Ознака: книги
Скопје 04.01.22 | 13:52

Орце Ѓоргиевски донира 46 книги напишани со Брајово писмо за училиштето за слепи и слабовидни лица

Градоначалникот на Кисела Вода, Орце Ѓоргиевски, по повод Светскиот ден на Брајовата азбука, донираше 46 книги напишани на Брајово писмо за учениците од ДУРМДОВ „Димитар...

Култура 29.12.21 | 13:24

НУ Библиотека „Григор Прличев“ подари книги во охридските градинки

Во пресрет на Нова година НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид вчера даруваше донирани книги за децата во ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ во Охрид. Претставничките на библиотеката...

Култура 19.12.21 | 20:14

Академик Влада Урошевиќ: За сите нас Блаже Конески беше еден стар мудрец

Во чест на стогодишнината од раѓањето на великанот на македонската книжевност Блаже Конески и со цел да го зачува од заборавот и да го доближи до новите генерации, издавачката...

Македонија 10.10.21 | 13:55

Учебници од училиште во Прилеп завршија во тракторот од ЈКП “Комуналец”

Гласање против Владата веќе не е само политика… Гласање против Владата е интелектуална нужност…, напиша Илија Димовски на фејсбук и приложи фотографија од книги...

Македонија 08.10.21 | 10:33

Тасевски: Велиш родител кој му дава книга на своето дете му прави штета

Велиш родител кој му дава книга на своето дете му прави штета, напиша Сашо Тасевски на својот фејсбук профил. Тебе кој ти дал живот направил непроценлива штета, глупачо...

Македонија 02.09.21 | 22:05

Вака изгледаат книгите на Мила Царовска за основно образование

Само еден ден по почетокот на новата учебна година, на социјалните мрежи се споделуваат фотографии од искинати и парталави учебници, што ги добиле учениците за престојната...

Култура 07.07.21 | 10:41

Нови наслови во НУ Библиотека „Григор Прличев“

Од најновата набавка на белетристика во НУ Библиотека „Григор Прличев“ за овие летни денови препорачуваме седум нови наслови од исто толку автори во издание на Топер. Се...

Балкан 28.03.21 | 19:46

Захариева бесна за „инцидентот на Деве Баир“: Македонија ги преминува сите граници

Дејствијата на Македонија се недопуштени, смета шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина захариева. Во емисијата на Нова.бг рече дека се уште ја чекаат...

Македонија 28.03.21 | 19:02

Царина одговори на вознемиреноста на бугарската амбасада: Книгите немаа потполна документација

Во врска со пратката од над 1000 книги (920 нови и 250 стари) задршани на границата, каде како примач на донацијата се јавува Културно информационен центар на Република Бугарија...

Македонија 28.03.21 | 12:47

Бугарската амбасада во Скопје со протестна нота до МНР поради недозволен влез на донирани книги со наслов „Бугарски народни песни од Браќата Миладиновци“

Бугарската Амбасада во Скопје испратила протестна нота до Министерството за надворешни работи на Македонија, поради, како што соопшти бугарското МНР, одлуката...

Македонија 16.12.20 | 12:27

Укинете ја историјата во училиштата, запалете ги документите во книгите – Македонија сето тоа го надживеала, ќе ве надживее и вас, сите

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ реагира за случувањата во Македонија и за обидите на власта да преговара за македонскиот идентитет и да се избрише се што е македонско. Укинете...

Култура 24.11.20 | 10:33

Објавени пет книги од најпродаваниот кинески писател за деца и млади, Шен Шиси

„Македоника литера“ деновиве објави серија од пет книги за деца и млади од Шен Шиси, најпродаваниот кинески писател за деца и млади и еден од најпродаваните современи...

Црна хроника 24.07.20 | 09:25

Запалени книги од Националната библотека на Македонија пронајдени кај Ќафасан

На албанските медиуми е објавено видео снимено во близина на Ќафасан од дива депонија со неколку големи купишта пепел. Авторот на видеото отвора една од изгорените...

Култура 06.05.20 | 10:01

Над 200 уметнички книги од Гугенхајм достапни бесплатно

ко сте љубител на книги за уметност, имаме корисна вест за вас: Музејот Гугенхајм во Њујорк, нуди повеќе од 200 изложбени каталози и книги кои можете да ги преземете од...

Култура 14.01.20 | 09:40

Kонкурсот за наградата „Роман на годината“ завршува утре

Книгите што конкурираат за наградата „Роман на годината“ за 2019-та ќе се примаат заклучно до утре до 19 часот во читалницата „Славко Јаневски“ (во кулата до гимназијата...

Култура 26.12.19 | 10:50

„Македоника литера“ објави уште три книги од едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“

Деновиве „Македоника литера“ од Скопје објави уште три нови книги како дополнение на антологиската едиција „Најдобрата кинеска литература за деца“, од која првите...

Култура 12.12.19 | 09:12

„Денови на македонската литература за деца 2019“ во Софија

Денес (12 декември 2019 година) со почеток од 18 часот во македонскиот културно информативен центар во Софија ќе биде отворена манифестацијата „Денови на македонската...

Култура 02.09.19 | 10:13

Објавена книга со две нови драми од Томислав Османли

Книгоиздателството „ВиГ Зеница“ од Скопје ја објави книгата „Нови драми“ од македонскиот прозаист и драмски автор Томислав Османли. Книгата содржи две пиеси, една...

Култура 22.07.19 | 10:08

Две нови книги од Зоран Пејковски

Mакедонскиoт писател Зоран Пејковски, објави два нови книжевни проекта. Станува збор за две новообјавени книги: „Патиштата на дијалогот во театарот преку Константин...

Калеидоскоп 01.04.19 | 20:57

Свештеници во Гдањск палеа книги за волшебникот Хари Потер

Свештениците од католичката парохија во Гдањск, во северна Полска, палеа книги, вклучувајќи и серија книги за волшебникот Хари Потер и други работи за кои нивните сопственици...