Автор: Игор Чавески
Фудбал 17.06.21 | 10:02

„Република“ во Букурешт: Градот кој во минатото нè раздели ги сплоти Македонците

Оваа недела Букурешт дефинитивно е македонски град. Во романската престолнина сè е во знакот на македонската репрезентација. Околу 5.000 фанови дојдени од сите градови...

Фудбал 15.06.21 | 16:17

Така прават големи клубови: Kaпитенот што му го спаси животот на Ериксен ќе стане капитен и на Милан

Капитенот на Данска Симон Кјер кој е најзаслужен што Кристијан Ериксен е жив добива уште едно признание.Откако на мечот против Финска му го повлече јазикот од грлото...

Македонија 15.06.21 | 14:35

Заев немал проблем: И Законот за државјанство ќе добие европско знаменце?

Премиерот Зоран Заев вели дека во моментов се во тек консултации дали има можност законското решение за државјанство да биде повлечено од Собранието и повторно да биде...

Македонија 15.06.21 | 14:08

За еден ден од оптимист стана песимист: Заев сега има чувство дека на 22 јуни нема да се реши проблемот со Бугарија

Во очекување на тоа дали ќе се одржи Меѓувладината конференција, Зоран Заев кажа дека проблемот со Бугарија нема да биде решен. „Имам чувство дека на 22 јуни нема да се...

Македонија 15.06.21 | 13:52

Македонски пасош добил и курдски терорист, баран од Турција и Интерпол

На 20 ноември 2018 година во управните служби на македонското Министерство за внатрешни работи во Скопје влегува Сенар Елтер, турски државјанин, пополнува барање, го фотографираат,...

Македонија 15.06.21 | 11:40

Случајот „27 април“ пред крај, сведочењето на Нинџа главен доказ на Русковска

Судењето за „Организаторите на 27 април“ влегува во завршна фаза. На денешното рочиште беа изведени последните материјални докази од одбраната на обвинетиот Миле Јанакиевски....

Македонија 15.06.21 | 11:14

Пред неколку недели велеше дека треба да бараме алтернатива: Заев сега вели дека нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ

Нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ. Ги слушав овие дебати ајде да влеземе во Европската економска зона, ние сме во ЕЕЗ, имаме еден отсто царина со ЕУ. Ние тргуваме...

Македонија 15.06.21 | 10:44

Заев не ги сака Кинезите да ја градат 5Г мрежата

Македонија е целосно на линија на развиените демократии, не се споредувам тука со земјите од западен Балкан, туку со соработката што ја има Америка со Кина, една Германија,...

Македонија 15.06.21 | 10:25

За Заев парите што ги даваме на НАТО не се големи

Премиерот Зоран Заев во интервјуто за МИА објасни колку пари Македонија од својот буџет ќе треба да одвојува за НАТО. Според него, тоа не се некои големи пари.   НАТО...

Македонија 15.06.21 | 10:02

Што има овојпат ветено: Заев вели дека не се далеку од решение со Бугарија

Нема ниту план Б, ниту алтернатива за ЕУ, самото пристапување кон ЕУ значи европеизација на Македонија, не сакаме да бидеме членки само заради членството во ЕУ, ние сакаме...

Фудбал 15.06.21 | 09:35

Oд него треба да се чуваме в четврток: Јармоленко „кине“ мрежи

Андреј Јармоленко е најдбориот украински фудблалер.Тој ја „искина“ мрежата на дуелот со Холандија. Тој вели дека на мечот против Македонија ќе ќе бидат многу подобри. „Вашата...

Фудбал 15.06.21 | 09:08

Шпанија никогаш послаба на ЕП

Селекторот на шпанската фудбалска репрезентација, Луис Енрике, им се извини на навивачите за ремито без голови со Шведска на натпреварот од 1. коло на Европското првенство,...

Фудбал 15.06.21 | 08:58

Ни голот од слободен удар на Меси не беше доволен Аргентина да победи на Копа Америка

Репрезентацијата на Аргентина синоќа одигра 1:1  против Чиле во 1. коло од групната фаза на фудбалскиот Куп на Америка. Резултатот го отвори аргентинскиот капитен Лионел...

Балкан 15.06.21 | 08:40

Водачот на Кавачкиот клан се крие во Бразил и Доминикана со македонски пасош, го чуваат нарко картели

Водачот на Кавачкиот клан Радоје Звицер се крие во Јужна Америа и оттаму шверцуваат кокаин во Европа, дознава „Курир.рс“. Конкретно, тој е на релација Бразил-Доминиканска...

Македонија 15.06.21 | 08:20

Денеска доаѓаат грчките „Астра Зенека“, бугарските уште се чекаат

Вакцините кои Грција ги најави како помош за Македонија, денеска се очекува да пристигнат во Скопје. Станува збор за донација од 20.000 дози „Астра Зенека“, јави...

Сервиси 15.06.21 | 08:18

Денеска облачно и ветровито

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, најизразен долж Повардарието. Максималната температура ќе биде...

Македонија 15.06.21 | 08:15

Заев во Софија ќе го моли Радев за датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во текот на оваа недела ќе ја посети Софија. Ова било договорено на вчерашната средба со бугарскиот претседател Румен Радев на маргините на Самитот...

Фудбал 15.06.21 | 08:12

Koвид Копа Америка: Заразени фудбалери уште на првиот ден

Триесет и еден играч и членови на делегациите на Копа Америка се позитивни на КОВИД-19 до неделата, првиот ден на фудбалскиот турнир во Јужна Америка со 10 нации, соопшти...

Фудбал 14.06.21 | 15:44

Коѕијас, пријателот на Заев и Димитров бара ФФМ да го смени името во „Северна“

Никос Коѕијас, поранешниот министер за надворешни работи на Грција и потписник на Преспанскиот договор, побара од грчката влада да изврши притисок „Фудбалската федерација...

Фудбал 14.06.21 | 15:11

Еве зошто Џани се изнервира: Арнаутовиќ го „поздравил“ со три кренати прсти

Еден ден по мечот Австрија-Македонија се појави фотографии од кои може да се открие зошто беше конфликтот меѓу нашиот Алиоски и Марко Арнаутовиќ. На неа се гледа како...