Ознака: протокол
Здравје 28.10.21 | 09:22

Пановски: Има протокол за лекување, но никој не го објавува, мене Докиќ ми го прати лани во ноември

Делта сојот го дочекавме со сите почести, имавме неверојатно смирена состојба. Така прават Кинезите – кога немате случаи тогаш се преземаат мерки. Границите беа ширум...

Здравје 24.09.21 | 21:26

Д-р Беќаровски: Македонија и по година ипол нема протокол за лекување ковид-пациенти за матичните лекари

Македонија и по година ипол нема донесено протокол за лекување на Ковид пациенти за матичните лекари. Таков протокол има само за болниците, рече вечерва при своето гостување...

Македонија 27.08.21 | 19:04

Забранет физички контакт меѓу учениците, со температура над 37,4 се праќаат дома: Објавен протоколот за настава

Ученици од основните училишта во земјава го добиле протоколот според кој ќе се реализира наставата со физичко присуство во учебната 2021/2022 година. Протоколот има 38 точки. Забрана...

Македонија 04.07.21 | 11:18

Објавен планот и протоколите за настава со физичко присуство во училиштата

Министерството за образование и наука го објави Планот за одржување на наставата со физичко присуство на учениците во основите и средните училишта во учебната 2021/2022...

Музика 09.06.21 | 09:18

Амели Ленс и Масео Плекс на листата од над 100 нови изведувачи за јубилејниот ЕГЗИТ!

Ова лето двете култни бини на светската електронска сцена – Егзитовите „Денс Арена“ и „Но Слип Нови Сад“ ќе ја донесат потполно новата димензија на фестивалското...

Калеидоскоп 02.06.21 | 15:06

На свадба со лична карта? Менаџерот ќе мора да ги евидентира гостите и да им одржи предавање за протоколите

Владата вчера на седница го донесе протоколот за свадби, прослави и веселби со цел да ја уреди одлуката со која се дозволува нивно организирање на отворен простор односно...

Економија 21.05.21 | 21:30

По најавите дека ќе има свадби од музичката фела итно бараат протокол и датум за почеток на нивните ангажмани

Свадба без музика и оро не е свадба, велат музичарите. По најавите дека од следниот месец можно е да почнат со работа рестораните за прослави,  од музичката фела итно...

Македонија 19.04.21 | 11:51

Протоколот според кој пратеници гласаа се однесува на тие што се во изолација а немаат симптоми, а не за веќе позитивни

Пратениците кои денеска гласаа во Собранието  со скафандери, таа можност ја имале врз основа на Протокол односно негово дополнение од 17 ноември 2020 година, а кој Комисијата...

Здравје 08.04.21 | 22:30

Романски пулмолог тврди: Протоколот за Ковид-19 е тоа што ги убива пациентите!

Флавија Грожан, романски пулмолог, прави чуда: Таа излечи 100% од своите пациенти заболени со ковид- е насловот на прилично долгиот напис објавен во романскиот дневен...

Македонија 26.03.21 | 21:08

Караџовски: Jас не одлучувам дали ќе има попис или не, Комисијата изработи протокол

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски во гостување на телевизија Канал 5 изјави дека тој не одлучува дали ќе има попис или не. Караџовски посочи...

Економија 08.03.21 | 19:06

Угостителите и индустријата за организирање на свадби утре повторно излегуваат на протест

Угостителите и индустријата за организирање на свадби утре повторно излегуваат на протест. Локацијата е  пред Влада, часот 15:00. Бараат донесување на протоколи за работа...

Македонија 12.11.20 | 19:37

За да постои казна за матичните лекари, прво Филипче треба да им достави протокол како да се лекуваат ковид-пациентите

Ние до ден денес од почетокот на пандемијата немаме ниеден директен допис од нашиот министер, рече во вечерашната „24 Анализа“ доктор Ненад Лазаров, кој работи во примарната...

Останати спортови 27.10.20 | 19:12

Oдобрен протокол за организирање спортски натпревари

На денешната седница Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да го одобри Општиот протокол за организирање на спортски натпревари во услови...

Македонија 09.10.20 | 17:55

Расте бројот на ученици кои одат во изолација

Иако Владата и Министерството за образование имаа сосема доволно време за да се подготват за отворање на училиштата и да се изготват соодветни протоколи за функционирање...

Македонија 24.09.20 | 16:30

Дополнителен протокол за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

Владата направи одредени измени во протоколот кој се однесува на згрижување на децата во градинките. Сега е предвидено во групите од 0 до 2 години, наместо по шест деца,...

Култура 23.09.20 | 17:35

Претставите не смеат да траат повеќе од час и половина, предвидува протоколот за работа на театрите

Протоколите за театрите денеска пред новинарите ги појасни советничката на министерката за култура, Јасмина Никуљска, која кажа дека во текот на вчерашниот ден на седницата...

Култура 22.09.20 | 21:34

Владата донесе одлука за работата на театрите, кината, операта и балетот

На петтатат седница Владата донесе одлука за работа на установите од областа на културата. Во однос на работата на кината, театрите, оперските претстави, балетските...

Македонија 19.09.20 | 16:56

За сите родители и ученици: Ова e протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се придржуваат учениците, наставниците...

Македонија 30.08.20 | 12:26

Градинките може да отворат во септември, Владата ќе одлучи кога точно

Mинистерот за здравство Венко Филипче најави дека се е подготвено за отворање на градинките и дека на владина седница ќе треба да се одлучи кога точно ќе почнат со работа,...

Македонија 28.08.20 | 09:07

Земјите од регионов се договорија да изработат протокол за отворање на границите

Државите од регионот, преку видеоконференција на тема Ковид-19 во земјите од Западен Балкан, Грција и Бугарија, се договорија да изработат протоколи за отворање на границите. На...