Пет години по Договорот од Преспа, поранешниот премиер на Македонија, Зоран Заев, зборуваше на вестите на  Уан канал со водителот Ренато Лека за ратификацијата на меморандумите од грчкиот парламент, за неговиот „брат Алексис Ципрас “ и за изборите во СИРИЗА, војната во Украина но и иднината на Западен Балкан во Европската Унија.

-Заедно со тогашниот премиер, господинот Ципрас, направивме чекор и го отворивме патот за нова перспектива и подобра иднина за нашите земји. Пред пет години, храброста и визијата на тогашните влади на Атина и Скопје ставија крај на тековното горчливо несогласување, воведувајќи нова ера на соработка и регионална стабилност. Со Договорот од Преспа невозможното го направивме возможно. Покажавме дека дипломатијата може да ги надмине конфликтите и поделбите, го ставивме поголемото и општо добро над сопствените интереси. Денес Македонија, е горда и достојна членка на НАТО, сојузник со Грција. Ние споделуваме заеднички визии за безбедност и мир во светот со најголемиот безбедносен сојуз. Договорот од Преспа ја приближи и Македонија до Европската Унија. Благодарение на големата поддршка од Грција и со другите партнери и поддржувачи сме посветени на градење посветла иднина за нашите граѓани и генерациите што доаѓаат, изјави Заев за Преспанскиот договор со кој двете земји компромисно ги надминаа децениските несогласувања и државата го смени името во Република Македонија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.