Ознака: учебници
Македонија 21.11.22 | 21:20

„Ако завршивте со скринингот“: Мерсиха Смаиловиќ jа потсетува власта дека учениците од второ и петто оделение се уште немаат учебници.

Активистката Мерсиха Смаиловиќ ја потсетува власта дека учениците од второ и петто оделение се уште немаат учебници. Има ли барем ко-пилот во авионов, зш за пилот ни...

Македонија 18.11.22 | 14:31

Новите учебници за прво, второ, четврто и петто учениците ќе ги добијат најдоцна за две недели, почнала испораката

Министерството за образование и наука информира дека во текот на вчерашниот ден започна испораката на новите учебници за прво, второ, четврто и петто одделение во основното...

Македонија 16.11.22 | 21:21

Стигнати се новите учебници и ќе бидат достапни од утре

Иако првото полугодие од учебната година почна пред два ипол месеци, министерот за образование, Јетон Шаќири во изјава за ТВ21 вели дека учебниците конечно се готови...

Македонија 08.11.22 | 15:28

На крајот од првото тромесечие МОН најавува дека ќе почне да ги дели учебниците за прво, второ, четврто и петто одделение

Министерството за образование и наука соопшти дека оваа и следната недела ќе испечатат и испорачаат најголем дел од новите учебници за прво, второ, четврто и петто одделение....

Македонија 06.11.22 | 14:00

Министре Јетон Шакири имате обврска да одговорите: Што е со безбедноста на учениците и бомбите? Зошто сеуште немаме учебници? Зошто наставници одат на обуки сега и какви обуки?…

На социјалните мрежи министерот за образование Јетон Шакири јаво се повикува да одговори на повеќе прашања. Министре Јетон Шакири имате обврска да свикате прес и јавно...

Македонија 26.10.22 | 18:34

Започна печатењето: Еве кога учениците конечно ќе добијат нови учебници

Започна печатењето на учебниците за основно образование кои се нови и оваа учебна година за првпат ќе се употребуваат. Приоритет во процесот на печатење имаат учебниците...

Македонија 20.10.22 | 18:32

МОН се пофали дека Педагошката служба одобрила 73 учебници за средно стручно образование

Министерството за образование и наука информира дека Педагошката служба досега одобри 73 учебници за средно стручно четиригодишно образование, за општо-образовни предмети...

Македонија 12.10.22 | 20:45

Мицковски: Министер што не обезбедил учебници, а обезбедил купување дипломи кај Мерко, треба да си замине веднаш

Министер што не обезбедил учебници, а обезбедил прослава на Рамковен или купување дипломи кај Мерко, треба да си замине веднаш, да го снема од јавен живот и политика...

Македонија 12.10.22 | 12:53

Во текот на октомври или почетокот на ноември ќе бидат готови учебниците, најави министерот за образование

Во текот на октомври или почетокот на ноември ќе бидат готови учебниците, најави денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Министерот, посочи дека во најбрзо...

Македонија 05.10.22 | 08:40

Нема учебници за во школо, но ќе се формира Совет за унапредување на образованието и науката

Ќе се формира Совет за унапредување на образованието и науката. Предлогот е на Министерството за образование и наука, а Владата вчера ја усвои информацијата за потребата...

Македонија 03.10.22 | 11:20

Шаќири: Ќе се формира Совет кој ќе го решава проблемот со учебниците, не зависи се од министерството

Mинистерот за образование, Јетон Шакири, кој беше во посета на Битолскиот универзитет и новиот ректор Игор Неделковски по повод почетокот на новата академска годинa,...

Македонија 30.09.22 | 12:40

Народeн правобранител: Недостиг од учебници, негрижа за менталното здравје на учениците, немање образовни асистенти

Недостиг од учебници или користење оштетени во наставата, недоволна грижа за менталното здравје на учениците, немањето образовни асистенти за учениците со попречености...

Македонија 29.09.22 | 20:44

Шаќири верува, ама не може да потврди дека учебниците ќе се готови за време на прво полугодие

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири верува дека во текот на првото полугодие ќе бидат готови учебниците кои недостасуваат. Верувам дека во првото полугодие...

Македонија 29.09.22 | 18:38

Зошто на 29 септември сè уште нема печатени учебници и се учи од нецелосни скрипти?

На денешната 87 седница на Собранието на Република Македонија пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Велика Стојкова Серафимовска постави неколку прашања. Првото прашање...

Македонија 26.09.22 | 12:20

Митева: Наместо нови учебници, МОН платило 530.000 евра за привремени материјали за учење, компилација од минатогодишните и дел од новите учебници

Во Министерството за образование и наука се е сведено на импровизации што скапо се плаќаат. Јавноста добро е запознаена дека наместо нови учебници, се изготвија привремени...

Македонија 25.09.22 | 16:37

Шаќири: Учебниците се очекува да стигнат до крајот на октомври или почетокот на ноември

Министерот за образование Јетон Шаќири во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се очекува до крајот на октомври или почетокот на ноември да стигнат учебниците...

Македонија 13.09.22 | 09:15

Сојузот на средношколци апелира за решавање на проблемот со недостигот на учебници

Сојузот на средношколци преку соопштение изразува разочарување што и на почетокот на учебната 2022/23 година, средношколците се соочуваат со познатиот проблем со недостиг...

Македонија 01.09.22 | 21:47

Неспособноста на ДУИ ги остави учениците без учебници

Во текот на вчерашниот ден, министерот за образование Јетон Шаќири изјави дека оваа учебна година МОН ја пречекува поподготвено отколку минатата – без набавени учебници. Учениците...

Македонија 01.09.22 | 21:01

Јаневска: Власта ако сакаше да има учебници, имаше доволно време тие да се испечатат

„Комплексно е прашањето зошто не може да профункционира образовниот систем, но на врвот на сето ова се наоѓа неодговорност, неорганизираност, хаотично работење, работење...

Македонија 31.08.22 | 10:56

МОН: Учениците нема да добијат скрипти, туку квалитетни материјали пред почетокот на учебната година

Дистрибуцијата на новите материјали за учење што ги подготви Министерството за образование и наука во соработка со Бирото за развој на образованието, наменети за учениците...