Ознака: француски предлог
Балкан 19.08.22 | 11:30

Сега имаме механизам да ги решиме напластените проблеми со Македонија – тоа е францускиот предлог

Имаме шанса да ги решиме проблемите со Македонија, кои траат со децении, но не беа третирани сериозно, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај...

Македонија 13.08.22 | 15:57

Фуере: Бугарија се однесува како колонијална сила, а не како членка на ЕУ

Охридскиот договор го издржа предизвикот на времето, но неговиот дух мора да се зачува уште повеќе, оценува поранешниот евроамбасадор во Скопје Ерван Фуере. Во интервју...

Македонија 12.08.22 | 20:23

Тилев: Преговорите нема да можат да продолжат без уставните измени

Државниот советник за европски политики во Секретаријатот за европски прашања, Драган Тилев за МИА го појаснува претстојниот процес на билатерален скрининг со ЕУ...

Македонија 12.08.22 | 11:09

Ќучук: Ако Бугарите не бидат вклучени во Уставот, тоа ќе ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ

Доколку лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски својата кампања ја води со ставови против Бугарија и се противи на вклучувањето на Бугарите во Уставот на земјата,...

Македонија 11.08.22 | 19:45

Николоски: Преговарачката рамка е неприфатлива

Оваа преговарачка рамка е апсолутно неприфатлива, ние сме многу јасни. Ова не е преговарачка рамка за напредување на Македонија кон членство во ЕУ, ова е преговарачка...

Македонија 05.08.22 | 14:20

Максим Димитриевски: Францускиот предлог ни ги згази достоинството и дигнитетот

Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски, во емисијата „Клик21“ на телевизија 21 истакна дека на овогодинешниот празник Илинден 2 Август Македонците...

Македонија 28.07.22 | 12:59

Николоски за В4НА: Подобро ЕУ да признае дека има проблеми со интеграциите, наместо да продолжи со досегашната двосмислена политика

Македонската опозиција смета дека е неприфатлив францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарите. Според политичарот во разговор за В4НА, неговото спроведување...

Македонија 26.07.22 | 21:30

ИНИ: Билатералните протоколи со Бугарија се штетни за македонската и светската наука

Советот на Институтот за национална историја – Скопје како орган на управување, на својата редовна седница, одржана на 25.07.2022 година одлучи да се произнесе во врска...

Балкан 24.07.22 | 09:34

„Факти.бг“: Со „францускиот предлог“ Бугарија доби само вклучување на Бугарите во Уставот на Македонија

Единствено што доби Бугарија од „францускиот предлог“ за деблокирање на евроинтеграцијата на Македонија е вклучување на Бугарите во Уставот на земјата пред почетокот...

Македонија 23.07.22 | 10:33

Поповски: Плаќаме превисока цена за да почнеме преговори, јас таков протокол не би потпишал

Превисока цена плаќаме за да ги почнеме преговорите. Загрижувачки и понижувачки се условите под кои го почнуваме дијалогот со ЕУ. Но, ги разбирам и оние кои се оптимисти...

Македонија 22.07.22 | 11:33

Пратеникот Ненад Коциќ во полиција пријавил граѓани дека го нарекуваат предавник

Пратеникот Ненад Коциќ во велешката полиција пријавил граѓани кои поради прифаќањето на бугарскиот протокол го нарекуваат предавник, открива советникот на Левица...

Македонија 21.07.22 | 22:28

ИК на ВМРО-ДПМНЕ ја прифати иницијативата за референдум, седницата уште трае

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашната седница едногласно и во целост ја прифати инциијативата за референдум и народно изјаснување во однос на штетните делови...

Македонија 21.07.22 | 19:40

Камиказа: Татко ми од Егејска Македонија на 95 години ми рече да ви ги поставам овие прашања

Петар Георгиевски – Камиказа сподели неколку прашања од неговиот 95-годишен татко од Егејска Македонија: 1. На кој јазик е напишан абецедарот ??? 2. Ако во Лерин, Воден,...

Македонија 21.07.22 | 16:45

Сега не можеме, но штом дојдеме на власт, ќе бараме одговорност за ова што се случува, вети Мицкоски

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најавува дека веднаш по формирањето на влада предводена од неговата партија, ќе стартува процес на корекција на сите...

Македонија 18.07.22 | 11:36

Уште една „протоколарна“ сопка се крие од јавноста: Судбината на цар Самоил и св. Кирил и Методиј е содржана во протоколите на историската комисија, а тие не се објавени

Зошто на министерот за надворешни работи Бујар Османи му е потеребен еден месец за да ги објави препораките на историската комисија, анализира порталот Пресинг во текстот...

Македонија 18.07.22 | 11:22

Најчевска: Го прочитав Протоколот, страшен е и понижувачки и неприфатлив

Го прочитав Протоколот. Страшен е и понижувачки и неприфатлив, вели професорката Мирјана Најчевска. Немам живци сега да ставам детална анализа. Ќе го направам тоа штом...

Македонија 17.07.22 | 15:38

Нацоски: Се надевам дека првата меѓувладина конференција ќе се одржи во Ваташа

Оперскиот пејач Благој Нацоски го коментира прифаќањето на францускиот предлог. Искрено се надевам дека првата меѓувладина конференција помеѓу Европската Унија и...

Македонија 17.07.22 | 15:21

Мицкоски: Стоп за предавствата, долу предавниците! Да живее Македонија!

СТОП за предавствата, долу предавниците. Да живее Македонија, порачува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со видеопорака од масовните протести кои за жал...

Македонија 17.07.22 | 14:57

Неизвесно е дали ќе го презентира протоколот или ќе премолчи дека Бугарија не го признава македонскиот јазик

Министерството за надворешни работи информира дека во 19 часот, министерот Бујар Османи ќе одржи средба со новинарите. Претходно од МНР добивме известување дека веднаш...

Македонија 17.07.22 | 14:49

Трајковска: Ќути, бутај, може Македонецот да издржи сè: Нe бе, дечки, не може сè и сами ќе си го видите тоа. Каков крај!

Чекај, чекај, по потпишувањето нема ни денеска да го објавите?! Па јас сум ви дала и повеќе образ од што имате, сум ве преценила брее, јас мислев барем ќе се обидете да не...