На денешен ден, 30 април 1945 година, војниците на Црвената Армија го кренаа знамето на победата над зградата на германскиот Рајхстаг во Берлин.

Зградата на Рајхстагот, каде што заседаваше истоимениот германски законодавен дом, советската влада ја прогласи за симбол на нацизмот. И покрај фактот дека за време на Третиот рајх, командата на земјата се одвиваше во зградата спроти – Операта Крол, Германците сè уште го сметаа Рајхстагот за нивна главна тврдина и цитадела на нацизмот.

Заземањето на Рајхстагот се случи од 29 април до 2 мај 1945 година, за време на последната фаза од Берлинската офанзива – една од најжестоките битки во Втората светска војна. Војниците на Црвената армија жестоко се бореа за да се пробијат до зградата на Рајхстагот во услови кога градот Берлин беше поделен на сектори и внимателно подготвен за одбрана со помош на противтенковски бариери, барикади и ровови, како и милионска група на припадници на германската армија – Вермахтот, кои очајнички се бореа за секоја зграда и улица.

Нападот на Рајхстагот беше почнат утрото на 30 април од 79-тиот стрелачки корпус на 3-та ударна армија на 1-виот белоруски фронт. Првиот обид за заземање на зградата бил неуспешен, но до пладне војниците на Црвената армија упаднале во зградата. Се водеа жестоки битки за секој метар, но позицијата на непријателските трупи стана безнадежна: тие беа пресечени во изолирани групи, а контролата над сите единици беше нарушена. Вечерта беше поставено победничко знаме во дупката на круната на скулптурата „Божицата на победата“. Црвеното знаме го кренаа војниците на 756-от пешадиски полк, наредникот Михаил Јегоров и помладиот наредник Мелитон Кантарија, на чело со заменик-командантот на баталјонот за политички прашања, поручник Алексеј Берест, под заштита на војниците од четата на Илја Сајанов.

До 5 мај, одделни единици на трупите на Хитлер продолжија да пружаат отпор во градот, кој на крајот беше целосно ставен под контрола. Падна симболот на нацизмот, а скршен беше и крвавиот режим на нацистичка Германија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.