Градскиот суд Салехард прими Жалба за незаконски дејствија од мајката на Алексеј Навални, Људмила Навалнаја. Разгледувањето на жалбата ќе се одржи зад затворени врати, соопшти Судот за ТАСС.

Примена е Жалба за незаконски дејствија и одлуки. (Разгледувањето) е закажано за 4 март, затворено судско рочиште, соопшти Градскиот суд Салехард, одговарајќи на прашање за жалбата на Људмила Навалнаја.

На 16 февруари, Одделот на Федералната казнена служба за автономниот округ Јамало-Ненец ја објави смртта на Алексеј Навални во казнената колонија. Според одделот, на рускиот истакнат опозиционер му се слошило по прошетка и изгубил свест, по што починал.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.