Ознака: зоран заев
Македонија 27.07.21 | 22:06

Бране Петрушевски: Главна задача на Левица е глумењето на опозиција и нејзино слабеење

Левица е понтонскиот мост на Заев во опозицијата. Главна задача на Левица е глумењето на опозиција и нејзино слабеење, смета Бране Петрушевски, пратеник на ВМРО ДПМНЕ...

Македонија 27.07.21 | 17:36

Вучиќ и Рама на гости кај Заев во Скопје

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре и задутре ќе престојува во Скопје, каде ќе се сретне со премиерите на Македонија, Зоран Заев и на Албанија, Еди Рама, во...

Македонија 27.07.21 | 15:20

Заев за Радев: Јас сторив многу повеќе за Бугарите во Македонија, отколку тој за Македонците во Бугарија

Премиерот Зоран Заев, коментирајќи ги односите со Бугарија вели дека тој многу повеќе направил за Бугарите во Македонија отколку претседателот Радев за Македонците...

Македонија 27.07.21 | 15:19

Не сме против етничка припадност во личните карти, но од ЕУ велат дека тоа не било пракса, вели Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека тој и неговата партија и натаму сметаат дека е во ред да се даде можност за внесување графа за етничка припадност во личните карти, но...

Македонија 27.07.21 | 12:52

За Заев нема разлика помеѓу албанска нација и бугарска заедница во Македонија

Премиерот Зоран Заев вчера уште еднаш потврди дека има сериозни проблеми во употребата на термините поврзани со етничката припадност на граѓаните на Република Македонија,...

Македонија 27.07.21 | 11:20

Кај живее човеков: Заев не је препознава корупцијата!

Заев: Никаде во највисокиот ешалон па дури и во вториот, не е препознаена корупција

Македонија 27.07.21 | 07:42

Заев нема против Бугарите да бидат внесени во Уставот, ама нема да го бара истото за Македонците

  Македонија ќе го отвори Уставот непосредно пред стапувањето во ЕУ и тогаш ќе се вградат во него и помалите етнички заедници кои живеат во земјава а не се наведени во...

Македонија 26.07.21 | 14:14

Заев сигурен: Не е пронајдена корупција кај министрите и директорите

Премиерот Зоран Заев прашан денеска дали ќе побара одговорност од вицепремиерот за борба против корупцијата, по објавениот Извештај на Стејт департментот за инвестициска...

Македонија 26.07.21 | 13:34

Со резолуцијата ќе покажеме единство дека сакаме решение со Бугарија, но и што е прифатливо, а што не, порача Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека со амандман ќе се интервенира во Предлог-резолуцијата за решавање на прашањето со Бугарија за да стои уставното име на земјата – Република...

Вести 26.07.21 | 13:28

Заев тврди дека нема корупција во највисокиот ешалон на власта

Премиерот Зоран Заев прашан дали ќе побара одговорност од вицепремиерот за борба против корупцијата, по објавениот Извештај на Стејт департментот за инвестициска...

Македонија 26.07.21 | 12:22

Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот, тоа се прави пред самото пристапување во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во одговор на новинарско прашање дали Бугарите ќе бидат вметнати во нашиот Устав, рече дека пред самото пристапување во ЕУ се отвора Уставот...

Скопје 26.07.21 | 10:49

Заев: Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката

Денеска се сеќаваме на 26 јули 1963 година, кога во 5 часот и 17 минути беа урнати 15.800 станови, оштетени 28.000, а над 200.000 луѓе остана без покрив над глава. Катастрофалниот земјотрес...

Останати спортови 26.07.21 | 08:45

Потврдено: Наумче Мојсоски и поранешниот советник на Заев, Димeвски си ги зеле партнерките во Токио, ама не платиле за нив

Олимпискиот комитет објави  во кој состав е отпатувана македонската делегација на ОИ во Токио. Објавата следи откако беше обелоденето дека првиот човек Даниел Димевски,...

Македонија 25.07.21 | 18:08

Седи единица: За Заев Преспа е град!

Наспроти дефиницијата за Преспа како котлина и историско-географска област разделена меѓу Македонија, Грција и Албанија, премиерот Зоран Заев ја прогласи за – град!  

Македонија 25.07.21 | 16:58

Заев: Одлуката на УНЕСКО е најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме Охридскиот регион

Ова е признание за напредокот за зачувување на вредностите на Охридскиот регион, но и најсилно предупредување дека сите мораме да се вложуваме и постојано да го штитиме...

Македонија 25.07.21 | 13:23

Заев: Не се бричам сè додека не го вратам името!

Иако изјави дека пуштил брада на барање на синот, но и за да го одмори лицето, од извори блиски до стилистот на премиерот Зоран Заев, дознаваме дека тагата, болката и очајот...

Македонија 25.07.21 | 12:54

Македонија стана синоним за корупција и криминал, креатори се Заев и Спасовски

СДСМ имаат сериозен проблем со реалноста и без срам ја лажат јавноста. Криминалот и корупцијата во Македонија се на прво место и нивните креатори имаат име и презиме,Зоран...

Македонија 24.07.21 | 21:37

Заев: Не можам да ѝ се јавам на норвешката премиерка и да ургирам за Охрид

Независно каква ќе биде одлуката на Комитетот за Светско наследство при Организацијата на ОН за образование, наука и култура за статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО,...

Македонија 24.07.21 | 19:34

Заев: Слободата и демократијата живеат и се слават во нашата земја… Навистина ги следиме законите

Премиерот Зоран Заев денеска од Охрид рече дека уривањето на дивоградбите во Охридскиот регион мора да се спроведува согласно законите и со запазување на предвидените...

Македонија 24.07.21 | 16:28

Заев: Градоначалничката на Битола, Петровска е еден од најдобрите градоначалници во државата

На новинарско прашање во врска со кандидатот за градоначалник на Битола, претседателот на СДСМ  Заев одговори дека првите истражувања покажуваат фаворитска основа...