Ознака: Алексеј Навални
Свет 27.04.24 | 13:11

Според американските разузнавачи, Путин директно не стои зад убиството на Навални

Разузнавачките агенции во САД утврдиле дека рускиот претседател Владимир Путин најверојатно директно не наредил да биде убиен опозицискиот лидер Алексеј Навални,...

Свет 24.04.24 | 15:49

Суспендиран рускиот свештеник кој одржа опело за Навални

Рускиот православен свештеник кој во март одржа опело во спомен на починатиот руски опозициски лидер, Алексеј Навални е суспендиран на три години од извршувањето на...

Свет 24.04.24 | 10:55

Рускиот свештеник кој држеше опело за Навални отстранет од црквата на три години

Рускиот православен свештеник кој во март одржа комеморација во спомен на починатиот руски опозициски лидер, Алексеј Навални е суспендиран на три години од извршувањето...

Свет 30.03.24 | 11:04

Руската полиција ja уапси новинарката која го сними последното видео на Навални

Новинарката која го сними последното видео на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални пред неговата смрт, Антонина Фаворскаја е во притвор, јавија денеска светските...

Свет 18.03.24 | 09:15

Путин: Навални требаше да биде ослободен во размената на затвореници со Западот

Рускиот претседател Владимир Путин на синоќешната прес-конференција во неговиот изборен штаб изјави дека починатиот критичар на Кремљ, Алексеј Навални требало да...

Свет 09.03.24 | 18:11

Роман Абрамович бил вклучен во преговорите за ослободување на Навални

Разговорите за размена на затвореници во повеќе земји, што вклучуваше можно ослободување на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, беа во тек кога тој почина во...

Свет 03.03.24 | 19:15

Русите продолжуваат да доаѓаат пред гробот на Навални

Гробот на Алексеј Навални во Москва и денеска беше покриен со цвеќе, а неговите сонародници сè уште доаѓаат да му оддадат почит. Редот на гробиштата Борисово во југоисточниот...

Свет 01.03.24 | 20:59

Русија: Се зголемува бројот на приведени на митинзите во знак на сеќавање на Навални

Најмалку 56 лица се уапсени денеска низ Русија на собири по повод погребот на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, објави на Телеграм невладината организација...

Свет 01.03.24 | 14:56

Погребан Навални пред илјадници луѓе, руската полиција приведуваше граѓани кои скандираа против Путин

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше погребан денеска на гробиштата Борисовски во Москва. Пред насобраните голем број луѓе, Навални беше испратен со звуците...

Свет 01.03.24 | 11:20

Денеска е погребот, а ковчегот со телото на Навални се уште не е предаден на семејството

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина во затвор пред две недели, денеска треба да биде погребан во Москва. Како што е најавено, панихидата ќе се одржи...

Свет 28.02.24 | 12:55

Јулија Навална пред ЕП во Стразбур: Ќе направам сѐ за да го остварам сонот на Алексеј

Ќе направам сѐ за да го остварам сонот на Алексеј Навални за Русија на иднината, изјави денеска неговата сопруга Јулија пред европратениците во Стразбур. Навална беше...

Свет 27.02.24 | 15:37

Погребални претпријатија во Русија одбиле да го организираат погребот на Навални

Неколку погребни агенции во Русија одбија да го погребат Алексеј Навални, предизвикувајќи проблем за семејството на починатиот руски опозиционер. Погребалните претпријатија...

Свет 26.02.24 | 09:48

Буданов: Навални почина од природна смрт, од откачен тромб

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални почина од природна смрт, од згрутчување на крвта, изјави шефот на украинската воена разузнавачка служба (ГУР) Кирил Буданов,...

Свет 24.02.24 | 10:52

Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за погреб и го обвини „демонскиот“...

Свет 23.02.24 | 17:49

Мајката на Навални доби рок од три часа да се согласи на приватен погреб

Руските власти и дадоа рок од три часа на мајката на Навални да се согласи на приватен погреб, изјави неговата портпаролка. „Руските власти и дадоа рок од три часа на...

Свет 23.02.24 | 11:36

Свекрвата веќе ја обвини: Дали е ова љубовникот на Јулија Навални?

Уште непогребан, семејството на Алексеј Навални почна да се кара.Па така мајката на Алексеј ја обвини снаата Јулија Навални дека има љубовник. Таа го казни со тоа што...

Свет 22.02.24 | 17:47

Мајката на Навални вели дека го видела телото на нејзиниот син

Мајката на Алексеј Навални, Људмила Навалнаја, вели дека и го покажале телото на нејзиниот син во рускиот град Салехард. „Тие ме уценуваат, поставувајќи ми услови каде,...

Свет 21.02.24 | 11:53

Судот во Салехард следниот месец ќе одлучува дали телото на Навални ќе биде предадено на неговата мајка

Судот во рускиот град Салехард соопшти дека на 4 март, зад затворени врати, ќе одлучува по барањето на Људмила Навалнаја (69), мајка на рускиот опозициски лидер Алексеј...

Свет 21.02.24 | 10:53

Стара техника на КГБ: Еве како е убиен Навални

Извор од затворот во Арктичкиот круг, каде што рускиот опозициски лидер Алексеј Навални беше прогласен за мртов минатиот петок, тврди дека критичарот на политиката...

Свет 21.02.24 | 09:21

ЕУ го повика рускиот вршител на должност во Брисел во врска со смртта на Навални

Европската унија синоќа го повика рускиот вршител на должноста во Брисел да ја пренесе својата „огорченост“ по смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални во затвор,...