Ознака: протокол
Македонија 06.02.24 | 14:47

Д-р Николов: Ќе ја вратиме довербата во здравствениот систем

Ние ќе направиме се за да ја вратиме довербата во здравствениот систем, која очекувано е изгубена минатиот период, посебно заради се што се слуша во јавноста, истакна...

Македонија 06.03.23 | 20:21

Јаневска: Нема упатства од МОН и писмен протокол од МВР за училиштата за справување со дојавите

Упатство од МОН како што вети министерот дека денес ќе има, нема, а писмен протокол од МВР исто така нема. Факт е дека во петокот службеници од МВР посетуваа училишта...

Македонија 04.02.23 | 11:13

ССНМ: Владата покажа елементарно непознавање на системот на работа и потребите на новинарските екипи

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) бара итна реакција од владините служби за овозможување услови и пристап за соодветна работа на новинарите...

Македонија 31.10.22 | 22:53

Директорот на протокол во МНР поднел оставка откако словенечкото го замени со словачко знаме

Директорот на протоколот поднесе оставка која ја прифатив, иако немаше никаква директна одговорност, рече министерот Османи Министерот за надворешни работи Бујар...

Свет 08.09.22 | 18:20

Операцијата „Лондон Бриџ“ ќе трае 10 дена: Ова е Протоколот што стапува на сила по смртта на британската кралица

Bританските власти имаат план за сè што ќе следи во наредните денови по смртта на кралицата Елизабета втора, од тоа како ќе се соопштува веста до самиот погреб. Постапката...

Македонија 15.08.22 | 10:06

До 17 август Македонија и Бугарија треба да објават што сѐ договориле историчарите од заедничката комисија

На 17 август државите Македонија и Бугарија на своите интеренет страници треба да ги објават веќе договорените препораки од работата на Заедничката мултидисциплинарна...

Македонија 09.08.22 | 11:38

МНР нема да преговара со Бугарија за прашања надвор од Протоколот

Министерството за надворешни работи, во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови взаемни документи меѓу Македонија и Бугарија, информира дека со внимание...

Македонија 05.08.22 | 10:53

Авторите стравуваат од цензура по потпишаниот протокол со Бугарија, министерката за култура вели: Нека творат слободно теми што ќе расположат

По потпишувањето на протоколот со Бугарија, авторите си го поставуваат прашањето: Дали следи цензура на слободната и креативна мисла?, а министерка за култура, вели:...

Македонија 01.08.22 | 10:02

Ковачки за аматерските раце на стомак на Ковачевски: Ја срамиш Македонија што за жал сè уште ја претставуваш

Кога се интонира химна, рацете не може по ниту една основа да ги држиш на стомак, му се обраќа полковникот Драган Ковачки на премиерот Димитар Ковачевски, кој вчера не...

Македонија 28.07.22 | 21:00

Ѓоргиев: Не чувствувам преголем притисок од Протоколот, роковите ги поставуваат политичарите, но ние работиме според академските научни принципи

Kопретседателот од македонска страна во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев, порача дека не чувствува преголем...

Балкан 18.07.22 | 16:03

ОМО Илинден-Пирин: Согласноста дадена од македонска страна за промена на „учебникот по географија за 7 одделение е поради фактот што во Пиринска Македонија живее македонски народ

Mакедонските организации во Бугарија излегоа со реaкција  во однос на Протоколот меѓу Македонија и Бугарија потпишан на 17 јули 2022. Според ни Протоколот не е реципрочен,...

Македонија 18.07.22 | 14:41

Апсурди: Нашите судови ќе ни судат за говор на омраза што за Бугарите македонизмот е „расистичка теорија“?

– Државите ја потврдуваат обврската за преземање на мерки против секој вид на говор на омраза и ги определуваат министерствата за надворешни работи за контакт и...

Македонија 18.07.22 | 11:36

Уште една „протоколарна“ сопка се крие од јавноста: Судбината на цар Самоил и св. Кирил и Методиј е содржана во протоколите на историската комисија, а тие не се објавени

Зошто на министерот за надворешни работи Бујар Османи му е потеребен еден месец за да ги објави препораките на историската комисија, анализира порталот Пресинг во текстот...

Македонија 17.07.22 | 21:26

МНР конечно го објави билатералниот протокол со Бугарија

Реципроцитетот е принципот содржан во протоколот, кој денеска во Софија беше потпишан од министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Теодора...

Македонија 17.07.22 | 15:37

Героски објави фотографија од протоколот


Македонија 17.07.22 | 14:57

Неизвесно е дали ќе го презентира протоколот или ќе премолчи дека Бугарија не го признава македонскиот јазик

Министерството за надворешни работи информира дека во 19 часот, министерот Бујар Османи ќе одржи средба со новинарите. Претходно од МНР добивме известување дека веднаш...

Македонија 17.07.22 | 14:49

Трајковска: Ќути, бутај, може Македонецот да издржи сè: Нe бе, дечки, не може сè и сами ќе си го видите тоа. Каков крај!

Чекај, чекај, по потпишувањето нема ни денеска да го објавите?! Па јас сум ви дала и повеќе образ од што имате, сум ве преценила брее, јас мислев барем ќе се обидете да не...

Македонија 17.07.22 | 11:49

Бугарски медиуми откриваат: Протоколот нема да биде објавен ниту денеска

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Теодора Генчовска, денеска го потпишаа протоколот за спроведување на Договорот за добрососедство,...

Македонија 17.07.22 | 11:01

Потпишан протоколот меѓу Македонија и Бугарија

Mинистрите за надворешни работи на Македонија и на Бугарија, Бујар Османи и Теодора Генчовска, vо Софија го потпишаа билатералниот протокол по состанокот на заедничката...

Македонија 17.07.22 | 08:38

Протоколот треба да биде објавен откако денеска ќе го потпишат Османи и Генчовска

Протоколот треба да биде потпишан денеска во Софија, каде што заминува шефот на дипломатијата Бујар Османи. Како што брифираат од МНР, на состанокот на меѓувладината...