Ознака: Реџеп Таип Ердоган
Балкан 09.03.20 | 09:11

Ердоган во Брисел ќе ја убедува ЕУ да ги прифатат бегалците

Турскиот претседател Теџеп Таип Ердоган денеска ќе се состане со лидерите на ЕУ во Брисел, соопшти Советот на ЕУ. Тој  ќе има средба со претседателите на Европскиот...

Балкан 08.03.20 | 17:55

Ердоган со повик до Грција: Отворете ги вратите за мигрантите!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Грција треба да им овозможи на мигрантите да одат во други европски земји бидејќи растат тензиите на границата...

Свет 06.03.20 | 22:33

Стави забрана: Ердоган не дозволува мигрантите да одат во Грција преку море

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, и наредил на крајбрежната стража да ги спречи  мигрантите да го преминуваат Егејот кон Европската унија заради нивната...

Балкан 04.03.20 | 14:24

Ердоган со порака до ЕУ: Поддржете ја Турција за Сирија ако сакате да се реши мигрантската криза

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија треба да ги поддржи иницијативите на Турција за решавање конфликтот во Сирија, доколку...

Балкан 02.03.20 | 15:12

Ердоган: Ме бараат да ги затворам границите, јас им велам доцна е!

Турција нема да ги затвори своите граници со ЕУ за сириските бегалци, соопштил турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Ми се јавуваат и велат: затворете ги границите....

Свет 02.03.20 | 12:31

Ме бараат од Европа, ама доцна е – тврди Ердоган по отварањето на границите за мигрантите

Турција по заострување на ситуацијата во сирискиот Идлиб, соопшти дека веќе не може да го задржува бранот бегалци. Турција нема да ги затвори своите граници со ЕУ за...

Свет 02.03.20 | 10:48

Ердоган в четврток во Москва, се очекува средба со Путин

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во четврток ќе престојува во еднодневна посета на Русија, во услови на зголемени тензии меѓу Анкара и Москва поради ескалацијата...

Балкан 28.02.20 | 17:09

Нема закана за Бугарија од мигрантите од Турција

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска имаше телефонски разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во кој двајцата лидери ја разгледале ситуацијата во...

Свет 21.02.20 | 14:52

Прогласена е војна!

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека тоа што во моментов се случува во сириската провинција Идлиб може да се нарече војна. Тоа што се случува...

Свет 12.02.20 | 11:18

Македонците најмногу ги „поштоваат“ Ердоган, Меркел и Путин

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ужива најголема благонаклонетост од граѓаните на Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел е втора, а трет е претседателот...

Балкан 12.02.20 | 11:16

Ердоган се закани: Ако уште еден војник биде повреден, Турција ќе ја нападне Сирија

Турција ќе ги нападне сириските владини сили каде било во северна Сирија, ако уште еден турски војник биде повреден, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип...

Свет 12.02.20 | 10:45

Ердоган се закани: Ако уште еден турски војник биде повреден, ќе ја нападнеме Сирија

Турција ќе ги нападне сириските владини сили каде било во северна Сирија, ако уште еден турски војник биде повреден, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип...

Свет 04.02.20 | 21:14

Ердоган: Нема да и дозволиме на Сирија да добие територија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја нема да дозволи сириските сили да окупираат дополнителни територии во северната сириска...

Свет 30.01.20 | 09:34

Макрон ја обвини Турција дека го крши договорот за Либија

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа ја обвини Турција дека го прекршува договорот за запирање на странското мешање во Либија со испраќањето воени бродови...

Свет 24.01.20 | 22:15

Мицотакис со сочувство до Ердоган: Тимовите за спасување на готовс

Тимовите за потрага и спасување се подготвени да помогнат, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис по силниот земјотрес со магнитуда од 6.8 степени, кој вечерва го...

Свет 24.01.20 | 18:09

Ердоган: 400.000 Сиријци од Идлиб се движат кон Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека околу 400.000 луѓе од северозападната сириска...

Свет 02.01.20 | 15:02

Турскиот Парламент гласа за испраќање војска во Либија

Во турскиот Парламент денеска почна расправата за можното испраќање на турските трупи во Либија, по што ќе се одржи гласање. Се очекува пратениците да ја одобрат иницијативата...

Свет 02.01.20 | 11:46

Ердоган: Околу 250.000 сириски бегалци се обидуваат да влезат во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека околу 250.000 луѓе бегаат од северозападниот сириски регион Идлиб кон Турција, додавајќи дека Анкара се обидува...

Балкан 23.12.19 | 09:52

Ердоган со „предупредување“ до Европа за мигрантите

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, упати предупредување до европските земји дека Турција нема да може да се справи со нов бран бегалци и мигранти од Сирија. Од...

Балкан 05.12.19 | 17:06

Ердоган: Сојузниците од НАТО не смеат да ја остават Турција сама во борбата против тероризмот

Сојузниците не смеат да ја напуштат Турција во борбата против тероризмот, порача денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Овој став Ердоган го соопшти откако...