Непознати лица на плоштадот Скендербег во Скопје поставија транспарент со порака која најверојатно е предизвикана од случувањата на северот на Косово.

Долга река Ибр. Крв од планина. Две глави има орелот, а една е во Митровица, пишува на транспарентот кои го држеа десетина лица.

На фотографијата која се споделува на социјалните мрежи се гледа и албансккото знаме и уште еден транспарент.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.