Ознака: Берлин
Свет 18.05.24 | 09:43

Берлин ја нуди на подарок вилата на Гебелс, министерот за пропаганда на Хитлер

Властите на Берлин понудија да ја подарат вилата која некогаш била во сопственост на министерот за пропаганда на Адолф Хитлер, Јозеф Гебелс, надевајќи се дека ќе стават...

Свет 30.04.24 | 17:44

На денешен ден војниците на Црвената Армија го поставија знамето на победата на германскиот Рајхстаг во Берлин

На денешен ден, 30 април 1945 година, војниците на Црвената Армија го кренаа знамето на победата над зградата на германскиот Рајхстаг во Берлин. Зградата на Рајхстагот,...

Свет 05.03.24 | 12:39

Пожар во близина на фабриката Тесла во Берлин

Пожар зафатил електричен столб во близина на фабриката Тесла во Берлин, предизвикувајќи прекин на електричната енергија во тој дел од градот, соопшти денеска полицијата. Портпаролот...

Македонија 24.02.24 | 16:29

Македонец кој патува од Берлин: Како што се продолжија личните карти и возачките може и пасошите? Доста го малтретирате народот!

Македонец кој патува од Берлин за Скопје, ги споделува своите искуства од аеродромот и бара пратениците да го продолжат рокот на важење на пасошите со „Република Македонија“...

Филм 20.02.24 | 10:28

Агенција за филм закупи проекција на филмот „Убиј ги прво децата“ во режија на Димитар Оровчанец на Европскиот филмски маркет во Берлин

Во рамките на Европскиот филмски маркет во Берлин, Агенцијата за филм закупи и проекција на филмот „Убиј ги прво децата“ во режија на Димитар Оровчанец, соопштуваат...

Фудбал 19.02.24 | 11:37

Семејството е најважно: Елмас со најблиските во прошетка на Берлин

Нашиот најдобар фудбалер Елиф Елмас не е стандарден ниту во новиот клуб Лајпциг. Тоа му паѓа тешко па затоа семејството дојде од Скопје да му помогне полесно да ја надмине...

Калеидоскоп 12.02.24 | 18:49

Отворен е првиот бордел со вештачка интелигенција кој користи секс-кукли за виртуелна реалност

Впо Берлин е отворен „Сајбордел“, првиот бордел со вештачка интелигенција во светот кој користи секс-кукли за виртуелна реалност. Со секс-куклите во борделот може...

Ракомет 11.01.24 | 18:09

Македонските ракометари со воз заминаа за Берлин каде в недела ќе играат против домаќинот Германија

По настапот во Диселдорф, македонските ракометари со воз заминаа за Берлин каде што на 14 јануари ќе играат против домаќинот Германија, а два дена подоцна и со Швајцарија.

Свет 25.12.23 | 22:25

Под полициска опсада ќе помине дочекот на Нова година во Берлин

По минатогодишните немири и поради тензиите во заедницата поради војната во Газа, берлинската полиција планира голема операција за новогодишната ноќ. Тоа е најголемата...

Свет 25.12.23 | 09:24

Полициска комесарка во Берлин: Најголемо распоредување на полиција за новогодишната ноќ досега

По минатогодишните немири и поради тензиите во заедницата поради војната во Газа, берлинската полиција планира голема операција за новогодишната ноќ. Тоа е најголемата...

Свет 20.12.23 | 09:52

Полицијата во Берлин изврши рација на група обвинета за „палестински терористички врски“

Берлинската полиција денеска изврши неколку рации насочени кон левичарска феминистичка група обвинета за поддршка на палестинска милитантна организација, јави ДПА. Шест...

Свет 28.10.23 | 19:00

Илјадници луѓе присуствуваа на пропалестински демонстрации во Берлин

Неколку илјади луѓе денеска се собраа во Берлин на пропалестински демонстрации, многу од нив носеа транспаренти и постери со кои се осудуваат нападите на Израел врз...

Свет 24.10.23 | 14:14

Неколку институции, училишта и медиумски организации во Берлин пријавија закани за бомби

Неколку институции во Берлин пријавија закани за бомби, по слични закани во повеќе училишта и медиумски организации во други делови на Германија претходно денеска...

Вести 18.10.23 | 18:04

Врз синагогата во Берлин фрлени молотови коктели

Зградата на еврејската заедница во центарот на Берлин, во која се сместени и синагога и градинка, беше нападната со молотов коктел ноќта меѓу вторникот кон средата,...

Свет 18.10.23 | 13:55

Хаос низ Европа: Први снимки од аеродромите во Франција и од нападот на синагогата во Берлин

Сајт Локал објави дека аеродромите во Лион, Лил, Тулуз, Париз и Бове биле евакуирани. АФП, повикувајќи се на извор од француската полиција, рече дека евакуацијата ќе им...

Балкан 14.08.23 | 20:12

Германски медиуми: Опасен курс на Балканот, а Берлин молчи

За Балканот пишуваат три германски медиуми: „Франкфуртер алгемајне“ за „најдобрите пријатели на Путин“, „Тагесцајтунг“ за „пропаднатата стратегија“ на САД и ЕУ...

Култура 31.07.23 | 12:42

Филип Јовески изложува во Берлин

Колекцијата „Минијатури ФЈ/П“ на прилепскиот уметник Филип Јовески продолжува да патува низ Германија. Изложбата на дела е отворена во просториите на „Лоесје“ во...

Свет 20.07.23 | 09:53

Лавица побегна од Зоолошка во Берлин, снимена е како се шета надвор од градот

Полицијата во Берлин испрати предупредување дека голем предатор, најверојатно лавица, е на слобода во јужните предградија на Берлин. Жителите се предупредуваат да...

Македонија 27.06.23 | 18:41

Ковачевски, Маричиќ и Османи во посета на Берлин

Владата објави дека премиерот Димитар Ковачевски заедно со вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи одат во официјална...

Спорт 25.06.23 | 18:32

Бронзен медал за Марио Мицковски на специјалната олимпијада во Берлин

Марио Мицковски освои бронзен медал на Специјалните олимписки игри што се одржуваат во Берлин. Мицковски го освои третото место во 100 метри пливање слободен стил. Олимписка...