Ознака: Борис Џонсон
Калеидоскоп 06.10.20 | 13:32

Џонсон: Силен приватен сектор е клучен за закрепнувањето од корона-кризата

Премиерот на Обединетото Кралство Борис Џонсон во вторникот порача дека зајакнувањето на приватниот сектор во Велика Британија треба да биде еден од приоритетите...

Свет 26.09.20 | 09:23

Велика Британија ќе го зголеми придонесот за СЗО за 30 проценти

Британскиот премиер Борис Џонсон на Генералното собрание ОН во Њујорк ќе соопшти дека Обединетото Кралство ќе го зголеми својот придонес кон Светската здравствена...

Свет 22.09.20 | 23:07

Борис Џонсон објави нови рестриктивни мерки што ќе важат шест месеци

Британскиот премиер Борис Џонсон ги објави мерките за спречување на ширењето на вториот бран на епидемијата со Ковид-19, што би можеле да бидат во сила следните шест...

Свет 22.09.20 | 13:44

Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ги повика граѓаните да работат од дома и ќе воведе нови ограничувања за пабовите, баровите и рестораните во обид да го запре забрзаниот...

Свет 09.09.20 | 22:20

Борис Џонсон најави масовно тестирање во Велика Британија

Британскиот премиер Борис Џонсон се заложи за масовно тестирање за коронавирус на граѓаните во Велика Британија со цел да им се овозможи на луѓето „да водат понормален...

Калеидоскоп 27.08.20 | 23:01

Личниот тренер на Борис Џонсон му „ја вади маста“

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, пројавил желба да симне неколку килограми, па токму затоа го ангажирал личниот тренер Хари Џејмсон. Но, како што може да...

Свет 25.08.20 | 21:37

Џонсон: Oд клучно значење за државата e сите деца да се вратат на училиште

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави дека е од клучно значење сите деца да се вратат во училиште и дека е задоволен од подготовките направени со цел училиштата...

Свет 24.08.20 | 09:05

Џонсон ги повика британските родители да ги пуштат децата на училиште

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика родителите во септември да ги испратат своите деца на училиште, објаснувајќи дека тоа ќе биде клучниот чекор во закрепнувањето...

Свет 23.07.20 | 13:43

Џонсон: Не е крај на приказната со Ковид-19, доаѓаат постудени месеци

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повика граѓаните да останат внимателни поради опасноста од коронавирусот со доаѓањето на постудените годишни периоди. Ова не е...

Свет 17.07.20 | 14:26

Џонсон: Работодавачите да одлучат дали вработените да работат од дома

Британската Влада ќе престане да се залага за работа од дома и ќе им даде поголемо дискреционо право на работодавачите да одлучат дали е безбедно да се вратат вработените...

Свет 03.06.20 | 16:08

Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина за време на полициска интервенција, е ужасен и непростлив настан,...

Свет 07.05.20 | 13:32

Нова порака од Борис Џонсон до Британците: Останете безбедни, спасете животи

Британските власти се подготвуваат од идната недела да укинат дел од рестриктивните мерки и имаат нова порака до граѓаните – „Останете безбедни, спасете животи“. Новата...

Свет 04.05.20 | 08:46

Џонсон: Сила ми даде стравот дека никогаш нема да го видам неродениот синот

Британскиот премиер Борис Џонсон изјавил дека стравот дека никогаш нема да го види синот кој требал да му се роди, му дал сила да го победи коронавирусот. Џонсон рекол...

Калеидоскоп 02.05.20 | 16:50

Борис Џонсон му дал име на синот според докторите кои го излечиле

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата вереница Кери Симондс станаа родители на здраво момче во средата. Породувањето се случило неколку недели пред закажаниот...

Свет 27.04.20 | 09:14

Борис Џонсон се врати на работа

Британскиот премиер Борис Џонсон се врати на „Даунинг Стрит“ во текот на вчерашниот ден, потврди британската влада, откако помина една седмица во болница поради Ковид-19...

Свет 13.04.20 | 10:54

Џонсон ја напушти болницата, се заблагодари на медицинскиот персонал што се грижеше за него

Британскиот премиер Џонсон денеска ја напушти болницата откако се избори со коронавирусот, но неговата влада е мета на се поостри критики поради начинот на кој се справува...

Свет 12.04.20 | 11:55

Ви го должам животот: Британскиот премиер се заблагодари на лекарите

Британскиот премиер, Борис Џонсон им се заблагодари на вработените во лондонската болница што се грижеле за неговото здравје при закрепнувањето од Ковид-19. Навистина,...

Свет 10.04.20 | 15:25

Џонсон е многу добро расположен откако заболе од корона

Британскиот премиер Борис Џонсон е во „многу добро расположение“ откако синоќа се премести од единицата за интензивна нега во болничка соба, но неговото закрепнување...

Свет 09.04.20 | 11:34

Се подобрува здравствената состојба на Борис Џонсон

Здравствената состојба на британскиот премиер Борис Џонсон се подобрува, соопшти Би Би Си. Џонсон (55) беше хоспитализиран во болницата „Свети Томас“ во неделата навечер...

Свет 08.04.20 | 16:27

Џонсон е „клинички стабилен“ на Одделот за интензивна нега

Британскиот премиер Борис Џонсон е „клинички стабилен“ на Одделот за интензивна нега и реагира на третманот против компликациите што го следат Ковид-19, јавија денеска...