Христос воскресна! Нека ни е за многу години денот! Ја користам оваа прилика на сите православни христијани да им го честитам еден од најголемите христијански празници – Велигден. Да им посакам пред се здравје, среќа, спокој, мир во душите, затоа што само така ќе можеме да ги постигнеме целите кои што ги имаме зацртано, истакна Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Ја користам исто така оваа прилика на сите граѓани во Македонија без разлика на нивната вероисповед, христијанин, муслимани, атеисти, и останати исто така да им посакам мир, здравје, спокој во душите. Правдата да ја победи неправдата. Доброто да го победи злото. Затоа што ова се денови кога сите ние празнуваме со една голема среќа во нашите тела и таа среќа треба да ја пренесеме на сите наши сограѓани без разлика на нивната вероисповед. Затоа што едни и други треба да се сакаме и почитуваме без разлика на нашите различности затоа што пред и над се сите ние сме луѓе. И само почитувањето и меѓусебната поддршка може да не води напред, но и да ја води напред нашата заедничка татковина Македонија.

Уште еднаш, нека ни е честит Велигден! И Христос воскресе!, додава Мицкоски.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.