Генералниот секретар на Влада, Мухамед Зеќири се појави во Кривичниот суд во Скопје каде што ќе биде изнесен пред судија на претходна постапка откако обвинителството побара негов притвор.

Тој не коментираше пред новинарите за постапката која ја покрена Обвинителството против него.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.