Шпанскиот премиер Педро Санчес Кастехон денеска пред платото пред Владата беше пречекан со највисоки почести. Домаќинот Димитар Ковачевски го пречека гостинот и се упатија на пултот каде беа изведени двете химни.

Најпрвин шпанската а потоа и македонската. Но, нашата химна повторно беше скратена и од оркестарот на АРМ беше изведен само почетниот дел каде се говори за „Македонците кои се борат за своите правдини.

Но, делот кој се говори за крушевската република, Гоце Делчев и останатите илинденски револуционери не беше изведен.

Истото се случи и за време на посетата на премиерот на Бугарија Кирил Петков.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.