Ознака: србија – косово
Балкан 07.10.19 | 22:35

Курти: Наместо царински такси – реципроцитет, дијалог почнувам прво со Србите на Косово

Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој победи на вчерашните предвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја Топ чанел меѓу...

Балкан 26.09.19 | 18:14

Вучиќ во ОН: За Косово е потребно трајно решение

Српскиот претседател Александар Вучиќ на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска изјави дека нерешениот проблем со Косово го попречува...

Балкан 28.08.19 | 09:19

Пацоли: Лажат оние лидери кои велат дека нема да ги укинат таксите кон Србија и БИХ

Претседателот на Алијансата за ново Косово (АКР) Беџет Пацоли изрази уверување дека новата влада во Приштина ќе ги укине таксите од 100 отсто на производите од Србија...

Балкан 25.08.19 | 22:41

Того го повлече признавањето на независноста на Косово

Того е 15. држава што го повлекла признавањето на Косово, соопшти министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. Во гостување на телевизијата „Пинк“, Дачиќ појасни...

Балкан 15.07.19 | 20:46

Вучиќ по средбата со Маркон: Го молев да ни помогне да го решиме прашањето со Косово

За Франција, Косово е независно, за Србија не е. Мора да разбереме дека постојат земји кои размислуваат поинаку. Макрон е еден од ретките лидери кои сакаа да не слушнат,...

Балкан 15.07.19 | 12:12

Вучиќ: Заев не знае ништо за преговорите помеѓу Србија и Косово

Разговорите на Заев со комичарите покажуваат дека тој ништо не знае и нема разговарано со некој кој знае нешто за преговорите помеѓу Србија и Косово, изјави српскиот...

Балкан 13.07.19 | 08:27

Вучиќ го шпионираат од Македонија, главиот центар сместен во автосалон во Скопје

Иако сите во регионот се обидуваат да ја убедат јавноста дека се залагаат за решавање на косовскиот проблем, изгледа некои од нив зад грб работат против Србија. За тоа...

Балкан 10.07.19 | 09:17

Могерини влезе во авантури кои можеа да доведат до војна на Балканот

Поранешната главна преговарачка на Косово во дијалогот со Србија Едита Тахири вели дека високата преставничка на Европската унија (ЕУ) Федерика Могерини до пред една...

Македонија 15.06.19 | 20:40

Меркел барала совет од Заев за Косово – еве како ја поучил

Во излагањето на премиерот Зоран Заев на дорумот Европа – Вахау во Австрија тој, меѓу другото, раскажа дека пред еден месец канцеларката Меркел побарала совет од...

Балкан 12.06.19 | 11:08

И Харадинај сака Рамковен

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека, за да се унапреди процесот на дијалогот меѓу Косово и Србија, неопходен е еден рамковен договор со кој ќе се дефинираат...

Балкан 06.06.19 | 14:15

Јас сум за разграничување и не се срамам од тоа, но Србите се против тоа и јас ја разбирам пораката на народот

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека се залага за разграничување на Косово, оценувајќи дека тоа е „апсолутно најздраво за Србија и Србите“, јави дописникот...

Балкан 31.05.19 | 20:48

Сервер: Белград ја призна надлежноста на Уставот на Косово

Апсења на криминалци е дел од спроведување на законот и поредокот во Косово, смета Даниел Сервер во однос на завчерашната тензична ситација во Косовска Митровица, јави...

Балкан 29.05.19 | 10:09

Точно во 12 часот: Србите го бранат Косово, ќе удрат од Косовска Митровица

Ситуацијата во Косовска Митровица, по акцијата на РОСУ, утринава е мирна, јавува „Танјуг“. Еден ден по упадот на специјалците на северот на Косово, на главниот плоштад...

Балкан 28.05.19 | 15:34

Русија бара итно ослободување на Русите

Рускиот амбасадор во Србија, Александар Чепурин, по повод случувањата во северниот регион на Косово, рече дека Русија цврсто ја осудува акцијата на специјалните сили...

Балкан 28.05.19 | 15:13

Војската на Србија на готовс: МИГ 29 го надлетува Нови Пазар, од касарната излегува колона возила со луѓе и опрема

Еден МИГ 29 надлетувал над Нови Пазар во правец на Копнената зона на безбедност. Претседателот на Србија Александар Вучиќ утринава после упадот на специјалните единици...

Балкан 28.05.19 | 12:43

Шок: Запад застана на страна на Србите, Вучиќ објави дека западните сили реагирале на акцијата на РОСУ

Запад застана на страна на Србите. Александар Вучиќ од Собранието објави дека западните сили реагирале на акцијата на РОСУ во Зубин Поток. Само што ми стигна информацијата...

Балкан 28.05.19 | 11:05

ВО ЖИВО: Вучиќ: До сега уапсени се 23 лица, во тек е премлатување на нашиот народ

До сега уапсени се 23 лица, имаме докази дека Абанците пукале на Срби. Во тек е  премлатување на нашиот народ во Зубин Поток, упаѓаат во куќите и кршат се. Нема да дозволиме...

Балкан 28.05.19 | 10:42

Пробиена блокадата, косовските cпецијалци тргнаа кон српските села!

Ситуацијата на Косово станува сѐ по алапмантна, а најтешка е ситуацијата во општина Зубин поток. Неофицијални извори говорат дека, блокадата на патот која ја поставија...

Балкан 28.05.19 | 08:43

Тензично утро на Косово: Вучиќ ја крена Армијата на Србија на нозе

Шест Срби, припадници на косовската полиција, се упасени утрово од припадници на косовските специјални сили Росу поради наводна вмешаност во организиран криминал,...

Балкан 26.04.19 | 08:42

Весниците од Србија по пет месеци повторно се продаваат во Косово

Во киосците во северниот дел на Косово, населен со мнозинско српско население, од вчера, по петмесечен прекин, повторно се продаваат дневните весници кои се печатат...