Ознака: србија – косово
Балкан 04.08.22 | 19:59

Вучиќ ќе се сретне со Курти на 18 август во Брисел

Следниот круг од дијалогот меѓу Србија и Косово на највисоко политичко ниво ќе се одржи на 18 август во Брисел, потврди Петер Стано, портпарол на Европската Унија, пренесе...

Балкан 02.08.22 | 22:49

Рама: Во овој момент ја поддржувам 100 отсто владата на Косово

Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека во врска со тензиите на северот на Косово ја поддржува 100 отсто владата на Косово. „Настаните се одраз на длабоките тешкотии кои...

Балкан 01.08.22 | 11:41

„Ова е ЗСО“ осамна на северниот дел во Косово, Јариње и Брњак сè уште се затворени

Граничните премини Јариње и Брњак сè уште се затворени и покрај одлуката на Косово да го одложи за 30 дена спроведувањето на мерките за менување на српските регистарски...

Свет 01.08.22 | 10:50

Украина ќе го брани Косово ако Србија нападне, порача украински пратеник

Украинскиот пратеник и член на делегацијата во Парламентарното собрание на Советот на Европа, Олексеј Гончаренко, во однос на актуелните случувања меѓу Србија и Косово,...

Балкан 31.07.22 | 14:14

Вучиќ: Ситуацијата е тешка, ги молам Албанците да се вразумат, а Србите да не наседнуваат на провокации

Мислам дека никогаш не сме биле во покомплицирана и потешка ситуација кога станува збор за Косово од денес, ги молам Албанците да се вразумат, а Србите да не реагираат...

Балкан 01.07.22 | 15:14

Брнабиќ: Не е до табличките, туку само да се продолжи теророт на Србите на Косово

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека суштината на последните потези на Приштина не е во регистарските таблички, туку во постојаното малтретирање и терор на...

Балкан 26.05.22 | 18:00

Вулин: Тоа што Кличко им го признава на Албанците во Србија, ќе мора да им го признае и на Русите во Украина

Министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин остро реагираше на изјавата на киевскиот градоначалник и поранешен боксер Виталиј Кличко, дека како што „Албанците...

Свет 26.05.22 | 17:35

Кличко: Како што Албанците се изборија против српските окупатори, така и ние против Русите

Во разговор за швајцарскиот весник „Ле кантон 27“, градоначалникот на Киев Виталиј Кличко, кој престојуваше во Давос, им се заблагодари на Албанците и на Косово за воената...

Балкан 14.05.22 | 17:01

Позицијата на Германија е јасна: Косово е срцето на Европа и местото му е во Советот на Европа

Спрецијалниот пратеник на Владата на Германија за Западен Балкан, Мануел Саразин вели дека неговата држава недвосмислено го поддржува Косово во намерата да се зачлени...

Балкан 05.05.22 | 08:20

Курти: Руската агресија врз Украина ги зголеми несогласувањата меѓу Косово и Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во Берлин разговараше за продолжување на бриселскиот дијалог со премиерот на Косово, Албин Курти и специјалниот претставник...

Балкан 01.05.22 | 20:08

Хил до Србија: Ако мислите дека Русија ќе помогне за Косово – размислете повторно

Амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил оцени дека САД и ЕУ очекуваат Србија да се приклучи кон санкциите против Русија, а Белград треба да „преиспита“ доколку...

Балкан 20.04.22 | 15:55

Aлбанската и косовската армија да се обединат против Србија, повикува поранешен министер

Еден од најпознатите албански адвокати и поранешен министер за правда, Спартак Нѓела излезе со посебен предлог за „двете албански држави Косово и Албанија“, објавија...

Балкан 10.03.22 | 10:28

Белград ќе е бомбардиран ко во 1999 ако српски војник згане на косовска земја, се фали Харадинај

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово Рамуш Харадинај рече дека знае дека Американците не дозволуваат ниту еден српски војник да влезе на територијата на Косово...

Балкан 04.03.22 | 12:34

Вулин: Косово во НАТО значи војна на Балканот и ништо друго

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин денеска изјави дека приемот на Косово во НАТО ќе претставува закана за Србија со вооружен конфликт „и ништо...

Балкан 03.03.22 | 20:08

Ова ќе го навреди секој еден Србин, реагираат тие по пресот од рускиот министер

На вчерашното прво обраќање на министерот за одбрана на Русија, Игор Конашенко, на кое тој го соопшти нивниот воен извештај по нападот на Украина, тој стоеше пред мапа...

Балкан 03.03.22 | 13:35

Во цела гужва Србија ја притискаат и за Косово

Премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска изјави дека врз Србија има големи притисоци кои се „политички и економски и дека се секакви и се однесуваат на сите теми“,...

Свет 25.02.22 | 20:18

Бистрон: Аплаудиравме на отцепувањето на Косово од Србија, како може сега да ја критикуваме Русија

Шефот на надворешнополитичката комисија од АфД во германскиот Бундестаг, Петр Бистрон, изјави дека Германија нема морална основа да го критикува прекршувањето на меѓународното...

Балкан 22.02.22 | 23:51

Вучиќ: Ќе ја осудам Русија кога Зеленски ќе ја осуди НАТО агресијата врз Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Монако изјави дека „ќе го осуди признавањето на независноста на сепаратистичките региони во источна Украина...

Балкан 15.01.22 | 19:54

Косовскиот парламент одлучи дека Србите не можат да гласаат во земјата на претстојниот референдум

Собранието на Косово попладнево, на вонредна седница, со 76 гласа „за”, еден „воздржан” и ниеден „против” усвои резолуција со која се забранува организирање гласање...

Балкан 15.12.21 | 20:31

Белград негира дека не ѝ дозволил влез во Србија на косовската шефица на дипломатијата

Српската владина Канцеларија за Косово и Метохија соопшти дека се неточни наводите на претставниците на Приштина дека Белград не ѝ дозволил посета на косовската шефица...