Министерот за образование Јетон Шаќири во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се очекува до крајот на октомври или почетокот на ноември да стигнат учебниците за учениците од прво, второ, четврто и петто одделение.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.