Ознака: скендербег
Балкан 02.09.22 | 16:41

Џамбаски им порача на Албанците дека Скендербег е Бугарин

Европскиот пратеник од Бугарија Ангел Џамбаски на својот ФБ пофил објави видео снимено пред споменикот на Скендербег во центарот на Приштина, во кое објаснува дека...

Балкан 02.09.22 | 15:19

Сите малцинства во соседството се Бугари за Софија: За Џамбаски и Скендербег бил Бугарин

Очигледно секаде во соседството македонските ама и другите малцинствата се Бугари, барем за бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски. Покрај обидите за присвојување...

Скопје 31.08.22 | 20:13

Протест и кај „Скендербег“ по силувањето на 11-годишното девојче во Косово

 „Ниедна девојка не „го бара““, „Насилството не е оправдано“, „Солидарност со Приштина“, „За да не ги браните ќерките, едуцирајте ги синовите“, „Не ме пипај“ и...

Црна хроника 14.08.22 | 17:13

Малолетно девојче повредено со тврд предмет на плоштадот Скендербег во Скопје

Денеска во 02.50 часот во Полициска станица Бит Пазар, Б.Ш. пријавила дека нејзината малолетна ќерка била повредена на плоштадот Скендербег. „Б.Ш. од Скопје пријавила дека...

Вести 03.12.21 | 11:55

Владата на „РСМ“ постави венец на плоштадот „Скендербег“

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се поставени венци пред кои граѓаните можат да им оддадат почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија. Посмртните останки...

Балкан 22.12.20 | 08:39

Во албанскиот град Ниш треба да се подигне споменик на Скендербег: Барање на поранешниот светски шампион

Подржувачите на идејата за „Голема Албанија“, која подразбира формирање една држава во која би влегле делови од териториите на Србија, Црна Гора, Македонија и Грција,...