Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ЕУ имала намера да укаже на страната која е повеќе виновна за недостигот на напредок во дијалогот Белград-Приштина, но дека некои земји кои го Косово побарале ставот да биде „урамнотежен“.

Намерата беше повеќе да се укаже на страната која е навистина виновна, но потоа дојдоа од девет земји, колку што сум информиран, кои побараа да не се поистовети … и побараа баланс, изјави Вучиќ синоќа во Њујорк, одговарајќи на новинарско прашање дали на работен ручек со шефот на европската дипломатија Жозеп Борел ќе го постави прашањето зошто ЕУ повторно вели дека двете страни се виновни што не ги исполниле своите обврски.

Тој посочи и дека Србија не може да биде во предност, бидејќи тоа се земјите кои ја признаа независноста на Косово.

Нè сметаат за виновни за проблемот со Косово, бидејќи не го признаваме, а мораат да го слушаат некој мал Вучиќ кој ќе зборува за меѓународното право и дека сите знаат дека јас сум целосно во право, не е тоа многу пријатно или лесно, рече Вучиќ, кој учествува на сесијата на Генералното собрание на ОН.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.