Професорката Елка Јачева Улчар го прозва премиерот испровоцирана од крајот на неговиот говор во Собранието кога цитираше извадок од „Пиреј“ од Петре М Андреевски.

Да се цитира Петре Андреевски треба да се заслужи! И да се биде голем, барем, половина од него!

Ти, Таче, под петицата си негова. Таму меѓу влекачите!“, коментира Улчар.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.