска во НАТО

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, на прес-конференција по разговорот со претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, порача дека официјална Анкара и понатаму...

Свет 08.06.22 | 20:33

Ердоган: Се уште не поддржуваме влез на Шведска и Финска во НАТО

Анкара се уште останува на ставот дека не го поддржува влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на прес-конференција...

Балкан 05.06.22 | 12:08

Обезбедувањето на Ердоган е елитна единица подготвена да прави хаос од САД до Сараево

Обезбедувањето на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е единица надалеку позната по својот „краток фитил“. Тие се сенката на Ердоган. Незаменлив дел од секое...

Балкан 25.05.22 | 14:50

Мицотакис му врати на Ердоган: Греши ако мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција

Ако претседателот Ердоган мисли дека нема да ги бранам суверенитетот и суверените права на Грција и нема да ја известам меѓународната јавност дека Турција се однесува...

Свет 20.05.22 | 15:00

Ердоган утре ќе има телефонски разговор со Финска за членството на земјата во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека утре ќе има телефонски разговор со Финска за членството на земјата во НАТО. – Денеска разговарав со холандскиот...

Свет 19.05.22 | 13:13

Ердоган останува против влезот на Финска и Шведска во НАТО

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган за државната телевизија ТРТ истакна дека и понатаму е против членство на Финска и на Шведска во НАТО. Им кажавме на лидерите...

Свет 17.05.22 | 12:02

Столтенберг: Сигурен сум дека ќе најдеме заеднички јазик со Турција и нема да биде одложен процесот за влез на Шведска и Финска во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се огласи на Твитер во врска со изјавите на турските функционери и нивниот став за влегувањето на Финска и Шведска во...

Свет 17.05.22 | 12:01

Ердоган: Шведска и Финска ич да не се мачат да бараат од Турција дозвола за НАТО

Турција е против влегувањето на Финска и Шведска во НАТО. Делегациите од овие земји нека не се мачат да бараат од Турција да ги одобри нивните апликации, рече денеска...

Свет 16.05.22 | 09:47

Шведска испраќа дипломати да го омекнат Ердоган да не им стави вето за НАТО

Шведска испраќа дипломати во Турција за да се обиде да ги надмине приговорите на Анкара на нејзиниот план да се приклучи на НАТО, изјави министерот за одбрана Петер...

Свет 13.05.22 | 19:59

Ердоган се противи на членството на Финска и Шведска во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека неговата земја, членка на НАТО, „не е наклонета“ за приклучување на Шведска и Финска во Северноатлантската алијанса. Ердоган...

Балкан 30.04.22 | 17:39

Ердоган го нарече победа поразот на Марин Ле Пен во Франција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го оквалификува како „победа“ поразот на кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен минатиот викенд на претседателските...

Свет 25.04.22 | 20:49

Утре телефонски ќе разговараат Ердоган и Путин

Турскиот претседател пред неколку дена изјави дека планира да ги повика рускиот и украинскиот претседател и да разговара за одржување мировни преговори на лидерско...

Свет 24.04.22 | 20:10

Ердоган му ветил на Зеленски дека ќе помогне

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека разговарал со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за евакуација на цивили од Мариупол. Зеленски...