Ознака: втора светска војна
Скопје 06.04.21 | 12:04

Шилегов: На денешен ден пред 80 години, нацистичка Германија го нападна Кралството Југославија, а Скопје беше бомбардирано

На денешен ден пред 80 години, како одмазда за напуштањето на Тројниот пакт, нацистичка Германија го нападна Кралството Југославија со над 800.000 војници. Во нападот Македонија...

Македонија 06.02.21 | 16:46

Егејка која се борела во грчката армија се обраќа на македонски јазик во Потсдам во 1949 година

Македонскиот активист во Грција Стилијанос Самартцис (Стиљан Самарџиев) објавува досега малку познато видео од делегацијата на Демократската армија на Грција во Потсдам,...

Македонија 19.11.20 | 22:01

Бучковски: Да не заборавиме дека Комунистичката партија на Бугарија многу помогна за ослободување на Македонија

Многу повеќе имаме направено од Бугарија, но свесни сме дека тие се дел од клубот, а ние сакаме таму да влеземе. Во нерамноправна позиција сме, но нашата упорност и трпеливост...

Калеидоскоп 21.10.20 | 23:28

Отстранета џиновска бомба од Втората светска војна

Во селото Диноша на југоистокот од Црна Гора денеска е откриена џиновска бомба, тешка 500 килограми, од Втората светска војна. Бомбата е отстранета, а ќе биде складирана...

Свет 22.09.19 | 09:30

Поради бомба тешка 5,5 тони Полска мора да евакуира 42.000 граѓани

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од Втората светска војна. Бомбата...