Ознака: зоран заев
Култура 20.03.19 | 14:07

Минарето на Алипашина џамија и денеска се гради, Заев: Ќе се изнајдат решенија во интерес на граѓаните на Охрид

Премиерот Заев денеска се сретна со в.д. градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски и в.д. директорката на НУ Завод и музеј, Охрид Елеонора Новаковска со...

Македонија 20.03.19 | 13:48

Тешко им оди убедувањето на медиумските поддржувачи на Заев: Преписка на Твитер за бугарскиот карактер на Македонците во Егејска Македонија

Медиумските поддржувачи на Зоран Заев се обидуваат да ја убедат јавноста дека Преспанскиот договор ја гарантира македонската национална определба и македонскиот...

Македонија 20.03.19 | 11:49

Нелогично е јас „комуњарката“ да ургирам господинот Заев да заврши во притивор

Судијката Добрила Кацарска, која ја досуди највисоката затворска казна од 211 години за осудените во „27 април“, негира дека во јули 2011 годинина, кога беше уапсен тогашниот...

Македонија 20.03.19 | 11:13

Заев: Грците нека кажат дали се зборува македонски јазик кај нив, ние треба да внимаваме што зборуваме

Премеирот Зоран Заев смета дека Грците треба да кажат дали во Грција се зборува македонски јазик или не, а ние од невнимание можеме само да „предизвикаме незгодни ситуации“....

Македонија 20.03.19 | 10:50

Заев: Апсолутно не мислам да ја сменам Катица Јанева

Не дека немам разирање за опозицијата, но на крај памет не ми е да ја сменам Катица Јанева, вели премиерот Зоран Заев во интервју за МИА. Тој категорично ја отфрла можноста...

Македонија 19.03.19 | 22:38

Села до Заев: Дали сега преку законска рамка ќе го направите СЈО специјален партиски суд!?

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство,...

Македонија 19.03.19 | 20:10

Средба Заев – Столтенберг: Македонија е посветена да ги брани и вредностите врз кои се темели НАТО

Премиерот Зоран Заев, по средбите во седиштето на Европската Унија, оствари средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и ја потврди посветеноста на Северна...

Македонија 19.03.19 | 19:44

Заев оствари средба со Јоханес Хан во Брисел

Претседателот на Владата, Зоран Заев во рамки на еднодневната посета на Брисел се сретна и со Комесарот за проширување и соседска политика на ЕУ, Јоханес Хан. Истакнувајќи...

Македонија 19.03.19 | 18:35

Заев: ЕУ го поздравува напредокот на Северна Македонија

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави значајните...

Македонија 19.03.19 | 18:32

Повлечи, потегни: Заев во Брисел бара преговори со ЕУ во јуни, Франција и Холандија се против

Премиерот Зоран Заев во Брисел е во мисија да ги убеди членките на ЕУ да прифатат отпочнување на пристапни преговори за нашата земја во јуни. Иако Франција и Холандија...

Македонија 19.03.19 | 11:09

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Пендаровски наместо правда промовираат монтирани процеси, политички реваншизам и нарачани пресуди

Заев и Пендаровски наместо правда промовираат монтирани процеси, политички реваншизам и нарачани пресуди. На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат...

Македонија 19.03.19 | 10:20

Заев-Баздникин : Руската Федерација го призна новото име на нашата земја

Претседателот на Владата, Зоран Заев вчера вечер го прими амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја Сергеј Баздникин. Амбасадорот Баздникин на премиерот Заев...

Македонија 18.03.19 | 15:09

Вучиќ е убеден во „македонското сценарио“: Човекот кој крадеше гаќи во Америка, сега е битен во Скопје

Српските медиуми од поодамна, а сега и власта, отворено зборуваат за улогата на највисоки македонски функционери во она што го нарекуваат „Македонско сценарио“, односно...

Македонија 18.03.19 | 13:47

Заев: Јавно кажувам и не бегам од тоа дека амнестијата се случи кога на државата и требаше двотретинско мнозинство

Премиерот, Зоран Заев, денеска изјави дека нема најави за нова амнестија, ниту од Министерството за правда, ниту од претседателот, кој, како што рече, нема повеќе законска...

Македонија 16.03.19 | 17:42

Заев лажно ја претстави смртта на новинарот Никола Младенов како убиство

„Зоран Заев срамно си поигруваше со чувствата на семејството на Никола Младенов, неговите пријатели и познаници и целокупната јавност. Зоран Заев измислуваше различни...

Вести 16.03.19 | 10:06

Ќе се разнесе ли Заев со сопствените „бомби“ – лагите и манипулациите излегуваат на виделина

Има индиции дека некој ја иницирал несреќата на Никола Младенов – тврдеше актуелниот премиер, тогашен лидер на СДСМ, Зоран Заев, додека користеше прислушкувани разговори...

Македонија 16.03.19 | 08:58

Лагите на Заев и вистината за смртта на Никола Младенов

„Вистината“ на Зоран Заев за смртта на новинарот Никола Младенов никако да исплива на површина. Едно од ветувањата на Заев, пред доаѓањето на власт беше откривањето...

Македонија 15.03.19 | 14:34

Заев уште на 28 април му кажа на Чавков: Бегај подалеку!

Очекувам Митко Чавков од МВР веднаш да даде оставка и нека бега подалеку. Со овие зборови Зоран Заев на 28 април 2017 година, само ден по влегувањето на демонстрантите во...

Македонија 15.03.19 | 12:07

Заев: Не е вистина дека Царовска ќе си поднесе оставка поради несогласување со ДУИ

Премиерот Зоран Заев ги негираше гласините дека поради споровите на ДУИ околу содржината на најавениот Закон за социјална заштита, министерот Мила Царевска ќе поднесе...

Македонија 14.03.19 | 22:52

Заев: Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на државата

Непочитување на Уставот е и ако не се применува новото уставно име на Република Северна Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Зоран, одговарајќи на новинарско...