Ознака: книги
Култура 11.04.24 | 14:44

60 наслови од издавачката продукција на „Струшки вечери на поезијата“ од денеска во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“

„Струшки вечери на поезијата“ ѝ донираше на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ шеесеттина наслови од нивната богата издавачка продукција, кои сега се достапни...

Култура 06.04.24 | 18:23

Промоција на три книги од Гордана Каракашевска

Во рамките на богатата културна понуда на Град Скопје како Европска престолнина на културата 2028, вечер во Галеријата КО-РА при Јавната установа Дом на култура „Кочо...

Култура 25.02.24 | 14:51

„Полска полица“ и во тетовската библиотека: Амбасадорот Гжелчик донираше 50 наслови од полски автори преведени на македонски јазик

Во посета на Националната установа библиотека „Кочо Рацин“ – Тетово вчера беше амбасадорот на Република Полска во Скопје, Кшиштоф Гжелчик и донираше 50 наслови од...

Скопје 04.01.24 | 15:40

Oбезбедени 60-тина наслови на Брајово писмо за децата со оштетен вид во Кисела Вода

Денес кога Светскиот ден на Брајовото писмо одбележува значаен 200-годишен јубилеј, за училиштето за слепи лица ДУРМДОВ „Димитар Влахов” обезбедивме нови книги напишани...

Калеидоскоп 07.11.23 | 12:30

Новогодишна елка висока 12 метри направена од рачно насликани книги поставена во Лондон

Почнува одбројувањето до Божиќ,  само седум недели не делат од 25 декември и ширум светот се палат светилките и се украсуваат дрвјата. Можеби не оние дома, но јавните...

Култура 04.10.23 | 12:56

Изложба на слики и книги од Паскал Гилевски во „Матица ексклузив“

На 05.10.2023 во 12.00 часот во мултимедијалниот културен центар Матица Ексклузив во Скопје ќе се отвори изложба на слики на академскиот сликар, писател и преведувач Паскал...

Култура 11.08.23 | 10:55

Издавачкиот центар „Три“ донира 1000 книги на македонските библиотеки

По повод своето 1 000 издание, одбележувајќи го овој јубилеј, Издавачкиот центар ТРИ, донираше 1 000 наслови на три библиотеки: Национална и универзитетска библиотека „Св....

Калеидоскоп Свет 10.08.23 | 20:41

Бил Гејтс препорачува сите да ги прочитаат овие три книги

Бил Гејтс е страствен љубител на книгата. Тој вели дека бројот на книги што ги прочитал надминува неколку илјади. Колку читањето книги го смета како важен фактор за постигнување...

Култура 10.08.23 | 12:17

Објавена книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ – разговори што Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски ги воделе повеќе од дваесет години

„Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ ги содржи разговорите што Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски ги воделе во временски опсег поголем од дваесет години. Интересно,...

Култура 10.08.23 | 09:08

Фестивалот „300 Работи, Триста“ од 10 до 12 август во Битола, филмови, книги, изложби…

Фестивалот “300 Работи, Триста“ е една од поистакнатите културни манифестации во Битола и регионот, која веќе привлекува бројни посетители и учесници. Досега, фестивалот...

Калеидоскоп 19.06.23 | 14:07

Ако ова ви стои пред врата повикувате беда и несреќа

Бидејќи се има позитивно дејство, одредени предмети привлекуваат беда и несреќа, а исто така и положбата на одредени работи во куќата. Чевли пред вратата Без разлика...

Македонија 27.03.23 | 07:49

ВМРО-ДПМНЕ: Шаќири вели дека владата нема пари за учебници, а има за тендери на братот на Груби

Изјавата на министерот за образование дека нема пари за да се испечатат сите учебници за средно образование е доказ дека за СДС и ДУИ приоритет не е образованието и...

Македонија 10.02.23 | 10:04

МОН: Новите учебници за основно образование се набавуваат и распределуваат согласно потребите на општините

Новите учебници за основно образование се набавуваат и распределуваат согласно искажаните потреби на општините, информираат од Министерството за образование и наука. Министерството...

Калеидоскоп 08.02.23 | 10:53

Украина отстрани милиони книги од народните библиотеки како дел од акцијата за „дерусификација“

Украина отстрани милиони книги од народните библиотеки како дел од акцијата за „дерусификација“ Имаше насоки за повлекување на книги од автори кои ја поддржаа вооружената...

Култура 24.11.22 | 09:54

Промоција на нови книги од академик Нада Поп-Јорданова

Во мултимедијалниот културен центар Матица Ексклузив од Скопје, на 25. 11. 2022 година (петок) во 12.00 часот ќе се одржи промоција на новите книги на академик Нада Поп Јорданова...

Култура 11.11.22 | 12:17

Книги за Мајка Тереза од денеска во Националната Библиотеката на Рига

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, денеска оствари повеќе работни средби во рамки на билатералната посета на официјална Рига. Османи...

Калеидоскоп 05.10.22 | 21:22

Меѓународно истражување: Читањето печатени наместо е-книги, подобро го развива интелектот кај децата

Читањето електронски книги, се чини, не е толку делотворно како класичните печатени книги што, на пример, ги позајмуваме од библиотеките, посочува ново истражување на...

Македонија 05.10.22 | 20:06

Таравари: Светскиот ден на учителите го дочекуваме без учебници и книги

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари, по повод Светскиот ден на учителите, упати честитка до сите наставници насекаде. Впо таа пригода, Таравари уште...

Култура 14.09.22 | 10:33

Нови наслови во Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид

Во одделот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид од денеска побарајте ги следните интересни наслови: „Последната кралица“ од К.В. Гортнер во издание...

Култура 01.09.22 | 10:27

Почнува кампањата на библиотеката „Браќа Миладиновци“ – „Читаме современи македонски автори“

Следејќи ја мисијата да биде скопско и македонско културно јадро, но и место на паметење, меморија и портал кон културата, а пред сè кон литературата, Градската библиотека...