Разговорите за размена на затвореници во повеќе земји, што вклучуваше можно ослободување на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, беа во тек кога тој почина во затвор минатиот месец, изјавија повеќе извори за „Си-ен-ен“, додавајќи дека рускиот олигарх Роман Абрамович бил директно вклучен во преговорите. .

Изворите забележаа дека преговорите за ослободување на Навални, кои траеле 2 години, почнале брзо да напредуваат кога Абрамович ја посетил Москва во последните месеци.

Предлогот сè уште бил во неформална фаза и се чинеше дека договорот за ослободување на Навални не е неизбежен, велат изворите.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.