Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, на конференцијата за безбедност во Минхен, изјави дека обидите на кинеските хакери да ја нападнат критичната американска инфраструктура користејќи малициозен софтвер неодамна „достигнале невидени размери“, што Вашингтон го смета за закана за националната безбедност. Како што пишува „Волстрит џурнал“, Вреј ја наведува групата „Volt Typhoon“ како пример за своите тврдења.

На почетокот на февруари, американската агенција за кибер-безбедност и инфраструктура, ФБИ и Националната агенција за безбедност, известија дека хакери спонзорирани од Кина ги нападнале мрежите на бројни организации низ САД, вклучително и комуникациски, енергетски, транспортни и водоводни претпријатија, а напаѓачите би можеле да ја нарушат нивната операција. Според американските власти, хакерите одржувале пристап до компјутерските мрежи на некои објекти најмалку пет години.

Според Вреј, хакерите поддржани од Пекинг превентивно инјектираат малициозен софтвер во цели кои можат да бидат лансирани во секое време, нарушувајќи ја критичната инфраструктура на САД.

Ова е само врвот на ледениот брег, ова е еден од многуте слични обиди на Кина“, изјави Вреј.

Шефот на ФБИ не прецизираше кои објекти се оштетени, само истакна дека агенцијата „врши многу работа“. Вреј, исто така, ги предупреди властите во Европа и Азија за ризикот од сајбер напади од Кина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.