На 14 февруари 2022 година, десет исклучителни книги кои се особено погодни за филмска адаптација ќе бидат претставени на „Книги на Берлинале“ во соработка со Саемот на книга во Франкфурт.

„Книги на Берлинале“ ќе се одржи онлајн на 14 и 15 февруари како дел од пазарот за копродукција на Берлинале (12-16 февруари). Покрај Саемот на книга во Франкфурт, еден од основачите на настанот, настанот „Книги на Берлинале“  е поддржан и од Шпанија, која е почесен гостин на овогодинешниот Саем на книга во Франкфурт.

„Книги на Берлинале“ повторно ќе биде модериран од Сид Атлас, а настанот им овозможува на заинтересираните филмски продуценти да остварат контакт со носителите на филмските права – реномирани, меѓународно активни издавачи и книжевни агенти.

За „Книги на Берлинале“ беа поднесени вкупно 190 предлози од над 30 земји. Потоа беа избрани наслови кои беа препорачани од издавачи, книжевни агенти и автори од Бразил, Камерун, Франција, Грузија, Германија, Израел, Холандија, Швајцарија, Шпанија и Обединетото Кралство. Избраните наслови ја отсликуваат различноста на меѓународниот книжевен пејсаж и се истакнуваат поради исклучителниот потенцијал што го нудат за адаптација како филм или серија. Покрај новите или претстојните книги на автори како Дејвид Гросман, Нино Харатишвили, Моника Хелфер, Бернхард Шлинк и Ема Стонекс, откривање чекаат и романите на Ен Екхоут, Естер Гарсија Лове, Куе Фам и Мишелин Веруншк, информираат од Саемот на книга во Франкфурт.

Следниве наслови ќе бидат претставени на „Книги на Берлинале“ 2022 година (англиски наслов / оригинален наслов, наведен по азбучен ред според организацијата што ја презентира):

The Riff-Raff / Die Bagage (Monika Helfer, Germany), Carl Hanser Verlag / Sibylle Seidel Medienagentur, Germany

The Sound of the Jaguar’s Roar / O som do rugido da onça (Micheliny Verunschk, Brazil), Companhia das Letras, Brazil

Mary / Mary (Anne Eekhout, Netherlands), De Bezige Bij, Netherlands

More Than I Love My Life / איתי החיים משחק הרבה (David Grossman, Israel), Deborah Harris Agency, Israel

The Granddaughter / Die Enkelin (Bernhard Schlink, Germany), Diogenes Verlag, Switzerland

Spanish Beauty / Spanish Beauty (Esther Garcia Llovet, Spain), Editorial Anagrama, Spain

Lack of Light / Das mangelnde Licht (Nino Haratischwili, Georgia), Graf & Graf Literatur- und Medienagentur, Germany

The Lamplighters / The Lamplighters (Emma Stonex, UK), Madeleine Milburn Literary, TV & Film Agency, UK

Impatients / Les Impatientes (Djaïli Amadou Amal, Cameroon), Mediatoon Audiovisual Rights, France

Wherever You Are / Wo auch immer ihr seid (Khuê Phạm, Germany), Penguin Random House Verlagsgruppe, Germany

Избраните книги опфаќаат широк опсег на жанрови, теми и перспективи на литературна и социјална важност и итност. На пример, во нејзиниот роман „Нетрпеливи“ / Les Impatientes, авторката и активистка за човекови права Џаили Амаду Амал од Камерун ги осудува принудните бракови и насилството врз жените во Сахел. Објавена во Франција, најпродаваната книга предизвика дебата и доби бројни награди, информираат организаторите.

Заедно со издавачите и книжевните агенти, филмските продуценти кои се или би сакале да станат активни во областа на книжевните адаптации имаат рок до 9 февруари да се пријават за онлајн презентација на книги преку е-пошта [email protected].

На 15 февруари ќе се одржи настан за склопување како дел од иницијативата „Книги на Берлинале“, што ќе им овозможи на избраните претставници на издавачките куќи и книжевните агенции да дојдат заедно со филмските продуценти на индивидуални онлајн состаноци. Настанот се организира во соработка со Филмскиот фонд на Холандија.

Пазарот за копродукција на Берлинале (12-16 февруари 2022 година) е поддржан од MDM – Mitteldeutsche Medienförderung и програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија – МЕДИА. „Книги на Берлинале“ е заедничка иницијатива на Саемот на книга во Франкфурт и Копродукцискиот пазар Берлинале и се одржува од 2006 година.

Извор: Frankfurter Buchmesse Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.