Ознака: Борис Џонсон
Свет 15.06.23 | 12:47

Борис Џонсон намерно го довел во заблуда Парламентот за „ковид-забавите“, одлучи Британски комитет

Комитетот за привилегии при Долниот дом одлучи дека поранешниот британски премиер Борис Џонсон треба да биде суспендиран од пратеничката функција на 90 дена поради...

Свет 07.06.23 | 08:22

Борис Џонсон одбил да го предаде мобилниот што го користел за време на пандемијата и „локдаунот“

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон одбил да им го предаде телефонот што го користел за време на поголемиот дел од пандемијата „Ковид-19“ на британските службеници,...

Семејство 20.05.23 | 15:48

Борис Џонсон ќе стане татко по осми пат!

Кери Џонсон, сопругата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон, открила на Инстаграм дека двајцата го очекуваат своето трето дете. Парот досега ја криеше среќната...

Свет 22.03.23 | 21:43

Борис Џонсон искрен: Никогаш не лажев за забавите во Владата за време на карантинот

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон денеска под заклетва изјави дека никогаш не ги лажел пратениците за владините забави за време на карантинот, воведен поради...

Свет 23.02.23 | 20:45

Џонсон: Ако победи Русија, загрозена е и Британија, мора да испратиме борбени авиони

Поранешниот премиер на Обединетото Кралство Борис Џонсон предупреди дека безбедноста на Велика Британија може да биде загрозена доколку Украина ја загуби војната...

Свет 30.01.23 | 13:09

Песков: Не е точно дека Путин му се заканувал на Џонсон

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска ги демантираше тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканувал...

Свет 30.01.23 | 12:05

Песков: Лага е дека Путин му се заканувал на Џонсон

ортпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска ги демантираше тврдењата на поранешниот британски премиер Борис Џонсон дека рускиот претседател Владимир Путин „му се...

Свет 30.01.23 | 10:44

Путин му рекол на Борис Џонсон дека му треба една минута да ја ракетира Британија

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон тврди дека рускиот претседател Владимир Путин упатил директна закана кон него лани. Путин му се заканил на Џонсон со ракетен...

Свет 17.01.23 | 13:32

Борис Џонсон ќе пишува мемоари за периодот додека беше премиер на Велика Британија

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон изјави дека сака да напише книга за времето поминато во Даунинг стрит како премиер на Велика Британија. – Со нетрпение очекувам...

Свет 15.12.22 | 19:16

Зборуваше пред банкари во Њујорк, осигуретилни компании, на состанок во Португалија: Борис Џонсон како говорник заработил повеќе од милион евра

Откако го напушти врвот на Владата, поранешниот британски премиер, Борис Џонсон, заработил огромни суми пари како говорник. Според новите податоци за дополнителната...

Свет 23.11.22 | 10:08

Џонсон: Германија беше за брз пораз на Украина, Франција не ни веруваше дека ќе има напад

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон сподели пред јавноста за тоа како некои од европските лидери реагирале на руската инвазија на Украина. Тој истакна дека...

Свет 02.11.22 | 08:49

Џонсон: Путин ја прави истата грешка како Милошевиќ

Поранешниот премиер Борис Џонсон за Sky News го спореди рускиот претседател Владимир Путин со претседателот, Слободан Милошевиќ. Тој рече дека Путин направил „катастрофална...

Свет 01.11.22 | 22:17

Џонсон: Путин не е луд, нема да употреби нуклеарно оружје во Украина

Поранешниот британски премиер, Борис Џонсон, во интевјуто за „Скај њуз“ изјави дека не верува оти рускиот претседател Владимир Путин ќе нареди употреба на тактичко...

Свет 24.10.22 | 09:09

Борис Џонсон се повлече од трката за премиер на Велика Британија

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон, соопшти дека се повлекува од трката за премиер, со што останува отворен патот кон премиерското место за Риши Сунак. Во изминатите...

Свет 22.10.22 | 12:34

Борис Џонсон сака да биде Черчил, по втор пат да биде премиер!

Поранешниот премиер Борис Џонсон денеска се врати во Велика Британија, откако го прекина одморот на Карибите за да влезе во трката за замена на Лиз Трас за лидер на Конзервативната...

Свет 20.10.22 | 19:33

Борис Џонсон сака назад на власт: Поранешниот премиер ќе се кандидира за лидер на британските конзервативци

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон викендов се враќа во Велика Британија, јави „Дејли телеграф“. „Тајмс“ објави дека Џонсон, кој е на одмор во странство, се...

Свет 01.10.22 | 08:41

Џонсон до Путин: Вашиот говор е срамота

На денешиот говор на Владимир Путин реагира и Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија. Тој го опиша говорот на Путин, кој претходно денеска најави формална...

Свет 05.09.22 | 20:07

Џонсон и Зеленски се збогуваа телефонски

Во неговиот последен телефонски разговор како британски премиер, Борис Џонсон, денеска им оддаде почит на украинскиот претседател Володимир Зеленски и на украинскиот...

Калеидоскоп 14.08.22 | 16:40

Борис Џонсон пазари во супермаркет во Грција

Премиерот на Велика Британија во заминување, Борис Џонсон е на одмор во Грција, во пошироката област на Атика, каде што се наоѓа главниот град Атина. Сајтот prototema.gr го...

Свет 07.08.22 | 11:58

Борис Џонсон на меден месец во Словенија

Британскиот премиер во заминување Борис Џонсон е на краток приватен одмор во Словенија, потврдија од кабинетот на словенечкиот премиер Роберт Голоб. Џонсон (58) и неговата...