Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски во интервјуто за „Република“  праша зошто сѐ уште не е формиран оперативниот штаб за изборите. Тој иако имал состанок со надлежните и писмено се обратил до единствениот надлежен, не добил одговор.

На 19 февруари имав состанок со сите надлежни во министерството на највисоко ниво и побарав да се формира.На 27-ми писмено се обратив до единствениот надлежен кој што има право и обврска но не ми одговори.Немам информација зошто сѐ уште не е формиран.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.