Ознака: здравје
Астро 03.05.22 | 19:19

Вашето здравје во мај според хороскопскиот знак

Ви ги донесуваме прогнозите на нашиот астролог за тоа какво здравје ве очекува во мај! ОВЕН Овните може да очекуваат добро здравје и голема енергија. За да го зачувате...

Македонија 24.04.22 | 13:06

Мицкоски со честитка за Велигден: Посакувам здравје, спокој и мир во душите, само така може да одиме напред

Христос воскресна! Нека ни е за многу години денот! Ја користам оваа прилика на сите православни христијани да им го честитам еден од најголемите христијански празници...

Здравје 14.04.22 | 12:59

Оваа намирница ја јадеме сите, а има многу негативни дејства

На многумина омиленото јадење за појадок им е сендвич, во кој покрај салатата мора да се стави малку месо, а најчесто тоа е шунка. Сепак, експертите советуваат дека треба...

Здравје 06.04.22 | 18:23

Намирница која секојдневно ја конзумираме, е штетна за црниот дроб и крвта

Црниот дроб е исклучително важен орган во нашето тело бидејќи ги чисти и обработува сите материи кои ги внесуваме преку храната, па со право го носи епитетот на чистач...

Здравје 10.02.22 | 15:07

Промената на начинот на исхрана може да го продолжи животот и до 13 години

Промената на вашата исхрана може да ви го продолжи животот до 13 години, според неодамна објавеното истражување, особено ако започнете кога сте млади. Студијата користела...

Психологија 29.01.22 | 21:27

Емоциите ги уништуваат органите: Белите дробови страдаат од осаменост, црниот дроб од лутина…

„Срцето скршено од тага“ сега звучи сосема реално. Во традиционалната кинеска медицина постои теорија дека секој орган во човечкото тело е под влијание на одредени...

Здравје 03.12.21 | 18:01

Машки, пуштајте брада за да бидете поздрави

Д-р Каран Рангарјан, хирург и предавач на Универзитетот на Сандерленд, редовно споделува совети околу медицината… Така, во едно од последните видеа на неговиот интернет-простор,...

Интима 05.11.21 | 12:59

Позитивните ефекти од сексот зависат од тоа колку често го практикувате во текот на недалата

Најголемиот број од ceкcyaлните терапевти и пcиxoлoзи велат дeкa ceкcoт e ocoбeнo дoбap зa здpaвjeтo, нo кoлкaвa пoлзa ќe имaтe oд нeгo зaвиcи иcклyчивo oд вac. Koлкy пoвeќe имaтe ceкc, тoлкy ќe бидeтe...

Здравје 30.10.21 | 10:50

Eсенска витаминска бомба за природно подобрување на крвната слика

Лошата крвна слика е почеток на многу здравствени тегоби. Доколку имате проблем со анемија, овој рецепт ќе ви помогне да ги подобрите резултатите. Еве што ви е потребно...

Здравје 14.10.21 | 18:53

СЗО: Повторно расте бројот на смртни случаи од туберкулоза поради ковид

Бројот на смртни случаи од туберкулоза повторно почна да расте, првпат по десет години, најмногу затоа што пандемијата на Ковид-19 го наруши пристапот до здравствени...

Балкан 29.09.21 | 09:07

Вучиќ мора да одмара, здравјето не му е најдобро

По совет на лекарите српскиот претседател Александар Вучиќ откажа некои обврски, изјави Сузана Васиjeевиќ, советник за медиуми на Вучиќ. Здравјето на претседателот...

Здравје 10.08.21 | 18:31

На луѓето им е поважно одењето во кафеани од сопственото здравје, покажаа гужвите пред вакциналните пунктови, смета проф. Дејан Трајковски

Доколку услов за одење на свадба во затворен простор беше вакцинираноста со две дози и изминати две недели по втората доза, тоа би имало логика и некаков ефект врз намалувањето...

Здравје 04.08.21 | 14:20

Практикувајте ги овие вежби за да имате здраво срце

Повеќето луѓе кои вежбаат размислуваат за самото свое тело, но често забораваат на еден исклучително важен мускул – срцето. Следат три стила на вежбање кои го одржуваат...

Свет 03.08.21 | 11:11

Американскиот центар за контрола на болести ги предупреди своите граѓани да не патуваат во Грција

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) предупреди американските граѓани да не патуваат во Грција, Ирска, Иран, американските Девствени Острови...

Здравје 05.07.21 | 15:22

Со топлотниот бран започнува да важи правилото „4 И“

Она на што граѓаните треба да обратат внимание кога станува збор за многу високите температури, е и на многу високиот УВ индекс, за што обично се дава портокалово предупредување. Кога...

Здравје 02.07.21 | 23:39

Зошто во жешките денови не треба да се туширате со ладна вода

Речиси е незамисливо да се започне или заврши еден ден без туш. Кога сонцето е жешко и топлината си го прави своето, еден од најбезбедните начини да се разладите е да...

Здравје 21.05.21 | 09:51

СЗО: Долгото работно време ги убива луѓето

Според Светската здравствена организација (СЗО), долгото работно време убива стотици илјади луѓе годишно! Првата глобална студија од ваков вид покажа дека 745.000 луѓе...

Македонија 27.03.21 | 15:19

„Здравје, а не провизии“: Додека граѓаните умираат првите луѓе на власта шетаат по тропските предели –

Денеска Скопје е празно бидејќи многу скопјани заминаа за Белград за да се вакцинираат, бидејќи оваа власт повеќе ја интересираат провизии отколку здравјето на граѓаните,...

Здравје 23.03.21 | 12:11

Бобинките штитат од хронични болести и се корисни особено за здравјето на овој орган

Бобинките штитат од хронични болести и се корисни особено за здравјето на овој орган На сите понекогаш ни се случува да заборавиме нечие име, или пак – каде сме ги оставиле...

Здравје 07.10.20 | 15:36

Ако дремнувате преку ден немојте повеќе од 40 минути

 Стручните лица советуваат дека не секој одмор е добар за човековото тело. Во таа смисла, на пр., попладневната дремка не треба да трае повеќе од 40 минути или, во спротивно,...