Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека инвазијата на Украина ќе биде „катастрофален чекор“.

Портпаролот на премиерот Џонсон истакна дека Британија не планира да испрати борбени трупи во Украина за да и помогне да се одбрани од каква било руска агресија, пренесува Ројтерс.

Според Џонсон, руската инвазија на Украина би била болна, насилна и крвава работа

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.