Ознака: суд
Македонија 08.05.20 | 21:12

Николоски: Јас веќе со еден криминалец бев на суд за нарушување на честа и угледот, тоа е Вице Заев, со втор криминалец сега сум на суд, а тоа е Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето во емисијата „Само Вистина“ вели дека не знаел зашто Зоран Милески Кичеец ќе поднел кривична пријава...

Црна хроника 15.04.20 | 10:15

Кумановскиот суд донесе пресуди за седумина кумановци кои го прекршиле полицискиот час

Кумановскиот суд донесе пресуди за седум лица кои не ја почитувале забраната за движење. Пресудите се донесени врз основа на поднесени предлози за издавање на казнен...

Македонија 19.03.20 | 10:23

Во време на вонредна состојба поради коронавирусот, адвокатите на еден шалтер добиваат информации дали ќе има рочиште

Адвокатите деновиве поминуваат низ вистинска голгота. Во време на прогласена вонредна состојба во суд на еден шалтер се даваат информации дали денеска ке има рочиште...

Македонија 12.03.20 | 16:35

Во сaмoизoлaциja тројца cyдии од Граѓанскиот cyд во Скопје

„Во вpcкa со написите во некои медиуми дека рoчиштaтa во Основниот граѓански cyд Скопје се одлагаат поради пpeвeнцијa од ширење на бoлecтa COVID 19 (кoрoнaвиpyc), Ве известуваме за...

Македонија 12.03.20 | 14:59

Апел од адвокатот Страшевски до Филипче: Во Кривичниот суд ниту се спроведуваат некои мерки, ниту се дезинфицираат судниците

Aдвокатот Јовица Страшевски упати јавен апел до министерот Венко Филипче да држат само судења кои се од итен и неодложен карактер. Во продолжение го пренесуваме целиот...

Македонија 15.02.20 | 16:37

За неполни 24 часа: Вратена старата табла на државното правобранителство во Кочани

Неполни 24 часа по објавувањето на текстот за поставување на двојазична табла на зградата на Основен Суд – Кочани, каде што не е исполнет Законот за употреба на јазиците,...

Сцена 23.01.20 | 11:10

Оскаровецот на суд: Подведувал жени по клубови

Оскаровецот Куба Гудинг Џуниот во среда е повторно пред судот, кој ќе одлучи колку сведоци ќе дадат изјава во случајот против него. Актерот минатата година беше обвинет...

Сцена 22.01.20 | 13:28

„Алекса, врати се дома“

Северина реши да ги опише последните 54 денови од нејзиниот живот. Односно, периодот откако судот одлучи нејзиниот син да живее со татко му.     Поминаа 54 дена и поминаа...

Црна хроника 20.12.19 | 12:27

Чочоровска ја брани Силвија Стојановска: Кои сте бре вие, шљаму еден, некому предвреме да судите и пресудите без суд?

Македонката Станислава Чочоровска, која беше осудена на 14 години затвор поради шверц со кокаин во канти за поликолор, застана во одбрана на македонската актерка Силвија...

Црна хроника 19.12.19 | 13:29

Тројца адвокати во случајот „ТНТ“ казнети со по 2.000 евра

Тројца адвокати вклучени во случајот „ТНТ“ се казнети со по две илјади евра казна заради одолговлекување на постапката на денешното рочиште. Казнети се адвокатите...

Македонија 19.12.19 | 12:59

Битката со Заев ќе ја водиме и на суд!

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ најави дека битката со премиерот во заминување Зоран Заев ќе се води и на суд. Битката со Заев ќе ја водиме и на суд!...

Сцена 15.12.19 | 09:25

Северина поради судски превид ќе го добие синот назад?

Адвокатскиот тим на хрватската пејачка Северина, кој го сочинуваат тројца бранители вчера поднеле жалба до Основниот суд во Загреб на одлуката да ѝ биде одземено старателството...

Црна хроника 13.12.19 | 11:09

Суд во Солун ослободи македонски државјанин уапсен под сомнение за трговија со дрога

Суд во Солун прогласи за невин и ослободи 38-годишен државјанин на Македонија, уапсен во јануари годинава под сомнение дека тргувал со дрога, поради што му беше одредена...

Црна хроника 10.12.19 | 12:46

Мурати: Уставниот суд со внимание работи на предметот околу Законот за помилување

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати во изјава за медиумите денеска во Тетово потенцира дека нема да се коментира предметот околу Законот за помилување додека...

Македонија 06.12.19 | 16:02

Нема оцена на обвинението за организаторите на 27 април: Одбраната бара случајот да го преземе судот во Хаг

Пропадна и денешниот обид за судска оцена на обвинителниот акт за организаторите на „крвавиот четврток“. Одбраната бара изземање на една од судијките бидејќи судела...

Црна хроника 05.12.19 | 17:18

Осум години затвор за тренер по стрелаштво од Кавадарци кој извршил полов напад врз малолетна ученичка

Основниот суд Велес му пресуди осум години затвор на кавадарчанецот Благој Пешиќ (69) за полов напад врз дете кое не навршило 14 години, пишува сдк.мк. Пресудата ја изрече...

Балкан 25.11.19 | 23:37

Се обидел да си го пресече вратот: Вака изгледа Србинот кој сакаше да си го одземе животот среде суд

Несекојдневен настан се случи пред неколку денови во Специјалниот суд. На Зоран Јеличиќ требало да му се суди за обид за убиство. Но, на почетокот на судењето тој направил...

Балкан 21.11.19 | 21:02

Сараевскиот суд испразнет поради дојава за поставена бомба, полицијата тврди се работи за лажна дојава

Предупредувањето за бомба во сараевскиот кантонски суд кое претходно беше упатено е лажно, соопшти полициската управа на Министерството за внатрешни работи на кантонот...

Балкан 01.11.19 | 09:53

Судот во Стразбур донесе пресуда поради лоши услови во затворот во Загреб

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда со која се утврдува дека се несоодветни условите на затворениците во затворот во Загреб, кои достигнале ниво на „понижувачки...

Свет 28.10.19 | 14:51

Возачот на камионот во кој се најдени 39 тела се појави во суд преку видео линк

Возачот на камионот во кој се пронајдени 39 тела, кој е обвинет за убиство и заговор за трговија со луѓе, се појави денеска пред британскиот суд преку видео линк. Возачот...