Ознака: здравје
Македонија 27.03.21 | 15:19

„Здравје, а не провизии“: Додека граѓаните умираат првите луѓе на власта шетаат по тропските предели –

Денеска Скопје е празно бидејќи многу скопјани заминаа за Белград за да се вакцинираат, бидејќи оваа власт повеќе ја интересираат провизии отколку здравјето на граѓаните,...

Здравје 23.03.21 | 12:11

Бобинките штитат од хронични болести и се корисни особено за здравјето на овој орган

Бобинките штитат од хронични болести и се корисни особено за здравјето на овој орган На сите понекогаш ни се случува да заборавиме нечие име, или пак – каде сме ги оставиле...

Здравје 07.10.20 | 15:36

Ако дремнувате преку ден немојте повеќе од 40 минути

 Стручните лица советуваат дека не секој одмор е добар за човековото тело. Во таа смисла, на пр., попладневната дремка не треба да трае повеќе од 40 минути или, во спротивно,...

Интима 01.10.20 | 23:15

Кога е нормално чешање и пецкање после секс?

Првиот секс и навикнувањето на нов партнер понекогаш може да бидат малку непријатни. Освен што ментално се навикнувате и се зближувате со нова личност, и вагината треба...

Здравје 16.08.20 | 09:00

Што се случува со телото ако јадете доцна во ноќта?

Лоши навики речиси има секој. Едни пушат, други пијат, а пак некои не можат да ѝ одолеат на храната во доцните вечерни часови. Без разлика дали се работи само за една кришка...

Здравје 09.08.20 | 11:01

Како да се справиме со невролошките заболувања во услови на корона

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство. Водичот содржи...

Интима 24.07.20 | 19:40

Домашен тест кој на лесен и проверен начин ќе покаже дали имате кандида

Тестот со плукна можете да го направите дома, а тој ќе ви покажа дали постои сериозен сомнеж дека имате преголемо количество на кандида во организмот. Најдобро време...

Здравје 17.07.20 | 13:48

Како да го намалите потењето?

Потењето е природен и здрав процес, што дополнително се засилува од жешкото времеме, но често предизвикува непријатни мириси. Секој ќе се обиде да го реши со редовна...

Македонија 21.06.20 | 22:00

Чулев: Ниту Наќе е луд, ниту полицијата е виновна што политичари од власта не се грижат за сопственото здравје

Пандемијата од коронавирусот е реалност за сите нас и неопходно е максимално претпазливо и одговорно да се однесуваме за да го заштитиме сопственото здравје и живот,...

Колумни 29.05.20 | 18:28

Бурлеска или пародија на пуста Македонија

Д-р Марија Јовановски-Срцева „Сакаш ли вечна среќа – не спиј! Пресврти ја ноќта во ден! Зашто оној што спиел е слеп, a при успаните среќата не доаѓа. Но, еве ви еден совет...

Здравје 27.05.20 | 11:32

Четири новозаразени текстилни работнички во Штип

Бројот на заразени текстилни работнички во Штип се зголеми, откако денеска се регистрираат четири нови случаи на вработени во конфекцијата, која од вчера е затворена....

Македонија 25.05.20 | 21:06

Мицкоски: По цена на здравјето СДСМ се труди да ги задржи фотелјите, затоа што знаат дека по поразот мора да одговараат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Клан Дебата“ на телевизијата Клан Македонија истакна дека по цена на здравјето на...

Здравје 24.05.20 | 13:14

Неконтролираната употреба на антибиотици кај животните е ризик, потрошувачите без да знаат се изложени на остатоци од нив во исхраната

Неконтролираната употреба на антибиотиците во ветеринарната медицина е ризик нивните остатоци и метаболити да завршат во производите од животинско потекло, а со тоа...

Здравје 18.05.20 | 23:15

Се истражува дали два женски хормона помагаат во лекување на Ковид -19, мажите под терапија со женски хормони

Лекарите почнале да истражуваат дали два женски хормони ќе може да помогнат во лечење на мажите од корона вирусот, пренесува Daily Mail. Досега многу статии и студии докажаа...

Здравје 14.05.20 | 15:46

Воспалително, ретко заболување ги погодува децата, се верува дека е поврзано со ковид 19

Од ретко воспалително заболеување што се поврзува со ковид -19 се погодени десетици деца во САД, Велика Британија,симптомите кои се развиваат се слични на синдромот на...

Здравје 08.05.20 | 09:32

Jaдете млад кромид секој ден, особено перцата

Го заштитува cpцето – е полн со антиокcиданти кои ги штитат клетките во телото од оштетyвања пpeдизвикани од дејството на слободните paдикали. Дополнително, младиот кромид...

Црна хроника 30.03.20 | 15:53

Дваесет битолчани ќе платат по 2.000 евра за непостапување според здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Битола денеска до Основниот суд Битола поднесе предлози за определување казнени налози против вкупно 20 лица, сите обвинети за кривично...

Здравје 28.03.20 | 12:55

Коронавирусот мутира побавно од грип, тоа носи две позитивни работи

Трошка надеж во сеопштата криза предизвикана од коронавирусот би можело да биде откритието на научниците кои го следат ширењето на епидемијата. Имено, SARS-CoV-2 мутира...

Балкан 16.03.20 | 14:14

Српскиот пулмолог Бранимир Несторовиќ предупредува: Бабите да не ги чуваат децата кога се настинати

Ризични групи не се децата, но тие можат да го пренесат вирусот кај постарите. Ризична група се постарите од 70 години, и според последните информации, смртноста не е толку...

Македонија 10.03.20 | 13:30

Што предвидува македонскиот Кривичен законик за дела против здравјето на луѓето

Парични и затворски казни предвидува Кривичниот законик за кривични дела против здравјето на луѓето, пренесување заразна болест или непостапување според здравствените...