Кога се интонира химна, рацете не може по ниту една основа да ги држиш на стомак, му се обраќа полковникот Драган Ковачки на премиерот Димитар Ковачевски, кој вчера не стоеше мирно додека се интонираа македонската и химната на шпанскиот гостин, премиерот Педро Санчес Кастехон.

Ова е непочитување кон гостинот од Шпанија, а со тоа ја срамиш Македонија што за жал сè уште ја претставуваш, му порача Ковачки на Ковачевски, нарекувајќи го аматер.

Македонската химна, пак, повторно беше интонирана во скратена верзија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.