Ознака: Велигден
Сервиси 26.04.22 | 09:06

Трет ден Велигден: На најсреќниот вторник продолжете со славење, дружба, гости…

Според старото народно верување вторниците важат за баксузни денови. Но, не и овој! Во народот Светлиот (или Воден) вторник се смета за најдобар вторник во целата календарска...

Кујнски тефтер 25.04.22 | 19:47

Колку време може да се јадат велигденските јајца?

Секоја домаќинка за Велигден вапца повеќе јајца, па најчесто дел од нив се фрлаат. Треба да бидеме внимателни од каде купуваме јајца, како и колку дена ги чуваме и јадеме. Тврдо...

Македонија 25.04.22 | 17:14

За велигденските празници пет починати од корона и 147 новозаболени

Во последните три дена, од 22 до 24 април, од направени 3.722 тестови,  регистрирани се 147 нови случаи на КОВИД-19, пријавени се вкупно пет починати и, 238 оздравени пациенти,...

Свет 24.04.22 | 20:08

Путин на полноќната литургија присуствувал со фотошоп?!

Монтирана била снимката која утринава се појави на Телеграм, каде рускиот претседател Владимир Путин присуствува на полноќната литургија за Велигден во храмот Христос...

Македонија 24.04.22 | 17:54

Пендаровски на велигденска литургија во Охрид

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска со семејството по повод Воскресението Христово – Велигден присустуваше на света литургија во храмот „Свети Никола“...

Калеидоскоп 24.04.22 | 17:53

Охрид-градот чувар на македонското православие преполн со гости

Разгласувајќи ја веста за Христовото воскресение,бијат ли бијат- силно одекнаа црковните ѕвона во градот чувар на македонското православие. Тој радосен глас на полноќ,...

Свет 24.04.22 | 16:43

Украинците во подрумите го слават Велигден, Путин на литургија во Москва

Во она што остана од нејзиниот дом, баба Олена го замеси велигденското лепче, во Украина познато како Кулич. Војната и бомбите фрлени врз нејзината куќа во Чернихив не...

Македонија 24.04.22 | 16:34

Пендаровски: Се надевам дека светлината на Велигден ќе ни даде сила и поттик за добра мисла и за добри дела

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна...

Свет 24.04.22 | 16:21

Папата Франциск повика на мир, патријархот Вартоломеј побара отворање хуманитарни коридори

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, денеска го повтори својот повик за велигденско примирје додека православните христијани го слават Велигден. Без...

Калеидоскоп 24.04.22 | 16:07

Две работи се навистина битни да ги направите денеска на Велигден

Денеска се празнува најголемиот христијански празник Велигден, кога се слави воскреснувањето на Исус Христос. За овој празник има многу верувања што треба да се прави,...

Скопје 24.04.22 | 16:07

Костовски: Честит Велигден нека ни е за многу години денот, Господ да ја благослови Македонија

Честит Велигден нека ни е за многу години денот. Господ да ја благослови Македонија, честиташе Дарко Костовски на својот фејсбук профил.

Скопје 24.04.22 | 16:01

Мицкоски на Велигден во Црешево на традиционалниот турнир во серва

На Велигден во Црешево и традиционалниот турнир во серва. Добра можност за дружење, со убави луѓе домаќини. Нека е честит и вековит празникот. Бог да ја чува Македонија!,...

Македонија 24.04.22 | 15:54

Мицкоски присуствуваше на свечената литургија по повод големиот православен празник Христово Воскресение – Велигден во Соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје

Денеска присуствував на свечената литургија по повод големиот православен празник Христово Воскресение – Велигден во Соборниот храм „Свети Климент Охридски”...

Македонија 24.04.22 | 15:43

Владина делегација присуствуваше на свечената Велигденска литургија во соборниот храм Св. „Климент Охридски“ во Скопје

Владината делегација во состав заменичката на претседателот на Владата на Република Македонија задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, министерот...

Останати спортови 24.04.22 | 14:48

Ѓоковиќ и Рубљов се кршеа со јајца за Велигден на стартот на финалето на Србија опен

Пред стартот на големото финале на Србија Опен, Новак Ѓоковиќ и рускиот тенисер Андреј Рубљов наместо традиционалното фрлање паричка за тоа кој ќе добие предност да...

Македонија 24.04.22 | 13:06

Мицкоски со честитка за Велигден: Посакувам здравје, спокој и мир во душите, само така може да одиме напред

Христос воскресна! Нека ни е за многу години денот! Ја користам оваа прилика на сите православни христијани да им го честитам еден од најголемите христијански празници...

Калеидоскоп 24.04.22 | 12:43

Четвртокот по Велигден е најсреќен во годината

Светата или Велигденска недела се смета за големо и непрекинато славење за Велигден. Има голем број верувања и обичаи за цела недела, а токму за четвртокот по Велигден...

Кујнски тефтер 24.04.22 | 12:02

Внимавајте на празничната трпеза: Овие 10 велигденски симболи треба да се на неа

На Велигден православните верници се поздравуваат со: Христос воскресе! Навистина воскресе! Овој поздрав е вообичаено да се практикува до Спасовден. На велигденската...

Македонија 24.04.22 | 12:00

ВМРО-ДПМНЕ: Празнувајќи го Воскресението Христово ја шириме Христовата порака за љубов, толеранција и човечност

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ на поглаварот на Македонската правславна црква Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан,...

Македонија 24.04.22 | 11:54

Ковачевски: Во овие драматични мигови, да се свртиме кон добри дела

Премиерот Димитар  Ковачевски, во својата честитка за Велигден, порачува дека оваа година најголемиот празник во календарот на православните верници го одбележуваме...