Ознака: Петре М. Андреевски
Македонија 15.07.22 | 13:40

Вчера го цитиравте Петре М. Андреевски, а лани го исфрливте од учебниците

Олга Лозановска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска расправа посочи дека со Договорот кој го потпиша Заев за добрососедство ја отвори Пандорината кутија...

Македонија 14.07.22 | 18:56

Улчар до Ковачевски: Да се цитира Петре Андреевски треба да се биде барем половина од него! Ти Таче под петицата си негова!

Професорката Елка Јачева Улчар го прозва премиерот испровоцирана од крајот на неговиот говор во Собранието кога цитираше извадок од „Пиреј“ од Петре М Андреевски. Да...

Култура 19.05.20 | 12:14

Објавени ексклузивни изданија од Петре М. Андреевски илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска

Ексклузивни изданија на делата на Петре М. Андреевски, илустрирани од неговата внука Воскресија Андреевска, излегоа од печат во издание на „Арс либрис“, дел од „Арс...

Култура 04.04.20 | 20:06

Елка Јачева Улчар: Не сакам да верувам дека професор по македонски јазик си дозволил да скрати авторско дело зашто така бара од нас политиката

Професорката Елка Јачева Улчар на својот фејсбук профил по повод необјавата на последниот стих од академик Петре М. Андреевски во работниот лист за онлајн настава за...

Култура 04.04.20 | 19:36

Во работен лист за онлајн настава не постои последниот стих: „Кога ја љубев Дениција како да учествував во создавањето на првата Македонска Држава”

Дарија Андовска, професорка на Факултетот за музичка уметност, на социјалните мрежи сподели информација дека во работниот лист за онлајн настава за шесто одделечние...