Ознака: Финска
Свет 29.03.21 | 08:52

Ресторани, барови, кафулиња и ноќни клубови во Финска ќе останат затворени до 18 април

Ресторани, барови, кафулиња и ноќни клубови во повеќето делови на Финска ќе останат затворени до 18 април поради пандемијата на коронавирусот. Одлуката беше донесена...

Култура 25.03.21 | 12:13

По Шведска и Норвешка, тв-серијата „Зоки Поки“ ќе се емитува и на националните телевизии во Данска и Финска

Телевизиската серија „Зоки Поки“ ќе се емитува на националните телевизии „ДР“ во Данска и „ЈЛЕ“ во Финска, соопшти продуцентката куќа „Кино Око“. Претходно, од...

Свет 25.03.21 | 09:35

Финска се подготвува за првото целосно затворање

Финската Влада предложи целосно затворање во пет градови, вклучувајќи го и главниот град Хелсинки, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Според предлогот, на граѓаните...

Свет 25.03.21 | 09:20

Во Финска првпат ќе биде воведен карантин од почетокот на пандемијата

Финската влада предложила вчера затворање на пет градови, вклучувајќи го и главниот град Хелсинки, со цел да се спречи ширењето на коронавирусот. Според предлогот, на...

Свет 23.03.21 | 09:33

Финска го продолжува затворањето на рестораните и баровите до 18 април

Финска ќе ја продолжи мерката за затворање барови и ресторани до 18 април за да се бори против ширењето на коронавирусот, објави Владата доцна синоќа, додавајќи дека...

Свет 01.03.21 | 14:03

Финска прогласи вонредна состојба поради ковид-19

Финската Влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на случаите со Ковид-19, чекор што ќе и овозможи на оваа нордиска земја да затвори ресторани и...

Македонија 24.12.20 | 09:44

Сепак не била Финска, туку уште една лажна вест за реформи на Заев, Владата веднаш да се повлече од укинувањето историја

Сепак не била Финска, туку уште една лажна вест за наводни реформи на Заев. Владата е извор на лажни вести, бидејќи директно од Финска ја демантираат дека министерството...

Македонија 23.12.20 | 23:30

Mицкоски: Владата е фатена во лага, во Финска историја е задолжителен предмет

Владата е фатена во лага, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, споделувајќи ја реакцијата на македнско-финското здружение за реформите во образованието...

Македонија 23.12.20 | 22:25

Демант од Финска до Царовска: Историјата и општествените науки кај нас се изучуваат одделно

Владата е извор на лажни вести, вели пратеникот Антонио Милошоски кој сподели реакција на македонско-финското здружение за реформите во образованието предложени од...

Македонија 20.12.20 | 11:11

Велепредавници од СДС(М), поучете ја главната будала меѓу вас, во Финска не ги стругаат спомениците и точно знаат кој се дрзнал да ги окупира

Актерот Сашо Тасевски, реагира за најавите на власта дека земаат пример од Финска при спроведувањето реформи во државата. Тасевски коментира дека во Финска е неопходно добро...

Македонија 18.12.20 | 09:13

Која Финска ве спопаднала будалетинки селски, едвај до Пазарџик, Петрич и Ќустендил дофрлате, за Финска сте се фатиле

Која Финска ве спопаднала будалетинки селски. Едвај до Пазарџик, Петрич и Ќустендил дофрлате, за Финска сте се фатиле. Со Финци ќе се мерат Да им ги бричите со зелено...

Калеидоскоп Свет 23.11.20 | 15:51

Ова се петте чекори со кои Финска го избегна вториот бран на пандемијата

Финска, со население од нешто помалку од 6. милиони жители, е една од земјите кои најдобро се справуваат со пандемијата на корона вирусот. Според универзитетот Џон Хопкинс,...

Ракомет 04.11.20 | 20:51

Лазаров постигна половина од головите, Македонија води со плус шест по првото полувреме на мечот со Финска

Машката репрезентација на Македонија го игра првиот натпревар од квалификациите за пласман на Европското првенство во Унгарија и Словачка во 2022 година. Ривал на избраниците...

Ракомет 03.11.20 | 17:09

Ракометарите негативни на ковид-19 пред мечот со Финска

Во пресрет на квалификациските натпревари за обезбедување пласман на Европското првенство 2022 против репрезентациите на Финска и Швајцарија, согласно протоколот од...

Свет 29.10.20 | 09:03

Финскo истражување: Кучињата откриваат Ковид-19 со идентична прецизност како ПЦР тестовите

Резултатите од истражувањето во Финска со кучиња кои можат да намирисаат заболен од корона вирус покажуваат дека кучињата дошле до речиси идентични резултати како...

Ракомет 28.10.20 | 13:01

Финска доаѓа без најдобриот играч против Македонија

Репрезентацијата на Финска ќе биде сериозно ослабена за претстојниот квалификациски меч во Скопје против Македонија (на 4 ноември) откако беше потврдено дека најдобриот...

Свет 24.09.20 | 12:24

Кучиња откриваат Ковид-19 на аеродромот во Хелсинки

Финска распореди дресирани кучиња на аеродромот во Хелсинки кои откриваат патници заразени со корона вирус. Четири кучиња од различни раси, обучени од финското Здружени...

Македонија 20.08.20 | 08:29

Финска не стави на црна листа за летови од Скопје

Финска ги суспендира летовите од Македонија до 29 август поради зголемениот број заразени патници со Ковид-19 кои доаѓаат од земјата во последниот период. Финскиот...

Свет 19.08.20 | 14:26

Поради бранот патници со Ковид-19: Финска ја стопира авиолинијата Скопје – Турку

Финската влада сериозно размислува да ги укине летовите од Скопје за Турку, градот во Финска каде што изминатиот период на вкупно три авионски лета над 40 патници имале...

Македонија 13.08.20 | 09:28

Заразени петмина патници на новиот лет од Скопје за Турку

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила, шеф на регионалната...