Ознака: алексис ципрас
Балкан 27.06.22 | 14:43

Ципрас: ЕУ подобро да не дава ветувања што не може да ги исполни

Подобро да не даваш ветувања, ако не си во позиција да ги исполниш, вели лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во интервјуто за „Euroactiv“, говорејќи за европската перспектива...

Балкан 10.06.22 | 19:16

Ердоган ја предупреди Грција на грчки, Ципрас му одговори на турски

Пораките и предупредувањата кои во изминатите денови ги испраќа турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, доцна синоќа, одлучи да ги повтори, но на грчки јазик, преку...

Македонија 16.04.22 | 21:11

Заев: Со Алексис работевме за мир и успеавме да го решиме конфликтот чии темели беа длабоко во историјата

Поранешниот премиер Зоран Заев, кој го промени името на Република Македонија со потпишувањето на Преспанскот договор, беше поканет како главна ѕвезда на Третиот конгресот...

Балкан 27.01.22 | 13:45

Ќе падне ли владата на Мицотакис, Ципрас побара гласање недоверба

Вонредно побарав збор за, од страна на СИРИЗА, да доставам предлог за гласање недоверба на најлошата Влада во земјата по падот на Хунтата, бидејќи дојде време да си одите,...

Балкан 27.01.22 | 11:57

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на Владата

Лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА, Алексис Ципрас достави предлог за гласање недоверба на Владата, јави дописничката на МИА од Атина. За време на расправата...

Македонија 22.01.22 | 13:22

Заминувањето на Заев, Ципрас и Бојко

Заминаа од политиката Зоран Заев, Алексис Ципрас и Бојко Борисов. Заминаа од политиката, но ќе остават трајна трага во историјата на Балканот како погребувачи на името...

Балкан 01.10.21 | 15:34

Ципрас ќе ги донира парите од нарадите за Договорот од Преспа

Паричните средства што лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас ги доби заедно со наградите за Договорот од Преспа ќе ги донира за академската заедница, поконкретно предлага...

Македонија 28.08.21 | 12:33

Заев и Ципрас ја примија Меѓународната награда за мир на Вестфалија

На премиерот Зоран Заев и на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, на церемонија организирана во Мунстер, Вестфалија, им е врачена Меѓународната награда за мир...

Македонија 28.08.21 | 10:25

На Заев и Ципрас ќе им биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија

На премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, денеска ќе им биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија. Меѓународната награда...

Македонија 27.08.21 | 10:54

На Заев и Ципрас утре ќе им биде врачена Награда за мир во Германија

Премиерот Зоран Заев денеска попладне заминува за Мунстер, Сојузна Германија, каде утре, на свечена церемонија, ќе му биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија,...

Балкан 13.07.21 | 12:56

Ципрас со критики до Мицотакис за доцнењето на ратификацијата на меморандумите со Македонија

Критики до актуелната грчка Влада и премиерот Кирјакос Мицотакис дека иако го почитува Договорот од Преспа, сепак на неодредено време ја одложува ратификацијата на...

Балкан 13.07.21 | 11:18

Ципрас : Владата на Мицотакис е неспособна и опасна за справување со пандемијата

Владата на Мицотакис не само што се покажува неспособна да управува со ваква критична ситуација, туку е и опасна, опасна бидејќи ги става идеологиите, интересите, профитот...

Македонија 03.07.21 | 19:29

Заев планира одмор на Јадранско Море, Турција или Грција, а ќе оди и на гости кај Ципрас

Премиерот Зоран Заев најави дека ова лето ќе оди на годишен одмор, кој планира да го користи во август, по чествувањето на Илинден на 2 Август. Заев вели дека со семејството...

Македонија 01.07.21 | 21:33

Ахмети – Ципрас: Три години по Договорот од Преспа сè повеќе ги гледаме придобивките

Три години по потпишувањето на Договорот од Преспа, сè повеќе ги гледаме придобивките од решавањето на тридеценискиот спор со Грција – е заклучокот од средбата меѓу...

Македонија 01.07.21 | 19:48

Заев – Ципрас: Договорот од Преспа ја обврзува ЕУ да ги тргне пречките за евроинтеграцијата на Западен Балкан

Претседателот на Владата, Зоран Заев i претседателот на партијата Сириза, актуелен пратеник во грчкиот парламент и поранешен премиер на Грција Алексис Ципрас, на средбата...

Македонија 01.07.21 | 19:30

Заев со топло добредојде го пречека Ципрас

Екс грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево стигна во Охрид, каде што оствари средба со премиерот Зоран Заев. Премиерот Зоран Заев му посака добредојде на Алексис...

Балкан 15.06.21 | 15:53

Ципрас: Да не беше Преспанскиот договор, сите коментатори на Европско ќе велеа Македонија

Поранешниот премиер на Грција и еден од потписницитена Преспанскиот договор, Алексис Ципрас, по повод реакциите на неговата земја на коментаторите на македонскиот...

Балкан 01.06.21 | 13:03

Ципрас вели дека ако не го сменевме името ќе бевме Либија

Ако не постеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе имавме Либија на нашата северна граница....

Вести 01.06.21 | 13:02

Ципрас: Со Договорот од Преспа ја спречивме експанзијата на Турција во регионот

Ако не постеше Договорот од Преспа, сега на нашата северна граница ќе ја имавме ситуацијата што ја имаме југозападно од нас, ќе имавме Либија на нашата северна граница....

Македонија 13.05.21 | 17:04

Ципрас: Без Договорот од Преспа ќе имавме нестабилни соседи, на северната граница ќе беше како во Либија

Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, говорејќи на економскиот форум Делфи рече дека Договорот од Преспа е патриотски и корисен за народите во регионот кои...