Ознака: алексис ципрас
Балкан 13.07.21 | 12:56

Ципрас со критики до Мицотакис за доцнењето на ратификацијата на меморандумите со Македонија

Критики до актуелната грчка Влада и премиерот Кирјакос Мицотакис дека иако го почитува Договорот од Преспа, сепак на неодредено време ја одложува ратификацијата на...

Балкан 13.07.21 | 11:18

Ципрас : Владата на Мицотакис е неспособна и опасна за справување со пандемијата

Владата на Мицотакис не само што се покажува неспособна да управува со ваква критична ситуација, туку е и опасна, опасна бидејќи ги става идеологиите, интересите, профитот...

Македонија 03.07.21 | 19:29

Заев планира одмор на Јадранско Море, Турција или Грција, а ќе оди и на гости кај Ципрас

Премиерот Зоран Заев најави дека ова лето ќе оди на годишен одмор, кој планира да го користи во август, по чествувањето на Илинден на 2 Август. Заев вели дека со семејството...

Македонија 01.07.21 | 21:33

Ахмети – Ципрас: Три години по Договорот од Преспа сè повеќе ги гледаме придобивките

Три години по потпишувањето на Договорот од Преспа, сè повеќе ги гледаме придобивките од решавањето на тридеценискиот спор со Грција – е заклучокот од средбата меѓу...

Македонија 01.07.21 | 19:48

Заев – Ципрас: Договорот од Преспа ја обврзува ЕУ да ги тргне пречките за евроинтеграцијата на Западен Балкан

Претседателот на Владата, Зоран Заев i претседателот на партијата Сириза, актуелен пратеник во грчкиот парламент и поранешен премиер на Грција Алексис Ципрас, на средбата...

Македонија 01.07.21 | 19:30

Заев со топло добредојде го пречека Ципрас

Екс грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево стигна во Охрид, каде што оствари средба со премиерот Зоран Заев. Премиерот Зоран Заев му посака добредојде на Алексис...

Балкан 15.06.21 | 15:53

Ципрас: Да не беше Преспанскиот договор, сите коментатори на Европско ќе велеа Македонија

Поранешниот премиер на Грција и еден од потписницитена Преспанскиот договор, Алексис Ципрас, по повод реакциите на неговата земја на коментаторите на македонскиот...

Балкан 01.06.21 | 13:03

Ципрас вели дека ако не го сменевме името ќе бевме Либија

Ако не постеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе имавме Либија на нашата северна граница....

Вести 01.06.21 | 13:02

Ципрас: Со Договорот од Преспа ја спречивме експанзијата на Турција во регионот

Ако не постеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе имавме Либија на нашата северна граница....

Македонија 13.05.21 | 17:04

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи, на северната граница ќе беше како во Либија

Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, говорејќи на економскиот форум Делфи рече дека Договорот од Преспа е патриотски и корисен за народите во регионот кои...

Балкан 06.05.21 | 15:18

Ципрас и Варуфакис по подолго време се појавија во јавност

Масовно и со мали тензии на крајот, заврши протестот во центарот на Атина за одбележување на Денот на трудот, но и против новиот закон за работни односи на грчката Влада,...

Балкан 06.04.21 | 11:22

Ципрас: Горд сум на Договорот од Преспа, ја немаме Турција и на северната Граница

Горд сум што Грција ја надгради својата геополитичка динамика во петте тешки години додека бевме на власт и што зад себе остави еден многу важен договор, Договорот од...

Балкан 22.03.21 | 15:46

Ципрас: Сликата во атинските болници е слика на воена состојба

Сликата во речиси сите болници во Атика е слика на воена состојба, рече лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас по посетата на атинска болница и додаде дека „болниците се наоѓаат...

Балкан 20.02.21 | 12:26

Ципрас: Ако не постоеше Договорот од Преспа, денес Турција ќе беше и на нашата северна граница

Ако не постоеше Договорот од Преспа, денес Турција немаше да биде само источно и југозападно од нас, бидејќи Турција е и во Либија, ќе беше и на нашата северна граница,...

Балкан 27.01.21 | 15:44

Се огласи Ципрас: Мицотакис ги поткопува нашите национални интереси

Грчкиот премиер Киррајкос Мицотакис успеа да ја искористи политичката цена на Договорот од Преспа и протагонистичката улога на поранешниот премиер Андонис Самарас...

Балкан 25.01.21 | 11:44

Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на Ковид-19

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас, преку социјалните мрежи објави дека неговиот син Орфеас е позитивен на Ковид-19, односно како што напиша „коронавирусот денеска го...

Балкан 24.01.21 | 20:43

Корона во домот на Ципрас

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас, преку социјалните мрежи објави дека неговиот син Орфеас е позитивен на Ковид-19, односно како што напиша „коронавирусот денеска го...

Балкан 20.01.21 | 22:34

Ципрас: Без договорот од Преспа на север ќе имавме непријател и сојузник на Ердоган

Ако Владата на СИРИЗА тогаш отстапеше пред задушувачките притисоци на сегашниот премиер Кирјакос Мицотакис и радикалната десница и ако немаше сериозност, одговорност,...

Балкан 16.12.20 | 09:54

Ципрас прими награда: Ако историскиот Договор од Преспа нѐ научи на нешто, тоа е дека е време да правиме историја на Балканот

Ако историскиот Договор од Преспа нѐ научи на нешто, тоа е дека е време да правиме историја на Балканот, наместо да бидеме заробени во неа, напиша на „Твитер“ лидерот...

Македонија 14.12.20 | 17:05

Заев и Ципрас добитници на награда за мир на германската покраина Хесен

Претседателот на Парламент на германската покраина Хесен, Борис Рајн, на специјална церемонија им ја додели „Хесенската наградата за мир“ за 2020 на премиерот Зоран...